• (bkz: ortodonti)
 • kucukken aile tarafından farkedilmeyen diş yapı bozukluğunun çözümü..
 • 8 yildir taktigim lanet olasica hede.
 • dişlerin üzerine braket takılır, bunların önünde bir tümsek vardır, diş teli buralardan geçer. arka dişlerde ise bunların daha babaları vardır, daha büyüktürler ve diş telinin geçmesi için delik vardır. dişçi teli takar ve buralardan teli kıvırır mıvırır ve bir şekilde ordan çıkmaz tel. inanılmaz bir işkence şeklidir. teller 3-4 haftada bir değişir, çünkü dişler yerlerinden biraz kaymıştır bu sürede ve artık o telin anlamı kalmamıştır. bazı dişleri daha ufak bir telle sarıp kerpeten cinsi bişeyle bunu burarlar, bu dayanılmaz bir acıdır, dişi söküyorlarmış gibi bir histir duyulan. tellerin değiştiği gün dişler çok ağrır, hatta yemek bile yenemez. teller takılı olduğu sürece elma ısırılamaz(braketler kaymasın diye), soda içilemez, sakız çiğnenemez, çantada diş fırçası ve diş macunu taşınır. yediğiniz en ufak birşey bile gelip öndişlerin birine yerleşir. gülerken hep ağız kapatılır, konuşurken bile çok açılmaz ağız. bazen paket lastiği gibi bişey verir doktor. bunlar arka braketlere takılır ve ağız neredeyse hiç açılamaz. maçta tezahürat yapılamaz, sabah ağız tadıyla bir esneyemez insan. bunların paketleri üzerinde bilimum hayvan resimleri vardır.(benimkinde koala vardı). dişçiye her gidişte 'ne zaman çıkıcak teller' diye sorulur, dişçiyse her seferinde 'gelecek seferde çıkarırız' der.
  ve sonunda büyük gün gelir, teller çıkar, dişler pembemsi(yeşilimsi olanları da var) tatlı bişeylerle cilalanır, dişçi bir süreliğine damaklık takman gerektiğini söyler. dişçiye 'tamam 24 saat takarım ben bunu' denir. damaklık yere düşünce kırılan birşeydir, zaten uzun zaman tel takılmış, eziyeti çekilmiştir. damaklık çöpe atılır ve dişçiye bir daha hiç gidilmez
 • braketlerin degiştirildigi hafta tahammül edilemez acılar çektirebilen,o gün insanın tüm keyfini kaçıran,insanın içinde tüm dişlerini sökme istegi uyandıran metal parçası.ayrıca bir uyuyamama nedeni.ancak braketler çıkarıldıktan sonra kişi,tapılası gülüşe sahip kişi haline gelir.
 • dıs tellerınden kurtulmak ıcın dıscıye gıttıgınızde, dıscı, dıslerınızın cok hassas oldugundan ve hemen sekıllerının bozulabıleceklerınden sıze damaklık verir. hatta bır de dıslerınızın arkasına ufak bır tel daha takar kı bu da damaklıgın daha az kullanılmasını saglar. kısa da olsa damaklıgın takıldıgı sure, ınsana ıskence gıbı gelır. eskıden geveze olan bırı artık cok az konusmaya baslar. cunku konusurken harflerı dogru duzgun telafuz edemez, bu da onun sınırı cok bozar.
 • bazen braketlerin* arasına gerilen telin burularak düğüm edilen uçları yanak ve dudak içine batarak yara eder. mum falan yapıştırılır üstüne. bi de braketlerin şeffaf olanları vardır artık, teknoloji ilerlemiştir. yeni nesil tellilerde eskilerin ışıl ışıl gülümsemesine rastlanmaz, uzaktan normal bile sanılabilirler. bi diğer iğrenç hayal ürünü unsur da, üst çenedeki bazı dişlerle alt çenedekiler arasında gerilip takılan lastiklerdir. braketlerin üstündeki minik kulpçuklar arasına gerilen, bildiğimiz paket lastiğinin küçüğüdür bunlar ve her yemekten önce çıkarılıp atılırlar. ayrıca sabit olmayıp, sadece arkalardaki iki dişin üstündeki iki halkadan, iğneye iplik takar gibi geçirilen ve uçları ağızdan dışarı çıkan gem tabir ettiğimiz tak-çıkarlı modeller vardır. enseden elastik bi nesneyle bağlanır bunlar, hatta abartıp kafatasını örümcek gibi kaplayan, çeneliği olan modelleri de vardır ki allah muhafazadır. esas tedavi bittikten sonra takılan damaklıklı modele aparey de denir. bi süre sonra el kullanmadan, dille şakırt şukurt takılıp çıkarılarak oynanmaya başlar onunla. plastik damak kısmı ise hayal edilemiycek kadar kötü kokar. sabit teller çıkarıldıktan sonraki ilk hissiyat tuhaftır. yanak ve dudaklara içerden temas eden kaygan yüzeyli yumuşak dişler bi süre iğrenç bile gelir insana. bi de, uzun süre tel takmış insanlarda sürekli ağzı kapalı gülümseme alışkanlığı yerleşir. bununla mücadele edilmelidir çünkü toplumda göğsünü gererekten gülümseme hakkı olan azınlıktır artık onlar.
 • colin mcrae in dislerinde gördügüm zaman dumur oldugum sey
 • gözlükle birlikte çok klasik bi imaj oluşturan nesne. (bkz: dişlerinde tel olan gözlüklü kız)
 • (bkz: eziyet)
  (bkz: işkence)
hesabın var mı? giriş yap