• (bkz: sehnaz dilan)
 • (bkz: bob dylan)
 • babasının bi tanesi, kara kaşlı kara gözlü güzeller güzeli, dudu dilli inatçı şey
 • flash tv de yayınlanan bir diziymiş*.
 • gönül dostu.
 • eğlence/şenlik demek olmayan bir dilde.

  edit:aslında halay demekmiş ben yanlış biliyormuşum,eh gayet normal insan anadilini yanlış bilmeyecek de neyini yanlış bilecek bu ülkede?
 • film 1986 yılında çekilmiştir..

  yönetmen: erden kıral
  senaryo yazarı: ömer polat ve erden kıral
  oyuncular: derya arbaş: dilan , hakan balamir: kerim , yılmaz zafer: paşo , mehmet erikçi: çoban mirkan

  ağrı dağı civarında, iran sınırına yakın bir köyde geçen filmin konusu kısaca şöyledir:

  paşo "bey oğlu" olmasına rağmen köylü sefil bir kız olan dilan'a tutulmuştur. ve gönül yangınlığını kendisi için bir aşağılanma olarak görmekle beraber dilan'ı öksüz sevdiği olan çoban mirkan'ın elinden almaya çalışmaktadır. çoban mirkan sefildir, öksüzdür. dilan'ı babasından ister lakin başlık parası şart koşulur. tek derdi bilmem kaç koyun olan başlık parasını denkleştirmek olan mirkan paşo'nun oyununa gelir. bu bey, "kerim" isimli kendi adına çalışan fakir çobanı mirkan'ın evini ve haynavlarını vaad ederek azmettirir. mirkan'ı kimse fark etmeden öldürmenin yolu onu iran'a kaçakçılık için gitmeye ikna etmek ve halı aldıktan sonra yüksek bir fiyata satarak başlık parasını ödeyebileceği yolunda kandırmaktır. mirkan sınırın öte yanından geri gelmez. dilan paso'ya yani bey'e varır ama gerdek günü bey iki rekat namazını kıldıktan sonra delici bir alet ile öldürür..

  film biter..

  hakan balamir'in muhteşem oyunculuğunun yanısıra derya arbaş'ın kimi sahnelerde başarısız bir şekilde doğu ağzı ile konuşmaya çalışması akıllarda kalmıştır..

  filmin en önemli yanı ise filmde tek kelime kürtçe olmamasıdır. türkiye'nin en hareketli dönemlerinden birinde, darbe sonrası ortamda "kürdi" olana dair çalışmalardan biri olan bu filmi öpüp baş üstüne koysak yeridir.. "kürdi" olanı olmayan ile anlatmanın ikinci bir dilini geliştirmiş olan bu filmde kimi sahnelerde alttan kısık sesli kürtçe bir ağıt duyarsınız.. ama "yasak olan bir dilin insanlarına dair bir hikaye" anlatırken bu kadar aciz bırakılmalar ortasında, her engele rağmen iyi bir şekilde filmi kotarabilen erdal kıral'ı tebrik etmek gerekir..
 • hadi lan ordan ya da adi lan bu gibi kelime oyuncuklarıyla sinir ettiğim, en olmadık yerlerde zart zurt çişi gelen komik ve eğlenceli kişilik.
  ayrıca bildiğin gibi diil çok etkilendim gibi ansiklopedik buyurmaları da vardır.
 • kadikoyde akmar pasajinin yan tarafinda, sokagin kosesinde kalan turku bar. kucucuk,ufaciktir. gidilebilitesi vardir.
 • görmeyeli kendini punk'ın enterasan kollarına bırakmış ama buna rağmen yine de eski güzelliğinden bir damla kaybetmemiş lolitam, eskimiş gelecek sermayem.
hesabın var mı? giriş yap