• insanlari egiterek dogruya goturmek yerine masallarla uyutup kati kurallarla korkutma bicimi. bir nevi uyusturucu.
 • ici bos bir metale bir digerini vurdugunuz zaman cikmasi muhtemel ses.
 • deutsche industrie norm, alman endüstri normu, bizim tse gibi.
 • insanların çoğunluğunun uygar olmadığı dünyamızda, uygulanan güdüm kuralları
 • arapçadır. türkçesi için bakınız: inanc.
 • din bir kısıtlama korkutma aracı gibi gözükmektedir çünkü insanlar kendi çıkarları,yararları için en güzel sömürülecek olan şeyi yani dini kullanmışlardır.insanların gözlerini kapatmak onları koyun gibi yönlendirebilmek için.bu avrupada yaşanmıştır ama onlar doğru olanı bulmuşlardır sonuçta ve onlar doğruyu bulurken bizde ve doğuda bu sefer bozulmalar olmuştur.ve su anda hala avrupa gibi uyanabilmiş değiliz çünkü din gerek siyasette gerekse başka bir sürü şeyde kullanılıyor.öleki din deyince şeriat kan gibi şeyler akla gelir olmuştur.bu aynı şekilde bir çalgı aletimiz olan saz ın sol taraflı siyasi bir alet haine getirilmiş olması gibidir.dine inanmıyarak sorumluluk alma duygusundan kurtulunmuş olunur sadece.din insana doğru yu gösterir gerisi size kalmış(ehe reklam gibi oldu bu sonu )
 • insanlara çocukken empoze edilmeye başlanan ve ilgilenilmediği ortamlarda (ateist aile, dinin bastırıldığı toplum) kişinin hiçbir şekilde aramayacağı ve eksikliğini çekmeyeceği inanç sistemleri
 • bir gramlik bir kitlenin hizini saniyede 1 santimetre artiran guc birimi.
  cok uzak yer anlaminada gelir.
  felsevi anlamda ise,allaha ibadet ve maneviyata inanma hakkinda insanlarin tuttugu yol
 • bir bayram çeşidi. (bkz: şeker bayramı) (bkz: kurban bayramı)

  aynı zamanda, halkları, kültürleri, ekonomiyi, devletlerin yapılarını ve daha bir sürü şeyi derinden etkileyen kavram.

  halklar etkilenmiştir; çünkü bir çok halk, hayatlarındaki bir sürü şeyden vazgeçmiş ve kendilerine yeni olan bir sürü şeye de alışmaya çalışmıştır.

  kültürler etkilenmiştir; çünkü bir çok dini eser yaratılmıştır, yapılmıştır. ayrıca, töre, gelenek, görenek gibi bir sürü şey dine göre yeniden düzenlenmiştir.

  ekonomiler etkilenmiştir. örneğin, musevilerin* ekonomik olarak bu kadar güçlü olmalarının arkasında dinleri vardır. hepsi birbirini destekler, hepsi birbirine yardım eder; çünkü sayıları zaten azdır. tabii tarihsel süreçte hiç bir yerde devlet kuramamış, her yerden kovulmuş bir ırkın kendi içinde yardımlaşması, ve bu yüzden güçlenmesi* normaldir, ama ekonomik olarak incelendiğinde, eninde sonunda bu gelişimin dinle ilişkisi vardır.

  ya da daha basit bir örnek verelim.. fransa, yunanistan, ispanya gibi katolik ve ya ortodoks ülkelerde dolandırılma riskiniz, isveç, norveç, (bozulmalar olsa da) almanya gibi protestan ülkelere oranla fazladır. (demek ki neymiş; mezhepler arasında da çok büyük farklar olabilirmiş.)

  devletlerin yapılarında genelde din etkili olmuştur; avrupa'da orta çağ'da, arabistan'da islamiyet'in doğuşundan günümüze kadar, osmanlı imparatorluğu'nda ise her zaman.. bir çok ulusun geri kalmasında da neden olarak gene din gözükse de, gerçekte bu gerileme insanların kafalarını kullanamamasından kaynaklanmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap