• evrenin (daha doğrusu evrendeki yıldızların) ortalama rengi, evrensel sütlü kahve. şöyle bir şey:
    http://antwrp.gsfc.nasa.gov/…10/cosmiclatte_jhu.jpg
    http://en.wikipedia.org/wiki/cosmic_latte
  • johns hopkins university bilimadamları tarafından evrenin "ortalama" rengine verilen ad. hex kodu #fff8e7.

2001'de bu renk cosmic turkuaz olarak açıklanmış ancak 2002'de yazılımda gölgelerin hatalı hesaplandığı farkedilerek düzeltilmiş.

ayrıca, bu sonuca asıl konusu yıldızların oluşumu olan bir araştırma sırasında ulaşılmış. araştırmacılar yıldızların yaşlarına göre renklerinin değiştiğini ve evrendeki yıldızların yaş dağılımının ortalamasının 5 milyar yıl olduğu varsayımı ile bu rengi seçmişler. buna göre, uzak yıldızlardan gelen ışınlar dünyaya ulaştıkça bu rengin giderek saf beyaza doğru değişeceğini öngörmüşler.

bu son veriye göre, aslında "dünyadan bakıldığında evrenin ortalama rengi" demek daha doğru olur.
  • debe'ye girdiği gibi "uzay boşluğunun rengi" falan değildir. tüm galaksilerin renk ortalamasıdır. yani renge uzay boşluğu dahil bile değil. ufkunuzu iki katına açana kadar okuduğunuzu anlamaya iki kat zaman ayıraydınız da doğru idrak edeydiniz.
  • pumpkin spice latte gibi yine starbucks kopuk bi şey çıkardı sandım ama neyse ki öyle bi şey değilmiş..
  • debe'ye giren entry'nin sahibi benim ve uzay boşluğunun rengi için kozmik latte demedim. bakalım ne demişim:

"evren, uzay boşluğu falan siyah değil, bu renk."

burada iki ayrı cümle var.

1. evren bu renk.
    2. uzay boşluğu falan siyah değil.

1. burada "ortalama" diye belirtmemiş olmak benim hatam. koskoca evren tek bi' renk olabilir mi? adamlar bildikleri tüm galaksilerden gelen ışıkların spektrumlarına bakmışlar. mavi yıldızlar, sarı yıldızlar, kırmızı yıldızlar var. galaksilerin yaydığı ışık da barındırdığı tüm yıldızların yaydığı ışıkların toplamı oluyor hâliyle. hatta adamlar direkt olarak "durun bi' bakalım andromeda ne renk ışık yayıyor?" diye bile bakmamış. andromeda'nın ışık enerjisine bakarak tayftan renk tahmini yapmışlar. kozmik latte de işte tüm galaksilerin ışık renklerinin ortalaması oluyor.

2. uzay boşluğu siyah değil demişim. evet değil. boşluğun rengi mi olur? herhangi bi'şeyin renginden bahsedebilmemiz için bi' yüzeyden yansıma olması lazım. mesela tuttuğumuz lazerin duvardaki kırmızı nokta hâlini görüyoruz ama ışık kaynağıyla duvar arasındaki ışığı görmüyoruz. yani ışık kaynağı olan yıldızların renginden ya da ışık kaynağı olan yıldızların ışığının vurduğu gezegen, uydu, asteroit gibi uzay cisimlerinin renginden falan bahsedebiliriz ama uzay boşluğunun rengi diye bi'şey yok.

o kısmı "evrendeki tüm ışınımların karışımı, yani evrenin ortalama rengi bu renk." olarak düzelttim. ve uzay boşluğu hâlâ siyah değil. yine de yanlış bilgilenmesine sebep olduğum birileri varsa çok üzgünüm.

cosmic latte: araştırma sahibi johns hopkins üniversitesi astronomi ekibi tarafından evren'in ortalama rengine verilen isim. evren'in, hâliyle evren'deki yıldızların orta yaşlı olmasından ötürü sarı ve beyaza daha yakın bi' renk. evren ve yıldızlar yaşlandıkça "evren'in ortalama rengi" pembeleşecek. 7 milyar yıl sonra da evren'in ortalama rengi için çilekli frappuccino diyeceğiz.
  • cosmic latte ne lan, göster bunu badanacıya, nildiğin şampanya rengi bu. türk evlerinin salonlarında en çok tercih edilen sıçmık bir renk. başka evren bulucam kendime, böyle hayatın ısdırabına başliyim!
  • hakkında debe entry'sini yazana çıkışmış gibi yazmışım (o da kendini açıklamak zorunda hissetmiş) ama aslında mesele temelde yazarın hata yapmış olması değil ayda 20 milyon kişinin girip baktığı ortamda bu hatayı düzeltmenin bana kalmış olması. sonra "niye ilber ortaylı gibi oldun?". e sen bana bırakmasaydın?
  • evrenin kendine yakışanı giymesidir. bunun için kalp kırmaya gerek yok. evet.
  • hex kodu: #fff8e7 (fff8e7) *
    cmyk: 0,3,9,0
  • fiyat olarak mi yoksa renk olarak mi ?
hesabın var mı? giriş yap