• ing. tık yemi. ilgi çekip tıklansın diye özellikle organize edilmiş linklere verilen isim. mesela hurriyet.com.tr'nin tuzak manşetleri.

  (bkz: öyle bir şey oldu ki)
 • iletişim fakültelerinde, medya etiği içerikli derslerin yeterlilik düzeyini gözler önüne seren haber pazarlama yöntemi.
 • ismi bu kadar havalı değilken seneler önce bulvar, tan vb. gazetelerin sıkça kullandığı bir yöntemdi.

  (bkz: yemeden duramiyorum)
 • türk haber portallarının bildiği tek yöntem.
 • en güzel örneklerinden biri şuradadır.
 • bu yöntem o kadar yoğun bir şekilde kullanılıyor ki türkiye'nin en çok ziyaret edilen haber sitelerinde anasayfada herhangi bir konuyla ilgili bilgi almak imkansız hale geldi. halbuki clickbait işe yaramıyor. internette yayın yapan haber siteleri bunu ne zaman farkedecekler bilmiyorum ama insanlar haber sitesine bilgi almak için giriyorlar kandırılmak için değil. eğer sayfa tıklandığında elde edilen bilgi vaadedileni karşılamıyorsa bu bir hayalkırıklığı yaratıyor ve sonraki denemelerde bu yönde olumsuz bir beklenti oluşturuyor. bu da görsellere ve haber linklerine tıklanma sayısını azaltıp insanları farklı haber kaynaklarına yönlendiriyor.

  haber sitesi yöneticileri biliyorum ortalama kullanıcınızın aptal olduğunu ve her zaman bu tuzağa düşeceğini düşünüyorsunuz ama değiller. neden hala hit aldığınızı söyleyeyim. düzgün alternatif yok. yeterli bilgi veren bir alternatif çıktığı anda terk edileceksiniz. meşhur siteleri meşhur yapan ortalama değil nitelikli kullanıcıdır. bunu anladığınızda çok geç olacak. sosyal medya ve haber siteleri sadece türkiye'de değil tüm dünyada mevcut ve malesef bu konuda çok geridesiniz. yeterli donanımı olmayan içerik editörleri ve metin yazarları ile çalışıyor olmanız sizin zararınıza. kolay anlaşılsın bahanesiyle yetersiz yazılar yazarak, foto haberlerle günü kurtarmak sonunuzu getirecek.
 • sinir bozucudur. insan kendisini salak yerine konulduğunu hissettiği an o haberden duyacağı merakı ikinci plana atacak düzeyde bir öfke geliştiriyor. bu öfkenin sonucu olarak o tuzak başlığı atanın yedi sülalesine galiz girişiliyor. bu galiz girişim sonrasında ortaya çıkan rahatlama ise yukarıda bahsedilen merak duygusunu üçüncü plana çekiyor.
 • türk medyasının normu haline gelmiştir. muhalif ya da yandaş farketmiyor, istisnasız her haber bu şekilde sunuluyor artık. bugün gördüklerimden bazıları:

  "akp ile chp iki konuda..."
  "suriye hududunda mehmetçik..."
  "önce karısını sonra kendini..."
  "finali olay oldu, şimdi de..."

  şunu engelleyecek bir app yapsalar hemen indiririm.
 • bunları alt etmek için
  yöntem 2: fareyle usulca işte o haber bağlantısının üzerine geliyoruz ama tıklamıyoruz. durum çubuğunda yazan şeyler zaten merakımızı gideriyor.
  (bkz: durum çubuğu)
  (bkz: status bar)

  yöntem 1: clickbait'i artık iç bayan siteleri boykot ediyoruz. ne de olsa bunlar parayı ziyaret ve tıktan kazanıyor.
hesabın var mı? giriş yap