• ing. dijital göçebe

  uzaktan çalışma* kavramının yayılmasıyla birlikte kendi komünitelerini oluşturmaya başlamışlardır.
 • burada fikrinizi paylasabilir, projeye katilabilir veya mevcut projenize ekip arkadaslari bulabilirsiniz.

  nomad projects: https://nomadprojects.io/
  product hunt sayfasi: https://www.producthunt.com/…5-1b6c94cac4-121451921
 • şuradan da konuyla ilgili türkiye'deki gelişmeler izlenebilir: digitalnomadsturkey.com
 • teknoloji sayesinde, dilediği yerden bağımsız şekilde çalışabilen, beyaz yaka hayatı reddetmiş, belirli bir şehre ya da ülkeye bağlı kalmadığı için sıklıkla yer değiştirebilen, bu yüzden de göçebe olarak tanımlanan kişilere verilen ad.

  peki bu kişiler bu kararı nasıl alıyor ya da gidecekleri şehirleri nasıl seçiyorlar onu anlatmak lazım, ama baştan belirteyim, ben bir digital nomad değilim, sadece bu yaşam tarzı hoşuma gidiyor ve bugün olmasa da bir gün denemeyi planlıyorum.

  digital nomad olmaya karar veren kişiler genellikle internetten okudukları hikayeler sayesinde buna karar veriyorlar. böyle hikayeler okumak istiyorsanız reddit'te birçok kişinin tecrübelerine ulaşabileceğiniz güzel bir subreddit mevcut, iyisiyle kötüsüyle buradan tecrübelerini aktaran kişilerin hikayelerine ulaşabiliyorsunuz. bu kişiler genellikle, digital nomad olmaya karar vermeden önce, yaptıkları işi sevmeyen, ya da sevse bile, yeni şeyler keşfetmek isteyenlerden oluşuyor. ancak bu mutsuz bireyler, digital nomad hayatını deneyimledikten sonra genellikle olumlu şeylerden bahsediyorlar. anlattıklarına göre, bu hayat tarzı sadece yeni insanlar ve yeni kültürlerle tanışmanızı sağlamadığı gibi, aynı zamanda kendinizi de daha iyi tanımanıza yardımcı oluyor.

  öte yandan bu kişiler nereye gideceklerini seçerken dikkatli davranıyorlar. tahmin edebileceğiniz gibi belirli kriterler var, örneğin gidilecek şehrin ne kadar ucuz veya güvenli olduğu, ya da wi-fi hızının nasıl olduğu gibi. bunlar için de, tecrübeli digital nomadler pek hoşlanmasalar da, nomad list gibi internet siteleri mevcut. birçok şehir için harika bilgiler sunuluyor. mesela chiang mai ve ho chi minh city gibi yerler digital nomadlerin en uğrak yerleri. türkiye'den de antalya'nın ideal bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  özetle, digital nomad hayat tarzı, laptop ve wi-fi olduğu sürece işini yapabilecek insanlar için heyecanlı ve güzel olabilir.
 • (bkz: buyrun benim)
 • trde ne kadar da az popülermiş
 • aslında türkçeye (bkz: dijital göçebe) olarak geçen kavram zeynep dereli'nin yazdığı dijital yerliler kitabı ile terim olarak hangisinin kullanılacağı şeklinde bir kafa karışıklığına yol açabilir ya da açmayabilir. bunu tarih gösterecek.
 • covid sonrası dönemde sayılarının türkiye'de artacağını düşündüğüm göçmen türü.
 • muharrem ince överek aklı sıra algı yapan aktroll. hani eski entrylerini bilmesek diyorum. zaten yukarıda da millet yazmış.

  (bkz: engelle)
  (bkz: başlıklarını engelle)
 • bu salgın sürecinde static nomad olarak oksimoronlaşmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap