• herseyden once, nasil derleyecegimi bilemedigimden basligi bu sekilde actim. cunku bir normu yok. aslinda acmak istedigim baslik soyle bir sey:

"soyle ise", "boyle isem", "soyle yapiyorsam", "boyle hissediyorsam" gibi bir kalipla baslayan, ve gereksizce "demek ki" ile biten, genelde anlamsizca yazi eklemek ihtiyaci hissedilen sosyal medya paylasimlarinda kullanilan allahin belasi cumleler.

daha once demek ki basliginda deginilmis tabi, mesela soyle diyor arkadas: mutluysam demek ki. eee. resim atmissin, mutluysam demek ki demissin. hani o yuzden, demek ki mutlu oldugundan herhalde (ne demekse bu da??? ama siktir et, onun sacmaligi ayri bir konu). ama eee?

ya da mesela seviyorsak demek ki var. sev kardesim. seviyorsaniz da, seviyoruz dersiniz. ha, biraz daha resmiyetten cikartmak istiyorsaniz seviyoruz be, bokunu cikartmak istiyorsaniz seviyoruz ulan dersiniz. ama birisi neden birbirinizin gozunun icine bakiyorsunuz? diye sormuscasina seviyorsak "demek ki" demezsiniz durup dururken. (hem sevdigimizden emin degiliz, malum, "seviyorsak" diyoruz, bir de bunun uzerine emin olmadigimizdan da emin olamadigimizdan, kesin konusmayip, cikarimda bulunup "demek ki" diyoruz)

kullananlarin buyuk cogunlugu kiz. kalip da feci siritan, o yuzden de adami konusmaktan sogutan, varos mu varos bir kalip. en cok gordugum yer de snapchat. sebebi de, ot bok resmi yollayip, ne diyecegini bilmediginden bunu yapistirmak olsa gerek. hani ne bileyim, ig, fb falan, daha bir kalici, daha bir vitrin oldugundan insanlarin daha fazla soyleyecek bir seyleri mi oluyor, nedir? neyse, ta amina koyayim su kalibin ben.
  • leyla ile mecnun seven adam kullanıyorsa o özenmek değildir ağız alışkanlığıdır. ama mecnun ç. deyince mal mal bakan angut angut espriler yapan tipler de sırf hoşuna gittiği için kullanınca cılkı çıktı tabi.

ama dediğim gibi leyla ile mecnun izleyen, seven hatta eski bölümleri 753737 kere dönüp dönüp izleyen tipler için o özel bir kalıptır ona laf edilmez. diğerlerininki öküzlük.
  • doğrudur diye biten cümlelerde olduğu gibi, görüldüğü yerde insanın sırtında kertenkele yürüyor hissi uyandırır.
    örnek vermek gerekirse;
    "seviyorsak demek ki" "sevdiğimiz doğrudur"
    "üşüdüysek demek ki" "soğuk olduğu doğrudur"
    "eşşeksek demek ki" "eşşek olduğumuz doğrudur"!
  • bütün suç leyla ile mecnun'da. gidip ona çemkirmeniz gerekiyormuşsa demek ki. leyla mı mecnun?

not. herkesin diline pelesenk olmasına ve gündelik olarak kullanılmasına ben de çok fena uyuz oluyorum, yalan yok.
  • dönem dönem insanlık liseli kız formuna giriyor.
    biz lisedeyken bir kız grubu "dermişim." sözünü oldukça fazla kullanıp canımızı sıkardı. popülerdi çünkü.
    sonra "iyi de..." diye bir kalıp çıktı. her sözün başına bunu eklediler.
    konuşma diline üşengeç insanlık bulaşınca her şey argoya döner.
    twitter'da kullanıcı adı olarak aldığı isim bile "zeyneppppppp" sıradanlığında, üretime zerre katkısı yok.
    bu insanlardan böyle kalıplara girmemelerini beklemek bizim sığlığımız olur.
  • ne var canim leyla ile mecnun seviyorsak demek ki
hesabın var mı? giriş yap