• --- spoiler ---

halk fotorağfçı dükkanına bozuk para atmaktadır, bir tanesi olayı abartır, hafif sırıtarak:

-bangonot atarım ben anadın mı...

--- spoiler ---
  • sadece tek diyalog için her gördüğümde başından ortasına kadar izlediğim film.

esas kız, fotoğrafçı vitrinine kızın fotoğrafları yerine köpek fotoğrafları koyan esas oğlandan intikam almak için taş atarak vitrinin camını indirir.

o sırada kahvede oturan iki adam arasında şöyle bir diyalog geçer;

adam 1: ne oldu?
    adam 2: cam kırıldı.
  • fotoğrafçı türbeye çevrilmiş herkes içeri bozuk para atmaktadır. aradan adamın teki çıkar:

- banknot atarım ben be!

yanındaki de katılır:

- ben de atarım anadın mı!
  • beni en cok gulduren filmlerin basinda gelir. ozellikle

--- spoiler ---
    semsiye'nin kerameti yayildikca insanlar onun altinda fotograf cektirmeye studyoya akin etmektedir. yine boyle bir anda, semsiyenin altinda fotograf cekilemeyi bekleyen gorme engelli bir amcayla ferit arasinda su diyalog gecer

ferit: amca ac gozunu
    amca: acilacak insallah evladim.

--- spoiler ---
  • adile naşit'in anneannemcileyin tavırlarına bittiğim güzide türk filmi. örnek mi? al bakalım; bir düğün sahnesinde tepeden biri elektirikleri keser, akabinde de para düşürür sanırım. adile naşit paranın gökten geldiğini dillendirirken, ferit* olayı izah etmeye çalışır;

- teyzecim öyle değil. tepede birisi vardı.
    + vardır evladım vardır. yukarıda hep birisi vardır, bizi izleyen.

yarılırsınız sonra.. bir de ferit kızların fotoğrafını çekmeye çabalarken, tüm kızlar ona hasta olurlar her zamanki gibi. kendi aralarında 'ne kadar buğulu bakıyor gözlüklerinin ardından' tadında cümleler kurarlarken, alev* yapıştırır cevabı:

- dünyayı rutubetli görmek istiyor da ondan!!

bu da hastası olunacak aforizmalardandır, söylemedi demeyin.
  • filmde necla nazır ile tarık akan'ın enstitünün koridorunda yürürken aralarında geçen diyaloğun

- numarası kaç bu gözlüklerin
    - 0.75
    - takmayabilirsin numarası çok hafif

necla nazır ile benim aramda geçmesi durumunda

- numarası kaç bu gözlüklerin
    - 9.75
    - oha, n'apttın hacı?

şeklinde gelişip, necla nazır'dan soğumamla yarım kalmayan filmdir.
  • kuş avı ve yetiştiriciliğiyle ilgili büyük tüyolar veren film.
    (bkz: sapanla çifteyle) / cansız
    (bkz: kapanla ökseyle) / canlı
  • hulusi kentmen ve adile naşit'in karı-koca olarak yer aldığı filmde fesatlığımı cezbederek beni uzun uzun güldüren bir diyalog da şöyledir:

--- spoiler ---
    hulusi kentmen: nerden çıktı bu hastalık şimdi durduk yerde?!
    adile naşit: hiç merak etme.. ben seni gece bi terletirim bişiciğin kalmaz!
    --- spoiler ---
  • soz ve muzigi atilla ozdemiroglu'na ait, kendilerini hatirlamiyor iseniz bile hababam sinifindaki parodisini mutlaka bileceginiz, mini etekleri, uzeri kalpli sueterleriyle cici kizlar'in (bilgen bengu, birnur bilginoglu, sebnem aksu) om nama narayana fankitavn megapop diskosayins sarkisi; sozlerini yazmazsam arkamdan aglar, cehennemde kovalar:

ah kalbim ben senden cok cektim
    soyle nedir bu halin
    vallaha sen delisin delisin
    olmaz ki, boyle carpilmaz ki
    cildirmissin sanki
    vallaha sen delisin delisin
    ne olmus birden gorduysen onu
    omrunde gordugun ilk erkek o mu
    ama sus, sus, duymasinlar sesini
    gogsumden koparir atarim seni
    bu kacinci sevgi, belki kirk bes - elli
    ben bildim bileli
    kalbim sen delisin delisin
    hic mi ders almazsin
    bir an bos durmazsin
    fikrimi sormazsin
    vallahi delisin
    anlasildi sen duruncaya dek
    bu is hep boyle surup gidecek
    ask her zaman bagrima sapli bir ok
    senden bana hic rahat yok
    delisin delisin delisin

ps. biliyorum benim bir albumden aldigim sozlerinin cok benzerini petekdoku da yazmis, ama hangisi orijinal emin olamadim. ayrica dedim ya yazmazsam arkamdan aglar, cehennemde kovalar. ne yapsaydim birkac satir kisa entry icin cehennemde mi kovalansaydim? "vallaha" sen delisin. (delisin delisin)
  • 1975 yili bir arzu film yapimidir. yönetmeni ergin orbey, senaryo da ona ait. film baslarken akista cici kizlardan " 1975 yili trt eurovision birincisi " diye bahsolunur. simdi çogu aramizda olmayan bir sürü degerli oyuncunun rol aldigi eglenceli bir filmdir. iste ebediyete göçenlerden bazilari : hulusi kentmen, ali sen, ihsan yüce, adile nasit, danyal topatan, nubar terziyan, nevzat okçugil, muharrem gürses , talat gözbak ...
    filmin basrol oyunculari da necla nazir'la tarik akan.
    konusu: fotografçi ferit * yillardir görmedigi babasinin ` :nubar terziyan` çagrisi üzerine memleketine gelir. ama geldiginde artik çok geçtir çünkü babasi ölmüstür. ferit'e kalan yüklü bir miras vardir ve açgözlü amcalarinin * * * bu mirasi ona kaptirmaya niyetleri yoktur. derken isin içine ask, macera, batil inanç ve alembegendi spor kulübü girer !
    (bkz: #7385013)
hesabın var mı? giriş yap