• yeşil ekranlı, efektli bir şeyler anlatmışlar, tam da anlamadım ama hiç bir efekte gerek kalmadan kolayca çekilebilecek bir sahnedir.

  kamera ile ilgili aynalı dolabın birbirine bağlı olduğu basit bir mekanizma yeterlidir. yani sahne baştan sona ilgili aynadaki yansımadan çekilmektedir kamera ile birlikte hareket ederken. en sonda dolap, olması gereken yere yani duvarın bulunduğu yere gelince ilk ve son defa kamera hafif bir zoom out yaparak dolaptan uzaklaşır ve vurucu detayların görünmesi sağlanır.

  ha bu şekilde yapmayıp efekt işlerine girmişlerse de boşa para harcamışlar.

  edit: ha kolay çekilebilir olması, etkileyici ve iyi düşünülmüş bir sahne olduğu gerçeğini değiştirmez elbette.
 • oha lan o nasil bi sahne. bu filmi izlemedim ama sozluk sayesinde kesin izleyeceklerim arasına girdi. ki kosuyor ve dolap kismina gelince, bom! beyim a*ciklamasi. cidden buyuleyici sahne.
 • harika bir sahnedir. youtube'da nasıl çekildiğine ilişkin bir video mevcut ama o benim umrumda değil. üstteki entrylerde de anlatılmış başka türlü nasıl olabileceği zaten. ama burada önemli olan bu sahneyi düşünmektir bence.

  hani ünlü ilizyonistlerin çok pahalı düzenekleri vardır falan. kimi düşük bütçeli ilizyonistler de aynı imkanlarla kendilerinin de aynı numaralarını yapabileceklerini iddia ederler. benim için bütçe ya da kullanılan teknikten ziyade kafada o numarayı yaratabilmek önemlidir.

  kız kulesini 1 milyon euroluk bir düzenekle yok edebilir ve 10 saniye sonra geri getirebilirsin belki. bu dert değil ki önemli olan buna benzer bir gösteriyi dünyada ilk kez yapmış olmak, bunu düşünmek.

  işte bu sahnede de beni asıl vuran şey böyle bir sahnenin düşünülmesidir. ekstradan harika da uygulanmış o da ayrı bir takdir konusu.
 • bilgisayar diye birşey icat edildi. onu kullanarak yapıyorlarmış böyle şeyleri diyolar.
  gavur icadı işte.
  yıllar sonra edit:
  aha buyrun http://s3.crackedcdn.com/…oshop/8/3/2/306832_v1.gif
 • sinemada gördüğüm en yaratıcı sahnelerden biri.
 • aynaya kadar ne olduğunu anlayamadığınız en etkileyici sahnelerden biri.
 • filmin başlangıç sahnesinden sonraki en iyi sahnelerinden biridir.

  buyrun başlangıç sahnesi: http://alkislarlayasiyorum.com/…acilis-sahnesi-1997
 • the passenger'daki parmaklıklı sahne ile aynı şoku yaratmaktadır.

  https://youtu.be/ke2cfulq6t8?t=4m26s
 • şu filmi beğenmeyip interstellar'ı beğenen var, bu ikilemi asla anlayamayacağım. tamam zevktir, tartışılmaz ama bir de gerçekler vardır... ikisi de birer deha ürünü. iki film de kaliteli kadrosuyla, efektleriyle, müzikleriyle akılda yer ediyor. fakat, popüler kültürün kölesi olup da "ben interstellar'ı sevdim ama contact bir halta benzemiyor" diyenleri görünce ağızlarına kürekle vurasım geliyor.
 • tekniğini konuşmaya gerek yok. günümüz teknolojisiyle uzay bile yere indirilebilir. ancak kendine hayran bırakacak kadar incedir.
hesabın var mı? giriş yap