• italyanca tanrı demek...
  • heavy metal dilinde tüy anlamına gelen, diken diken anlamına gelen kelime.
  • yıllar öncesi blue jean tarzı bir derginin (sanırsam yıl 87 falan) heavy metal sayfasında bi röportajını görmüştüm. anlatayım; dio o yıllarda çinde konser veren ilk heavy metal grubu olacaktır. röportajın sonunda derki "çinlilerin paslanmış kulaklarında ilaç etkisi yaratmaya gidiyoruz." o gün bugun kulaklarım ne zaman paslanmaya başlasa hemen dio dinlerim. çok yaşa ronnie baba
  • asıl adı ronald james padavona olan namıdeğer ronnie james dio nun kurduğu grubun adıdır.ayrıca new hampshire/cortland da ismine ithafen bir caddeye dio street adı verilmiş.bunlar da gruba emeği geçmiş müzisyenler:

craig goldie
    jimmy bain
    simon wright
    tracy g.
    larry dennison
    scott warren
    vinny appice
    jeff pilson
    rowan robertson
    teddy cook
    jens johansson
    claude schnell
    vivian campbell
  • sonisphere 2010 line-up’ı açıklandı. black sabbath var. bu demek oluyor ki ben dio’yu canlı görebilirim. bu fikir o kadar heyecanlandırdı ki beni geri kalan big 4’u, rammstein’ı, manowar’ı gözüm görmüyor. 14 yaşındayım ama dio’yu en az 10 senedir dinliyorum. o yaşımda çoktan karar vermiş durumdayım “ben müzik yapıcam.” neden yapacağımın cevabı bu adam. verdiği şey sadece bir hissiyat belki ama ben kendi hayalimin peşinden koşacaksam bu adam hep bir yerlerinde var. mide kanseri olduğunu biliyoruz o dönemde belki ilk ve son kez görebiliriz... birkaç ay sonra “tedavi olması için turneyi iptal ediyoruz.” diyorlar. tabi ki üzülüyorum ama sıkıntı yok tedavi varsa iyileşir sonra izleriz diyorum ciddiyetini kavrayamıyorum belki de.
    kuzenimin düğünü vardı haftasonu... ankara’dan dönüyoruz. yolda fener- trabzon maçını dinliyoruz radyodan. bursa’nın şampiyon olduğu gün... her detayı aklımda çünkü sonradan o günü tekrar tekrar çok yaşıyorum. bütün bu yoğunluk ve yorgunluk içinde her gün yaptığım bir şeyi yapmayı unutuyorum eve varınca: dio’nun sağlık durumunu official sitesinden ve forumlardan kontrol etmek. tedavi sürecinde düzenli olarak bazı güncellemeler paylaşılıyor. her gün bakıyorum ama o gün aklımdan çıkıyor. elimden bir şey geliceğinden değil ama hiç görememişim ya iyileşicek ben görücem falan küçük hesaplarım var. pazartesi törende en yakın arkadaşım gelip “dio ölmüş başın sağolsun” tarzı bi şey söylüyor. hatırlamıyorum tam çünkü çok anlamak istemiyorum. bütün gün de yokmuş gibi davranıyorum. eve gelince ilk işim bilgisayarı açıp bakmak... baktığım andan sonrası büyük hafıza kaybı... babamı aradığımı, sonra masaya kafamı koyup uyuyakalana kadar ağladığımı hatırlıyorum sadece. 10 sene olmuş bugün... bugün tanım yok sözlük . ve sen iyi ki vardın! hala da “you’re a rainbow in the dark” be adam \m/
  • benim için gelmiş geçmiş en üstteki grup olması bir yana müzik dünyasının da en müthiş ve öncü gruplarından biridir.
    (bkz: ronnie james dio)
    (bkz: rainbow)
  • don't talk the strangers ve rainbow in the dark süper şarkılar.
  • konser perfonmasini izleyip harbiden rock olmemis ya diyipte moral buldugum muthis sesli baba adam
  • tüm zamanların en iyi heavy metal vokalistinin kurduğu muhteşem grup. vinnie appice ve vivian cambell ile yapılan işler heavy metalin bible'ı konumundadır.
  • adı ile özdeşleştiği gibi bir metal tanrısıdır kendisi. kendi ufak cüssesinin aksine, tüm rock-metal severlerin kalbinde kocaman yere sahiptir. sadece müzik adamı kimliği ile değil, yardımsever olarak düzenlediği maddi kaygı içermeyen işleriyle de bilinen, bencil olmayan biriydi. ör: (bkz: hear 'n aid)
    bir süredir mide kanseri idi. bu nedenle türkiye konserini iptal etmişti. ama durumunun bu kadar kötü olacağı aklıma gelmemişti. halbuki son projesi çok sağlamdı; heaven & hell. tommy iommy de vardı grupta. o şekilde geliyorlardı buraya. yıllardır bıkmadan, sıkılmadan, yılmadan dinlerim, dinlemekten de vazgeçmeyeceğim. hiçbir zaman yeri dolmayacak...
hesabın var mı? giriş yap