18904 entry daha
 • iyice sevimli oldu. messi öpücükleri de geldi.
 • futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük tanrılarından biri.

  zidane 1, cr 2 numaradır.

  sponsor ve katar ittirmesi cüce messi'nin fancıkları kişisel komplekslerinden dolayı bazı gerçekleri kabul edemiyor maalesef ama modern(endüstriyel) futbolda şampiyonlar ligi, dünya kupası'nın önünde.

  futbolun zirvesi şampiyonlar ligidir. aksini iddia eden aşağılık bir köpektir.

  şampiyonlar ligi'nin de tek patronu ronaldo'dur; aksini iddia eden şerefsiz bir ittir.
 • messi'den resmî olarak üç, gerçekte ise bir ballon d'or fark yemiş futbolcudur. gerçekte messi'nin hak ettiği ballon d'or sayısı 7'dir, 2023 ballon d'or'u erling haaland'ın alması gerekiyordu. ronaldo'nun da gerçekte hak ettiği ballon d'or sayısı 6'dır, 2018 ballon d'or'u onun alması gerekiyordu.

  ronaldo'nun altı ballon d'or'u nasıl hak ettiğini de yıl yıl anlatabilirim soranlar olursa.

  edit: soran oldu diye yazıyorum.

  öncelikle bir futbolcunun ballon d'or'u hak edip hak etmediğini anlamak için ballon d'or'un genel kriterlerini bilmek gerekir. biz de bu ödülün özellikle son yirmi yılına baktığımız zaman daha çok şunu görürüz:

  ballon d'or almak isteyen bir futbolcunun

  - şampiyonlar ligi gol kralı olmak
  - hunharca gol ve asist istatistiği kasmak
  - kupalar kazanmak

  kriterlerinden en az ikisini birden sağlaması gerekiyor. 2022 benzema bu üç kriterin üçüne de sâhip oldu ve o yıl ödülü aldı. aynı şekilde 2009-2012 yılları arasında messi de tam olarak bunu yaptı. 2007'de kaka, 2008'de, 2013'te, 2014'te, 2016'da ve 2017'de de ronaldo bunları yaptı.

  ronaldo 2013 yılında bir kupa kazanmadıysa bile bireysel istatistikleri sâyesinde ödüle lâyık görülmüştü. benzer şekilde 2012 ve 2019 yollarında da messi, rakiplerinin aksine yalnızca birer kupa kazanmasına rağmen iki yılda da bireysel istatistikleri sâyesinde ballon d'or kazandı.

  işte 2018 ronaldo da ucl gol kralı olduğu için, şampiyonlar ligi şampiyonluğu kazandığı için ve bayağı gol atıp asist yaptığı için bu ödülü modric'ten daha çok hak etmişti.

  2023'te de haaland hem ucl gol kralı olduğu için, hem treble ve uefa süper kupası kazandığı için, hem de inanılmaz gol ve asist sayılarına imzâ attığı için ve doğal olarak bu üç kriterde de messi'yi geride bıraktığı için ödülü hak etmişti ama alamadı.
 • dubai d'or'un mutlak sahibi. bu yıl da ödülün en büyük favorisi.

  ayrıca `tiktok d'or` ömür boyu başarı ödülüne de layık görülen arka kale direğine digi dik koşu yapan futbolcu.
 • arabistan’da bile ikinci. çok üzülüyorum bu çocuğa. serveti 1.2 milyar dolar bu arada.
hesabın var mı? giriş yap