• my beautiful laundrette (benim güzel çamaşırhanem 1985), unbearable lightness of being (varolmanın dayanılmaz hafifliği 1988) gibi filmlerde rol almış 1989 yapımı my left foot (sol ayağım) filmiyle en iyi erkek oyuncu oscarını kazanmış, in the name of the father (babam için 1993) filmiyle yine aynı ödüle aday gösterilmiştir. kendisi en son 1997 yapımı boxer adlı filmde rol almış. daha sonra ise sebebini bilemediğim bir nedenle bu tarihten sonra önerilen tüm rolleri reddetmiştir. yazık ki bu rollere aragornda dahildir. uzun süre isabelle adjani ile birlikte olan aktörün bu evlilikten bir oğlu vardır.
 • lord of the rings'i görünceye kadar sabrettim ama artık filmi de gördüğüme göre rahat rahat küfredebilirim kendisine aragorn rolünü kabul etmediği için.
 • isabelle adjani'yi terkettigini kendisine faks cekerek bildiren curetkar adam. in the name of the father'daki ic parcalayici karakteri ile de hatirlanir.
 • 1989 yılında my left foot filmi ile en iyi erkek oyuncu oscar'ı alması için dua ettiğim adam. yeni bir film çevirse de onu tekrar izleyebilsek.
 • gangs of new york'tan sonra oyunculugunu hic begenmeyip, sinemayi birakmayi du$undugunu aciklayan aktor
 • uzun süredir italya'da ayakkabı yapma sanatına sardığından, gangs of new york italya'da çekilmiş. yani kendisi 'seti ayağına getiren oyuncu' olarak sinema tarihine geçebilir.

  gerçi cinecitta'da filmin maliyeti de düşmüş, ama hem martin para sıkıntısı çekecek adam değildir, hem de bir taşla iki kuş durumu söz konusu olmuş...
 • yeni bir film çevirerek dualarımın kabul olmasını sağlayan aktör.
 • aslında gangs of new york'tan sonra değil de çok çok önce sinema dünyasından nefret edip sinemayı bırakan aktör..martin scorsese film için kesinlikle daniel day lewis'i düşündüğü için başka oyuncuya gidememiştir..daniel da bütün önerileri reddedip, öneriyi yapan kişiyi silmektedir ilginç bir şekilde..dostluğunu riske etmek istemeyen scorsese ilk önce leonardo di caprio'yla anlaşır ve leo'ya git daniel'ı ikna et..ederse süper olacak der..leo daniel'ın yanına gider, teklifte bulunur..daniel day lewis de teklifi direkt reddetmez ama vazgeçmeleri için abuk isteklerde bulunur..bunun içinde filmin cine citta'da çekilmesi de vardır..ama scorsese, lewis'i çok istediği için her teklife eywallah der ve lewis en sonuna razı olur..

  bir rivayete göre kasap bill rol için scorsese'in tek düşündüğü isim lewis olup eğer reddedilse filmin çekilmemesi gündeme gelebilecekmiş..
hesabın var mı? giriş yap