• 19. avrupa film odullerinde "en iyi film" odulunu alan, alman yonetmen florian henckel von donnersmarck'in filmi.. baskalarinin yasami seklinde turkcelestirilen film, soguk savas doneminde calisan gizli bir polisin cevresinde gelisen casusluk olaylarini anlatiyor..
 • almanya'yi 79. oskar toreninde yabanci film dalinda temsil edecek olan 2006 yapimi florian henckel von donnersmarck'in yazdigi ve yonettigi film. almanya film odulleri toreninde 11 dalda aday olarak bu torene ait bir rekoru kiran ve bu adayliklardan 7 sini odulle susleyen the life of others (baskalarinin hayatlari) oskar'in pan's labyrinthle birlikte en buyuk adaylarindan birisi bence.

  aslen basarili ve rejime baskaldirmayip onunla gidecegi yere kadar yasamaya calisan oyun yazari georg dreyman (sebastian koch), basarili ve taninmis sevgilisi christa-maria sieland'la (martina gedeck) olabildigince kimsenin hayatina karismadan yasamaya calismaktadirlar. kodaman kultur bakaninin maria'ya olan ilgisi neticesinde guvenlik bakanliginin ve akabinde sert, goreve tamamen bagli sorgu yuzbasisi gerd wiesler'in (ulrich muhe) olaya karismasiyla bu ikilinin -ozellikle de dreyman'in hayati- hayatlari hic arzu etmedikleri bir hale burunur. 1980 lerin dogu almanyasinda baskici sosyalist rejim altinda birkac insanin durduk yere hayatlarinin kesismesi sonucu ozel hayatin gizliligi, dostluk, baskaldiri, gorev, vatan sevgisi, politika ve ask konusunda ilginclikler sunan basarili bir tarihi kesit sunar film bizlere.

  --- spoiler ---

  romantizm konusunda asiriya kacip sulandirmayan, dramatik, epik bir film karsimizdaki. ana temanin aslen bir kabuk gibi kullanildigi ve yan temalariyla cok guclu seyler sunan film, bir insanin (ulrich muhe) ne kadar goreve bagli olursa olsun bir sekilde dogrulari gormeye baslamasiyla birlikte sayet icinde varsa dogrunun yaninda yer alacagini anlatmakta. bunu yaparken de ulrich muhe'nin muthis oyunculugunu atlamamak gerek. amenden hatirlayacagimiz oyuncu yine bu filmde cok farkli bir karakterle karsimiza cikiyor. onunla beraber baskalarinin hayatlarina dahil ve gerektiginde mudahil olup, onunla birlikte degisim gecirip, onunla agliyoruz.

  --- spoiler ---

  2 saati asan suresine ragmen insani bogmayan, muzikleriyle agirligini basarili bir sekilde birlestiren ve hicbir seyi civitmadan anlatmaya calisan film, sonuna dogru rahatlikla duygu somurusune gidebilecekken bunun yerine gayet mantikli secimler yapmakta ve basindan beri suregelen gercekciligini devam ettirmekte. butun bunlarin neticesinde denilebilir ki alman film endustrisi dikkatle takip edilesidir.

  http://www.imdb.com/title/tt0405094/ adresinden daha ayrintili bilgi alinabilir.
 • ostalgie yasayanlarin seyredip, titreyerek kendilerine gelebilecekleri film.
 • memleket sinemalarını bir dolu yerli filmin yerli veya yersiz olarak istila ettiği bir dönemde ilaç gibi gelmiş olan bir alman bombardımanı bu film. ifistanbul'u seviyorum..
 • festivaldeki diğer filmleri henüz görmeden de ifistanbul 2007'nin en iyi filmlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz, gerek senaryonun kalitesi gerekse sunduğu ince detaylarla izleyiciyi kendine hayran bırakan muhteşem film. sorgu yüzbaşısı rolündeki ulrich muhe'ye ozellikle dikkat.
 • festivale* yakışır seyirlikte bir filmdi..özellikle bir piyano sahnesi vardı ki beni benden aldı...ahh berlin ahh dedirtti...
  belki biraz; doğu almanyayı, özgürlüklerin kısıtlandığı, sonsuz baskici, batıyı da bir o kadar güllük gülistanlık gibi göstermesi abartılı bulunabilir ama olsun...
  bu arada, evet filmde oldukça ironik sahneler vardı ama bu vurucu* sahnelerin bazılarına izleyicilerin kahkahalarla gülmesine pek anlam veremedim...
 • bugüne kadar seyrettigim en iyi ilk filmlerden biri.
 • bazi filmler vardır,seyrettikten sonra yatarsınız ve o fillmi,sahnelerini,repliklerini verilmeye çalışılan mesajları düşünürsünüz,kalktığınızda hala o film aklınızdadır ve düşünmeye devam edersiniz," vay anasını,ne filmdi" dersiniz,sinema severler için çok enderdir böyle filmler,işte bu film böyle bir film.

  --- spoiler ---

  bundan önce bana yukarıda anlattığım gibi hissettiren film,saving private ryan olmuştur. seyrettikten çıkartma sahnelerinin gerçekliğini ve yahudi askerin bir alman askeri tarafından bıçakla öldürülürken arkadaşının hiç bir şey yapmamasını,alman askerin öldürürken çıkarttığı "şşşşşşş,sakin ol,birazdan bitecek" anlamındaki sesi ve yahudi askerin çaresizlik içinde son nefesini verene kadar geçen süreyi,öldürdükten sonra diğer askere hiçbir şey yapmadan gidişini uykuya dalana kadar düşünmüştüm,kalktığımda bütün bu sahneler gene aklımdaydı. bu film ise konu ve olaylar olarak aklımda kaldı ve etkisi bir kaç gün daha sürecek gibi görünüyor.

  en güzel kapanış diyaloğuna sahip film oldu benim için.

  -hediye paketi mi olacak?

  +hayır, bu benim için.

  --- spoiler ---
 • içinde geçen bir tek cümle ile hep hatırlanacak olan film:
  "bu müziği bir kereliğine bile bütün kalbiyle dinleyen birisi artık kötü bir insan olamaz."
  (peline'e düzeltme için teşekkürler.)
hesabın var mı? giriş yap