• dedemdir. normal şartlarda her şeye üşenen, biraz yürüyünce ağrıdan sızıdan ölen, günde 5 farklı hastalık için 10 tane ilaç içen bu adamcağız -ki yaşlılıktır normaldir- iş yüzmeye gelince 20'lik delikanlılara taş çıkartıyor. denize girdikten sonra yarım saat kadar ortalıktan kayboluyor. taa uzaklarda suyun üzerindeki kafasını zor görüyoruz.
    bu da şu hayatta çözemediğim en esrarengiz olayların başında gelir.

not: bahsettiğim kişi şuan 85 yaşındadır.
  • gencliginde amcamdir. sile'de buyumus bi su insaniydi kendisi. babanemin yazligi olan tekirdag'da zipkinla balik avlamaya cikar 1, 1.5 saat ortalarda gozukmezdi. beni de cok yaninda goturmeye calismisti ama ben hep tirsmistim.

bizim yazlikta baliga cikmak adetti. haftada en az 2-3 aksam sandalla istavrite cikilirdi. agustos'un 15'inden sonra da gece lufere kalinirdi. kiyidan yaklasik 2-kilometre acikta denerdik sansimizi.

yine boyle baliga cikilan bir aksam ben evde kalmistim. 2 saat sonra amcam cikti geldi. digerleri nerde diye soracak olduk ben tek geldim dedi. bizde herhalde amcam kiyiya cikmak istedi bunu iskeleye biraktilar dedik. daha dogrusu bundan baska bir ihtimal aklimiza gelmedi. bir kac sonra da diger amcamla enistem cika geldi. sedat geldi mi diye sordular. e geldi baya oluyor dedik. sonra anlattilar, amcam ben baydim diyip baligin ortasinda sandaldan atlayip kiyiya yuzmeye baslamis. olm sedat gel biz birakiriz demisler ama nafile. siz baliginiza bakin deyip baslamis kulaca. yavas yavas da gelmis manyak kiyiya. enteresan adamdir.
  • yuzerken sigara icmek ve plaja katlanabilir sandalye ile gelmek gibi bazi ilginc davranislar da gorulebilir bu amcalarda...
  • kıyıya çıkınca uzun süre derin derin soluyan, bu seslerle çevreyi korkutan emekli amcalardır.
  • kendisinin ekstrem bi versiyonu bu linkten incelenebilir:

http://www.cnnturk.com/…layinca/669737.0/index.html
  • açılmadan önce iskelede bir akranı ile beraber 5 el tavla atmak gibi bir zorunlulukları vardır.
  • kesinlikle orada kendilerine ilginç bir şey oluyor. oradaki muhabbet,olay anlatış tarzı hiç bir yerde yok kıyıdan uzak kalmakdan mıdır güneşin kafaya tüm kuvvetle vurmasından mıdır bilinmez ıssız adama bağlıyorlar biraz. kesinlikle kötülemiyorum, aksine çok güzel oluyor. *
  • bir de denize girmeden küçük çaplı egzersiz hareketleri yapar bu amca. böle yıllarca askeriyede yahut devlet erkanında belli bir mertebeye yükseldikten sonra sedefli pembe ojeli, kısa röfleli saçlı, yaz kış iman tahtası güneş yanıklarıyla kaplı, şipidik terlikli, şifon plaj elbiseli hanımıyla emekliliğin keyfini süren amcadır. keyifli adamdır vesselam. siyah slip mayosunun üstüne kafasının üç'te birini kapatan beyaz keten şapka takıp, tavla oynar bu adam. katlanır kumaş sandalyesi, gazetesi, termosuyla tatil beldelerinin olmazsa olmazıdır. geneli tatlısusolcusu olmakla mütevellit sıklıkla siyaset konuşur bu amca ülkenin üç'te beşinin konuştuğu muhabbetleri araya eski sözcükler sıkıştıraraktan öyle bi anlatır ki birazdan slip mayosuyla miting meydanına yollanacak sanırsınız. hanımı sedef ojeli parmakları arasında tuttuğu slim sigarasını içerken biryerden hukukçu oğluyla, iç mimar geliniyle falan konuşur. bu amcanın ikinci asli görevi apartmanda sürdürdüğü yöneticilik görevine tatil beldesinde de devam etmektir. çadır tatili yapılıyorsa şayet,
    elektrik nerden temin edilir? en yakın market nerdedir? simit pompası bulunur mu? gibi sorunsalların çözüm odağında yine karşımıza çıkar.
    öylede bir amcadır işte.
  • ergenlik yıllarımızın kabusu sevimli tontonlar. sigara içmenin çok havalı ve heyecanlı olduğu ergenlik döneminde çeşmealtı'nda sigara içmek için bulduğumuz tekne ile açılıp denizde bira sigara keyfi yapma kararımızın orta yerine aniden teknenin yanında belirerek sıçan efsaneler. tam kıçtan takma 9 beygir tekne ile acık açılıp motoru durdurmuşuz, sigaralar yakılmış efesler zuladan çıkmış, hop denizden fok sürüsü gibi içlerinde babamın da olduğu bir amca ekibi çıkıveriyor. vay arkadaş biz tekneyle zar zor gelmişiz siz ne ara bu kadar yüzdünüz.
  • hayatta her şey olacağım aklıma gelirdi de denizde iki kilometre açılabilen esrarengiz amca olma ihtimalim aklımın ucundan geçmezdi.

evet arkadaşlar, o amcalardan biri de benim. hey gidi günler hey hey...
hesabın var mı? giriş yap