*

 • mavi bir adam. hemen hemen her şeyi yapabilen bir "süper kahraman". watchmendeki kilit isimlerden.
 • superman is alive and he is american denmiştir onun için. daha sonra düzeltilmiştir bu tespit: god is alive and he is american.
 • --- spoiler ---

  klasik "radyasyona maruz kalan adam" fikrinden yola çıkılarak inanılmaz güzel bir mantığa oturtulmuş watchmen karakteridir. lakin, kazadan sonra adamın kelime anlamı ile hayata bakışı değiştiğinden normal bir insandan daha farklı görsel ve zaman algısı vardır ve bu yüzden de dünyayı umursamaz görünür...

  --- spoiler ---
 • bütün zamanları aynı anda sürekli olarak algılayan, watchmen'in insan üstü mavi karakteri.

  joe gill ve steve ditko'nun yarattığı captain atom karakterinden esinlenilmiştir.

  --- spoiler ---

  baba mesleği olan saatçilikle uğraşırken, hiroşimanın bombalanmasının ardından babası "artık çağ değişti, saat maat boş işler" diyip jon'un bütün saat tamir setini camdan döküp onu nükleer fiziğe yönlendirir. princeton üniversitesini bitirip mesleği adına devam ettirdiği deneylerden birinde moleküllerine ayrılır ve yok olur. fakat, saat tamirindeki ustalığı ile bağlantılı olsa gerek, vücudunun aksine yok olmayan bilinci, yavaş yavaş bünyeyi geri toplamayı başarır. ilk başta çalıştığı askeri üste, masmavi parlayan bir sinir sistemi, beyin ve bağlı iki göz görünüp yok olur. bir kaç gün sonra çitlerin dışında, kas sisteminin yarısı var olan bir iskelet belirip çığlık atıp tekrar kaybolur. jon, dağılmasının iki hafta sonrasında, yemekhanenin ortasında bütün bir vücutla ortaya çıkar ve bu da watchmen adlı kitabın ana karakterlerinden birinin doğuşunun hikayesidir.

  tekrar oluşma sürecinde kazandığı yapısı sebebiyle kendisi dahil bütün maddeleri molekül düzeyinde algılayıp kontrol edebilmektedir. bu sebeple, sabit bir boyutu, rengi, zaman algısı, konumu ve hatta tek bir konumu yoktur.

  direkt göstergeler olmasa da, kitabın her yerinde küçük detayların gizli olduğu görülebilir manhattan ile ilgili. örneğin, birinci bölüm sonunda kız arkadaşı, gelecekte manhattan'ı aldatacağı adamı aradığı sırada, manhattan'ın suratında belli belirsiz bir gülümseme peydahlanır.

  dr. manhattan candır. "existence of life is a highly overrated phenomenon" diyendir.

  --- spoiler ---
 • varligindan watchmen'in sinema uyarlamasi sayesinde haberdar oldugum, son derece karizmatik, son derece huzunlu, masmavi bir kahraman. yeni idolüm.
 • konuyla alakasız, filmi 'süper kahraman dediğin spider mandir iron mandir' ağırlıklı bir marvel filmciliği beklentisiyle izleyen pek çok ortalama türk gencinde, bir kaç hafta sonra akıllarında kalacak (malafatıyla birlikte tabi) tek karakterdir. hoşuna gitmiyo belki bu gerçek ama biliyosun böyle olucak, gönül vermişin karaktere sevmişin çizgiromanı falan, ama biliyosun ki 'olm adam vietnamda tangasıyla secdeye yatırdı elemanları ehuehue' muhabbetleri yankılanıcak bi süre sağda solda.
  (bkz: acı ama gerçek)
 • şahane binbir özelliği varken, filmden insanlarda kalan, kendisine dair tek imgenin mavi penisi olması nedeniyle izleyen kitleye olayı kavrayamadığı için mi yoksa zack snyder'a olayı kavratamadığı için mi kızayım bilemediğim; dünyaları yok edip hayatı başlatabileceği halde pipisinin gölgesinde kalmış, çizgi romandan uyarlama film karakterdir artık.

  ayrıca, (bkz: why so blue)
 • öncelikle söyleyeyim alnındaki işaret hidrojen atomu falan değil, monad'dır. buyrun;

  http://en.wikipedia.org/…i/monad_(greek_philosophy)

  monad, gnostik inançlar da da tek olan, tanrı olan olarak geçer. geometrik olarak dr manhattan'ın alnına çizdiği işaretin monad ile tek bir farkı vardır, o da çizilen çemberin başlangıcını ve sonunu birleştiren yerde de bir nokta bulunur. bu da bir nevi ouroboros'tur. monad, geometrik bir mükemmellik sembolüdür. pisagor'a göre evreni var eden yüce varlığın tekliğinin, tüm evrene yayılarak her zerreye nüfus etmesinin sembolüdür. alan moore, muhtemelen dr manhattan'ı yaratırken ''eğer tanrı bizim aramızda yaşıyor olsaydı, nasıl bir varlık olurdu?'' sorusuna yanıt vermiştir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/monad_(gnosticism)

  ayrıca filmde de çizgi romanda da laurie gibi siz de şunu sorup durmuşsunuzdur; ''yahu böylesine güçlü bir varlıksın, neden düzeltmiyorsun, müdahale etmiyorsun?''

  aynı soruyu dünyanın başına gelen berbat olaylarda da insanlar sorup dururlar. cevabı manhattan çizgi romanda verir;

  ''everything is preordained. even my responses.''

  yani diyor ki; her şey önceden takdir edilmiş, karar verilmiş.

  bu aslında kesin bir kader inancı var ne yaparsak yapalım durum değişmeyecek manasında değil. her şeyin bir değeri var. her anın, her zerrenin, her düşün, hareketin bir değeri var. o hareketin başladığı nokta ne olursa olsun bir süreç içinde gerçekleşecek bir ölçüsü var. bir adım atmak için harcayacağın enerji küçük farklarla da olsa aynı. bir adım atmak için bir atom bombasının açığa çıkardığı enerjiye ihtiyacı yoktur insanın. her şey böylece kendi sınırları içinde kalıyor. evren, kendi varlığının içindekileri kendi limitleri içine hapsediyor. o varlıklardan birisi bile manhattan gibi sonsuz bir güce sahip olsa da, diğer tüm varlıklara etkisi ancak o etkilemek isteyeceği şeylerin kendi sınırları kadar olacaktır. yani bir insanın zihninin alabileceği veriyle, evren anlaşılamaz. evrenin sınırsızlığı karşısında insanın alabileceği koca okyanustan bir avuç kadar olabilir ancak. manhattan, bu nedenle bir şey yapsa bile lost'ta faraday'ın söylediği şeye geliyor; ne olduysa oldu. ya da ne olacaksa olacak. bunun nasıl olacağına ve etkilerine karar verilebilir ancak. o etkiler de yenilerini doğurur. böylece evren genişler.

  manhattan ayrıca tanrının neden kullarını umursamadığını da gayet net biçimde cevaplıyor. insan hayatının tüm bu evrenin varlığı karşısındaki değersizliği, hatta manhattan'ın bile varlığın karşısındaki değersizliği, manhattan'ın umarsızlığının ana nedeni. insan hayatı tamamen yok olacak diyorsunuz herife, evrenin bundan haberi bile olmayacak diyor. işte tanrı da eğer varsa bizi böyle görüyor olmalı. yoksa çoktan sesimizi duyardı.

  ekleme; bu adamın adı neden manhattan diye soracak olursanız da buyrun; (bkz: manhattan project)
 • kendisi nükleer malafata sahiptir.
hesabın var mı? giriş yap