8 entry daha
  • 2 yıldır gitmediğin istanbulda 4 yıldır görmediğin bir değil 2 arkadaşı gecenin 4.30'nda kemancı üst katta, karanlıklar içinde gördüğünüz ve gülümsediğiniz andır.
  • uzun zamandır görmediğiniz insanlarla bir yolculuk sırasında şehirler arası otoyolda karşılaştığınız anlar, bir daha hayatta karşılaşmayız diyerek vedalaştığınız başka bir milletten insanla bir yıl sonra aynı şirkette birlikte çalışmaya başladığınız anlar.
  • sözlük'te senelerdir görmediğiniz lise arkadaşınız* ile karşılaştığınız an.
  • bi de yalova feribotunun ust katinda annenizle diyalog halindeyken sessizce "hayat ne garip dimi vapurlar felan" derken, yaninizdakinin size donup "ohahaaha sozluk sozluk aman tanrim zaten ben tipinden tahmin etmi$tim" demesi vardir ki ben gordum bunu, $a$irticidir.
  • astronot/kozmonot olarak dünyanın yörüngesindeki bir uydudan dünyaya bakılan an
  • dünyamızla aşağı yukarı aynı ebatlara sahip olan venüs gezegeninin kor gibi parlamakta olan haşmetli güneşin önünden minicik ve zavallı bir halde geçişini izlemek, insanoğluna üzerinde hoyratça yaşadığı mavi gezegenin boyutlarını idrak etme şansı veriyor az da olsa.
    o devâsâ, haşmetli ateş topunun samanyolu galaksisindeki yüz milyarlarca yıldızdan sadece biri olduğu, evrende -en yakını 80 bin ışık yılında ulaşılabileceğimiz mesafede olmak üzere- yüz milyarlarca galaksinin var olduğu gerçeği ise idrak ve hayal sınırlarını aşıp gidiyor.
    (bkz: ışık hızı) (bkz: ışık yılı), (bkz: microcosmos), (bkz: cosmos), (bkz: macrocosmos), (bkz: hayatın anlamı), (bkz: imana gelmek)

edit: insanın kafasında sorular uyandıran anlardır.*
135 entry daha
hesabın var mı? giriş yap