• özellikle reggaenin yada etnik bir tarzın biraz roots vokal birazda elektronik ağır aksağa düşen bir altyapıyla desteklenmesi diyebiliriz...pekalasında ilk dublarda analogda elde edilebiliniyordu...seslerin yada enstrumanlarin kanallara yayılmasi ve mixer uzerindeki bu kanallar uzerinden kısılıp,acılmasi ve özellikle delay ve reverble effektlenmesi seklinde ortaya chıkan bir müzikdir...dub denebilmesi için oynak bir hali olmasından daha çok daha ağır biraz daha tribal denmesi makul olur...müziği örneklemeden anlatmaya çalışmakda biraz kastırık bi durum olabiliyor ama neyse...dubdaki drum ve bassin uyumu sonralari drumnbass ve junglea ilham vermishtir...
  (bkz: sound system)
  (bkz: toasting)
  (bkz: sound clash)
 • black uhuru,kruder dorfmeister,tosca,messian dread,dreadzone,king tubby,mad professor,lee scratch perry,alpha and omega,the orb,dub syndicate,dr israel,sly&robie,dub adxx,asian dub foundation,lbda.....
 • (bkz: dublaj)
 • eski bir ingilizce fiil..ilan etmek(isim ünvan vermek anlamında)ve dublaj yapmak anlamına gelmetedir...
 • dub tam anlamiyla bi studyo muzigidir bu baglamda canli bi dub konserine gitmek ve adamlarin o dub dub dub diye giden ekolari ve bilimum seyleri(bkz: reverb)(bkz: delay) canli yaptikalarina tanik olmak ayri bi zevk olur. canlı dub işini en iyi yapanlar arasında dub syndicate ya da mad professor gibi ingilizler vardır.reggae yapmak jamaikalilara birakilmali en guzelini onlar yapiyolar ama dub daha evrensel bir muzik, nerdeyse jazz in ifade ozgurlugu, elektronik muzigin deneyselligi mevcut bunyesinde.ayrica(bkz: fransiz dub gruplari)
  dub kültürü bugün miks ve loop ağırlıklı dans ve elektronik müziklerin atasıdır. ses mühendisinin en az grup ya da prodüktör kadar önemli bir konuma yükselmesi ilk defa dub ile ortaya çıkmıştır. mad professor her tür müziğin dub ının yapılabileceğini iddia etmektedir ancak tabiiki dub ın derinliğine en uygun sound groove ve hipnotik etkisi ile reggae riddimleridir ancak mad professor un demek istedği dub ın aslında bir stüdyo tekniği olmasıdır.
 • (bkz: basic channel)
 • (bkz: dubstar)
 • ayrica sound engineerlerin ve producerlerin, parçalari çalan adamlardan daha çok dikkat çeken ve daha onemli olan muzik turudur. $u siralar vienna dub sahnesi, fransizlardan, almanlardan ve oteki milletelerden, yenilik ve dey$iklik içerip yinede bristol havasina daha yakin olmasi nedenile, son derece ho$uma giden ve ilgimi çeken avrupa dub merkezidir*.
 • (bkz: dubnology)
 • son zamanlarda kanımca alternatif bir anlam daha kazanmı$ bir müzik terimidir. genellikle orijinalinden alınan sample ve vokalleri uzun ekolarla orta frekans a yogunla$tırılan, daha az duyulan yüksek frekanslar ve boguk baslarla remikslenen parcalarin dub mix olarak adlandırılması ile neredeyse her ce$it müzigin dubvarile$tirilmesi, kazandıgı bu ikinci anlamdır.
hesabın var mı? giriş yap