• t.c. pasaportudur ve 2013 guiness rekorlar kitabı'na başvurusu yapılmıştır.

  "seyahat özgürlüğü gönüllüleri ve sırtçantalılar grubu “dünyanın en pahalı pasaportu” olan türkiye cumhuriyeti pasaportunu guinness'e aday gösterdi.
  temel bir insan hakkı olan ve anayasamızda da düzenlenen "seyahat özgürlüğü"nün önündeki en büyük engellerden biri olarak gördüğümüz "fahiş" pasaport ücreti ve harçlarına ilişkin mücadelemiz hız kesmeden sürüyor.
  bugüne kadar t.c cumhurbaşkanlığı, t.c başbakanlık, t.c maliye bakanlığı ve t.c içişleri bakanlığı başta olmak üzere yazmadığımız yer, başvurmadığımız merci kalmadı. defalarca yazılı ve görsel medyada yer aldık, gazeteciler ve köşeyazarları aracılığıyla sesimizi duyurmaya çalıştık. imza kampanyası düzenledik, sosyal medyada örgütlendik. bugüne kadar ki çabalarımızı, bu blogta ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.
  ne var ki bu sorunu çözmek ve bu ayıba son vermekle yükümlü olan yetkili kurum ve kişiler başlangıçta gösterdikleri duyarlılığı sonra tamamen unuttular. mücadele ile kazandığımız %50 indirimi adeta bir "sus payına" dönüştürdüler. %50 indirime rağmen t.c. pasaportunun hala dünyanın en pahalı pasaportu olduğu gerçeğini görmek istemediler.
  biz mücadelemizi sürdürüyoruz, bugüne kadar sessiz ve duyarsız kalan sorumluların dikkatini bu konuya çekmeye çalışıyoruz. madem devlet sesimizi yeterince duymuyor biz de sesimizi dünyaya duyururuz dedik: 14 şubat 2012 günü, 2013 guiness rekorlar kitabı‘na başvurumuzu yaptık.
  “dünyanın en pahalı pasaportu” kategorisinde id 389296 numaralı dosyayla sırtçantalılar grubu’nun başvurusunu grup yöneticilerinden onur inal londra’daki guiness world records ltd. şirketine teslim etti. t.c pasaportunun “dünyanın en pahalı pasaportu” olarak 2013 guines rekorlar kitabı’na girip giremeyeceği yetkililerin 4-6 hafta sürecek değerlendirmesinin ardından belli olacak.
  umut ederiz ki devletimiz vatandaşlarına vermek zorunda olduğu bir kimlik belgesi olan biyometrik pasaportu fahiş bir fiyata satmaktan vazgeçer, pasaportumuz dünyanın en pahalı pasaportu olmaktan çıkar ve biz de başvurumuzu geri çekeriz!
  temel bir insan hakkını ihlal eden bu "birincilik" sanırım kimseye onur kazandırmayacak..."

  http://seyahatozgurlugu.blogspot.com/…ess-aday.html
 • 5 yıllık belçika pasaportu (maksimum süre, en düşük yıllık fiyat) 88 euro, 10 yıllık türk pasaportu (maksimum süre, en düşük yıllık fiyat) 161 euro (konsolosluk fiyatı) olduğuna göre senelik 16,1 euro ile tc pasaportu değil. yani en azından senelik 17,6 euro fiyatıyla belçika pasaportu daha pahalı.
  gsmh ve kişi başı gelir ortalaması göz önüne alınmadan hesaplanmıştır.

  edit: oha ezikliğini belli etmenin de bir sınırı var. kendi bulunduğum yerde benim için tc pasaportunun daha ucuz olduğunu belirttim, elalem barthes misali satırarası okuma uzmanı olmuş benim zengin olduğumu belirtme niyetimden girip avrupa'da yaşamamdan duyduğum sözde gururdan çıkmış, üstelik hesapla oynadığımı iddia ediyorlar. arkadaşlar mal mısınız? burada kinaye, yalan, aşağılama falan yoktu (şimdiye kadar): evet bulunduğum yerde yıllık kullanıma vurursak daha pahalı bir pasaport mevcut. türkiye cumhuriyeti dışişleri yetkilileri 446 tl'yi 161 euro'ya denk gelecek şekilde hesaplayacak kadar kur farkı yaratıyorsa benim suçum değil. burada e-pasaport ilk çıktığında fiyatı 200'den fazlaydı ve biz klavye eskitmek yerine sokağa döküldük, çifte vatandaş olanlar araba ile yolculuk yapmak yerine havaalanından giriş yapıp çifte nufüs cüzdanı ile pasaport zorunluluğundan kurtuldu ve böylece kendimizce indirime zorladık. zengin olduğumuzdan tabii...
 • sos olarak üzerine her yurtdışına çıkışta ödenen 15 tl harç ilave edilen pasaport çeşididir.son kararı guiness verecek tabi, ama yine de pahalı, ayrıca yaşattığı vize çilesi paha biçilemez.
 • belli ki türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup, o ülkenin kimliğini taşıyıp her şeye eyvallah diyen insanların umurunda olmayan pasaporttur.

  türk insanların özgürce seyahat etme konusundaki sıkıntısı bir yana, bunu engellemek için elinden gelen her şeyi yapan bürokrat kısmının hepi topu 30-40 sayfalık bir defter için 400tl gibi bir fiyat istemedi normal değildir. bunu normal olarak gören kişide normal değildir. dalga geçen hiç değildir.

  seyahat etmek istediği ülkenin konsolosluğuna vize almak için ezile büzüle giden türk insanı, elindeki pasaportun tutarsızlıklarla dolu bürokrasisinde debelenip duruyor. neden? çünkü o konsolosluğa verdiği pasaport için bile dünyanın parasını ödüyor. bunu çeşitli hesaplarla farklı göstermek, daha da pahalılansa bile eyvallah demeye hiç niyetim yok. tepkiyse tepki, başvuruysa başvuru.

  hadi şimdi gidip bilmem hangi ülkenin pasaportunun türk pasaportundan pahalı olduğunu araştırın.

  belli ki para bok gibi bazılarında..
 • işin içine işlevini, geçerliliğini katarsak türk pasaportudur kesinlikle. gören de bu 400 liralık defter ile deli gibi bi forsun olur, feci geçerli bi pasaporttur filan zannedecek. ha pardon rusya'ya ukrayna'ya hatta çoğu afrika ülkesine vizesiz giriliyor değil mi, eh yeter.
 • hem parasının bok gibi olduğunu düşünüp hem de birkaç ucuz hesaplama numarası ile gerçeklerin üzerini örtmeye çalışanları göstermiştir. biz de onların diliyle konuşalım.

  belçika'da 5 yıllık pasaport 88 euro iken, 10 yıllık türk pasaportu 192,63 euro'dur. 446 tl:2,3153 =192,63 euro (türkiye cumhuriyeti merkez bankası'nın 16 şubat 2012 tarihli kuru kullanılmıştır.)

  türkiye'de altı aylık pasaport için 143 tl; bir yıllık 180 tl; iki yıllık 254 tl; üç yıllık 334 tl; dört yıldan sonrası ise 446 tl ödemek gerekiyor.

  belçika'dan tatmin olmayıp karşılaştırmak isteyenlere bir kaç örnek daha:

  ispanya: 25 avro (10 senelik)
  fransa:86 avro (10 senelik)
  avusturya: 70 avro (10 senelik)
  finlandiya: 46 avro (5 senelik)
  yunanistan: 27 avro (5 senelik)
 • petrolün üstünde oturup dünyanın en pahalı benzinini kullanan (koreli müşterimiz benzin fiyatlarını görünce şoka girmişti, siz ortadoğu'ya bu kadar yakınken nasıl oluyor diyor), kaçak elektrik bedelinin borcunu düzgün ödeyen dürüst insandan alındığı, otomobilden %37-%130 arası vergi alınan üstelik bu verginin de vergisi alınan (onu halen çözemedim ötv ödeyerek masraf mı yaptırıyorsak devlete) ülkenin güzel insanının kullandığı pasaporttur. bana normal geldi açıkçası.
 • hangi pasaport olduğu muamma.
  eskiden bi big mac endeksi vardı. halen var mı bilmiyorum.
  hangi pasaportun kaç bigmek ettiği şeklinde belirlenirse belki daha iyi ve çarpıcı bir fikir verir.
 • ...degildir. ayrica bence hic problem olmayan durumdur. o parayi vermeyen gitmesin yurtdisina. ozellikle avrupaya gidip herseye tl bazinda 2 katini vermeyi goze alacaklar ama pasaport parasina itiraz edecekler hic gitmesin. bi axe deodorant 12 eur olur mu lan ayiptir. bizdeki pasaport parasi nerdeyse.
 • sonunda guiness tarafından tasdik edilerek dünyanın en pahalı pasaportu ünvanını türkiye kazanmıştır.

  http://seyahatozgurlugu.blogspot.com/…nci-ilan.html
hesabın var mı? giriş yap