• bunun 3 türü var artık.

hatta 2 tür, türlerden birisi ikiye ayrılıyor.

1. tür, hazır kayıtları arka arkaya geçişli çalarak milleti dansettiren eglendiren dj modeli. radyo dj'nin konusmayan versiyonu. yersen "öyle insanları gaza getirmek dansettirmek kolay değil, yordamı var" vs derler. ama acı gerçek - insanlar zaten sevdikleri şarkıya dans ediyolar, eşlik ediyolar. onu takip ettiğin sürece okeysin.

2. tür dj'ler produktörler. yani bizzat dans müziği üreten edm sanatçıları.

bunların konserleri de aynı üstteki dj gibi bir masa etrafında oluyor.

bu grup da ikiye ayrılıyor.

bunların ilki muziğin bir kısmını studyoda hazırlayıp - canlı performansla onun üstüne (canlı olarak, o anda) bir şeyler çalıyor, ekliyor. kimi zaman yanına gerçek enstrümanistler alıyor.

ikinci grupsa canlı performansta calacagı şeyi usb belleğe atıyor, gittiği yerde laptopa takıyor, illa feyk edecekse midi klavyeler, push controller vs adı verilen cihazları da baglayıp o anda bişeyler calıyormuş gibi görünüyor. halbuki baya bellekten mp3 çalar gibi 1 saatlik set çalıyor. zaten kontratta kaçta çıkacak, kaçta bitecek belli, o dakikaya tam uyacak sürede seti evde hazırlayıp geliyor çalıyor.

hongkong'da caldığı setin aynısını dubai'de çaldığı ortaya çıkan meşhur bi dj vardı ama aramaya üşendim kimdi.

edit buldum : (bkz: #59830631)
    (bkz: deniz koyu)
  • itin götüne sokulan meslek.

hah işte. şimdi dj lazım, sözlükten bakayım dedim bakamadım. neden? lan dj olsan bu başlığa yazar mısın allahasen bi oku şu yazılanları lan.

amınıza koyim çok ayıp etmişsiniz adamlara... götler.
  • türkiye'de yaklaşık 3 milyon insanın(çoğu ergen) kendine yakıştırdığı sıfat.
  • düğmelere basmak ve plak çevirmek dışında ne kadar sanatsal bir iş yaptıklarını kavrayamadığım insan grubu. bir de insanların, hangi dj'in iyi olduğuna nasıl karar verdiklerini hiç anlayamamışımdır.
  • dj oldugu icin otomatik olarak müzisyen olarak algilanmamasi gereken kisidir.
  • eğer anneniz, babanız, kardeşiniz veya enişteniz vs. ünlü bir müzisyen ise, etrafınızdaki süper imkanlara, tanıdıklara ve bok gibi paraya rağmen kendinizi müzik alanında geliştirememişseniz, (müziği geçtim herhangi bir alanda dahi baltaya sap olamamışsanız) ama yine de barlarda diskolarda popüler olmak istiyorsanız tercih edeceğiniz göstermelik meslek dj 'lik olabilir.

öyle müziklerden plaklardan, karmaşık aletlerden anlamanıza da gerek yok üstelik. arkanızda mutlaka bu işten az çok çakan birileri mutlaka olur. koyun playlisti bilgisayara o kendisi çalar. sizin yapmanız gereken o koca kulaklığın bir tanesini kulağınızı kapatırken, önünüzdeki makineye elinizi sürüp sol elinizi hava kaldırmak! işte bu kadar kolay! hadi rast gele...
  • adam akıllı müzik dinlemeye başladığım dönemlerde tiesto, armin van buuren, sasha, paul van dyk, paul oakenfold, john digweed, ferry corsten ve isimlerini yazmaya üşendiğim onlarca dj'in hem kendi albümlerini hem setlerini hayvanlar gibi dinlerdim. hani a state of trance'ın dili olsa da konuşsa. bu olaylara başlama sebebim televole kasetlerinden, paffendorf, dj visage , sash ve daha nicelerinden bahsetmedim bile.

