• bunun bir de ev yapımı olanı vardır, uzun süre dayanır, öyle kendini bakteriye küfe vurmaz. bunu yapmak için, öncelikle güneş gören bir eviniz olması gerekmektedir.

  10 kilo domatesten yaklaşık bir kilo domates salçası elde edeceğinizi göz önünde bulundurarak, halden yeterli miktarda domates alınır. *. domatesler çok büyükçe bir kabın içerisine (ki bu kap dediğimiz varil falan gibi birşey, tencere değil yani) kafaya göre doğranır, özen gösterilmez, çürüğüne çarığına bakılmaz, yeşilleri falan çıkarılmaz. domatesler bu halde, yaklaşık bir hafta güneşte bırakılır. bu süre sonunda domatesler çürür, parça pinçik olurlar. bu hale gelen domatesler, geniş bir elekten geçirilerek, kabuklarının vs. elekte kalması sağlanır. altta kalan domates özü, bez torbalara konularak süzülmek üzere asılır. süzülen domatesler, yayvan kaplara alınır ve güneşte kurumaya bırakılır. uygun kıvama gelince tuzlanır ve kavanozlara konularak kaldırılır.

  edit: çabuk olsun diye kaynatılarak yapılan domates salçası aynı lezzeti yakalayamaz, acı acı kokar. beklemekle koruk üzüm olur demiş atalarımız.
 • çeşitli baharatlar biraz sarmısak biraz da zeytinyağı ile karıştırılması sonucu enfes bi kahvaltılık yaratılabilen yiyecek. hazırları aynı tadır vermez illaki ev salçası olmalı.
 • dagda yediginiz hemen her turlu yemekgin icine katilabilecek, tasimasi kolay lezzet verici.. (ornegin: makarna, bulgur, eriste, sucuk vb.)
 • salçanın elekte kalan posası (kabuk, çekirdek, hede hödö) gerekli işlemlerden geçirilerek kaynatılıp pek leziz domates çorbaları da yapılabilir bu günlerde. öyle bakkaldan alınan knorr domates çorbasına da benzemez, domates domates kokar böyle.
 • (bkz: domates)
 • (bkz: salca)*
 • bir de şöyle bir şey var:

  (bkz: şişe domatesi)
 • ev yapimi domates salcasina yapilirken aspirin katmakta fayda vardir. uzun sure bozulmadan kalmalarini saglar.

  salcanin kaynatilmasini izlemek ise, cocukluk donemlerime denk dusen, keyifli ve heyecanli bir nostaljidir.

  zeus faber masumdur'un uyarısına istinaden:

  tibbi sebeplerden ötürü ( kani inceltmesi, bazı insanlarda kanamaya yatkınlığı arttırabilmesi, bronşiyal astım atağını tetiklemesi vb.) aspirin kimi insanlar için risk ihtiva ettiğinden, salçaya katmadan önce tüketecek insanları da düşünerek yapın bu işi.
 • her salça ambalajında bulunan bx ifadesi salçanın yoğunluğunu ve kalitesini temsil eder. 28-30 bx değeri; fabrika üretimi olarak kalite açısından türk mutfağına en ideal değerdir. salça gurmesi arayan işveren girişimcilerin teklifleri titizlikle değerlendirilir.
 • havanda cevizleri dövüp bu muhteşem salçayla karıştırınca da süper olur. her yemeğe güzellik katabilme özelliğini bir yana bırakırsak beyaz peynir ve cevizli domates salçası da gayet doyurucu oluyor. yemek yapmaya üşendiğinizde ya da evde bulunan tek ikili buysa tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap