• abd'deki her 10 kizin 7'sinin baslica hobisidir * *. ortak yon mu ariyorsunuz yapistirin craft beer'i amk. 'omg i love anything outdoors too'. aha bu da iki. hadi hayirli isler.
  • saf bira uretim kurallari dogrultusunda katki malzemesi kullanilmadan en taze haliyle uretilerek tam ve orijinal tadiyla icime hazir olan ozel uretim biralarin uluslararasi tanimi imis.
  • yukarıda girilen entrylerinin çoğunda saflık yasası ile karıştırılan şeydir.craft beer amerikan bira üreticileri derneği tarafından şöyle tarif edilir;küçük,bağımsız ve geleneksel.yılda 6 milyon fıçıdan daha az üretim yapan ve en fazla %25 hissesi büyük bir bira üreticisine ait olan bira fabrikalarıdır tam olarak.
  • bira 4 doğal ham maddeden yapılır: arpa maltı, şerbetçi otu, maya ve su. bunlar dışında biraya eklenen her madde biranın saflığını ve doğallığını bozar. craft bira, bu saf ve doğal olan biraların uluslararası adıdır.
  • el emeği göz nurudur.. craft bira, biranın adeta sanatıdır ve türkçe'de "butik bira" olarak da söz edilir. gözümüze sürekli sokulan endüstriyel biralar (bira devlerinin ürettikleri biralar) bunların yanında sadece bira suyudur veya sodadır
  • bira olan bira.

oyle cok cok soguk icilmez. koyuluguna gore degismekle beraber, buyuk cogunlugu 10° ila 16° arasinda servis edilesidir.

ozelligi olmayan gundelik "bira"larla karistirmayin. onlari buz gibi soguk iciniz tabii ki, zaten oyle de verirler elinize. zira kayda deger bir aromalari yoktur. tatmak icin icilmezler. hatta bunlari mumkunse dondurup yalayin, daha zevkli gelebilir.
  • ab inbev, carlsberg, heineken, gibi devlerin tek tek ele gecirdigi bir sektor.

gun gecmiyor ki onlarca craft bira ureticisi, hisselerinin cogunu ya da tamamini global bir bira ureticisine satmasin.

ıngiltereden bir ornek verelim.

camden town brewery, artik bir ab ınbev markasi mesela. yeni bile degil, 5 sene oldu. ama camden town hala craft brewery olarak pazarlaniyor.

uretim kapasitesi olarak craft beer olma statusunu bence kaybetti. eskiden kentish townda kopru altinda uretim yaparken kraftti, simdi, kopru alti uretim fabrikasinin yani sira, enfield ta £30 milyon a ab ınbev tarafindan insan edilen hayvani tesiste uretim yapiyor. ulkenin butun supermarketlerinin raflarinda yer aliyor, global dagitim aginin avantajini kullaniyor.

brewdog markasi mesela. camden in on kati buyuklugunde. artik buna craft beer denilebilir mi? (teknik olarak hala bir global dev e satilmadi. sahibi buna tamamen karsi). ama artik hala kraft bira denilebilir mi?

konuyla ilgilenenler, xz ventures firmasini inceleyebilirler mesela. ab ınbev in teknoloji ve craft biraya odakli sirketi. kraft bira pazari buyumeye devam ettikce, global sirketlerin ufak bira ureticilerini satin almasi devam edecektir.
  • pek biracı olmamama rağmen, endüstriyel olmayan, emek harcanan ve açıkçası bana daha kaliteli biraları denemeyi sevdiren oluşum.

bu topraklarda ise şöyle nezih bilgilerle dolu, bira dışında şarap yapımından tutun, ev yapımı peynire kadar eşdeğer ama farklı bir çok konuda bilgi edinip beslenilecek bir* adres var mı ki diyenler için de şurayı şiddetle tavsiye edebilirim:

http://www.craftbiratr.com/
  • craft beer hakkinda detayli bilgi bulabileceginiz soyle bir site var almanca, tavsiye ederim.

http://www.bier-index.de/
  • ingilizce'de, uretim kapasitesi acisindan microbrewdan buyuk ama bira devlerinden cok kucuk, kalitesine ve ozellikle dolgun bir tada sahip olmasina dikkat edilen bira cesidi ve endustrisi.
hesabın var mı? giriş yap