hayallerimde hep iyi bir dj olmak vardı. kitleleri coşturmak, eğlenmek, saçma sapan gündem haberleriyle hiç uğraşmamak, sadece müzik dinlemek, dinletmek. allah sizi inandırsın sözlükçüler çok istemiştim. amacım şimdi apaçi dediğiniz kitle gibi ne para kazanmak, ne karı kız, ne bedava içkiydi. sadece sevdiğim için yapmaktı. amatör olarak kulağıma taktığım sony mdr-v700'ün üzerinden 10 seneye yakın zaman geçmiştir. ilk günkü gibi hala elimin altında durur. baktıkça içim geçer bi garip olurum. arada bir kulağıma takar bir şeyler dinlerim.

hani şimdi bana apaçinin kralısın da deseler, krosun da deseler şu an bir yerlerde çalıp eğlenmek, eğlendirmek isterdim. kimseyi takmayacak kadar mutlu olmak.
  • yaklaşık 6 yıl boyunca icra ettiğim meslek grubu.işin mantığı,teorisini öğrenmek ve uygulamak nerdeyse yarım yılımı aldı.kıbrıs ve bodrum'da (barlar sokağı dahil) sahne aldım.açıkçası ilk başladığım zamanlar eğlenceyi doruklarda yaşıyordum.verdiğim tempoyla o insanların deli gibi dans edişleri,kimi zaman çığlık atmaları,bar deskinin üzerinde oynamaları falan beni neredeyse orgazm seviyesine getiriyordu.fakat gün geçtikçe zevkimin azaldığını hatta bittiğini gördüm.insanlar kopsun diye gece 2'ye kadar çalmayı beklediğim o parçaları bile çalarken artık zevk almıyordum.zaten beklediğim tepkiyi insanlardan da alamıyordum çünkü bizim insanımızın eğlence kültürü çok berbat.daha doğrusu eğlence kültürümüz yok.dans etmek için bile şarkı seçiyoruz ve bu şarkılar genelde ankara'nın bağları,erik dalı,mezdeke,roman havası ve hatta bazen şemmamme bile olabiliyor.ilk başlarda ne kadar çalmayacağım da desem biraz zaman sonra ya patronun ya da müşterirnin ısrarıyla mecburen çalmak zorunda kalıyorsunuz.bu yüzden 2 kere kabini terk etmişliğim bile var.müzik en büyük eğlence araçlarından biridir fakat insanımız ne yazık ki o eğlenceye kendini vermeyip,eğlenceyi kendine göre şekillendirmeye çalışıyor.bu yüzden türkiye'de disc jockey'lik iyice ele ayağa düşmüş vaziyette.(bkz: kerimcan durmaz) gibi tarzı olmayan,yanında getirdiği flash bellek içinde önceden hazırlanmış seti çalar gibi yapan maymunlar türedi.malesef bu tipler istanbul,izmir,bodrum,antalya,alanya'daki en lüks kulüplerde her hafta gecelik 20-25 bin e sahne alırken (bkz: dj tarkan) gibi önemli isimler mısır'a,bulgaristan'a gidip sahne alıyor.bu ve bu gibi sebeplerden artık türkiye'de disc jockey'liğin yapılabilir bir yanı olmadığına kanaat getirdim...
    bonus olarak: -(bkz: cem adrian) neden halk arasında pek tutulmadı diyorum
    -çünkü gay diyorlar.
    -peki (bkz: kerimcan durmaz) neden bu kadar tutuldu diyorum
    -çünkü gay diyorlar.
  • bir takım insanların itunes açıp turn shuffle on or off tuşuna basarak icra ettikleri meslek.

ne bir eksik ne bir fazla.
  • çok politik olduklarını düşündüğüm meslek gruplarından biri. dinlemedikleri şarkıları çaldıkları gibi, çalmak zorunda oldukları şarkıları da seviyormuş gibi yapıyor bunlar.
    ben sevmediği şarkıları çalan bir dj olsam; 'şimdi müziğe demet akalın ile ara veriyoruzzz' dji olurdum heralde.
hesabın var mı? giriş yap