*

 • halen cska moskova takimini cali$tiran 1942 belgrad dogumlu basketbol antrenoru. 1978-79 sezonunda yugoslavya $ampiyonu olan partizan belgrad takimini, 1991-92 sezonunda da yunanistan $ampiyonu olan selanik paok takimini cali$tirmi$. oncesinde de 1958-68 yillarinda belgradin radnicki takiminda oynami$.
  (bkz: duda)
 • avrupa sinirlarinin dar geldigini dusundugum, fakat nba'de bu tip bir hocaya star oyuncularin tuzak kurabilecegini dusundugumden dolayi gitmemesinin daha iyi oldugunu dusundugum basketbol kisisi...
 • partizan radnicki sibenik vojvodina aris paok panionios olympiacos aek cska gibi takımları çalıştırmış avrupa'nın kurt hocası.
  hakemler üzerinde inanılmaz baskı kurar, oyuncularının kendisine saygı duymasını sağlar.
  her ne kadar kendisini sevmesem de içten içe derin bir saygım vardır.
 • 1988 yılında kore de duzenlenen olimpiyatlarda yugoslavya milli takimini yonetmis kurt coach. belki avrupa tarihinin en iyi takimiydilar, savas cikmamis olsaydi belki cok cok daha fazlasini yapacaklardi... kadrolari da soyleydi;

  franjo arapovic
  zoran cutura
  danko cvjeticanin
  vlade divac
  toni kukoc
  zeljko obradovic
  zarko paspalj
  drazen petrovic
  dino rada
  zdravko radulovic
  stojko vrankovic
  jurij zdovc
 • gayet yetenekli bir jenerasyondan taş gibi bir sırbistan milli takımı yaratmakta olan hoca.
  dün son dünya şampiyonu ispanya'yı kelimenin tam anlamı ile dize getirdiler.
  abi nenad krstic dışında takımda bıyıkları çıkmış çocuk yok, öyle diyim.
 • yaşına başına bakmadan hala çılgınlık yapan efsanevi sırp koçtur dusko. 4 eylül 2010 sırbistan hırvatistan maçında son 15 saniye içinde önce takımı 1 sayıyla öndeyken, sonra da takımı 2 sayıyla öne geçmişken rakibe faul yaptırmış ve son topu kendi takımına kullandırmak istemiştir. buna karşılık ispanya koçu sergio scariolo, 8 eylül 2010 sırbistan ispanya maçının son 25 saniyesinde skor berabereyken son hücum şansını rakibine bırakmış ve elenmiştir. her koçun bir tarzı vardır, sence hangisi doğrudur derseniz de 100 soruşunuzun 99'una scariolo'nunki diye cevap veririm. ama sonuçta kazanan kurt hoca ivkovic olmuştur ve kazanan haklıdır.

  öte yandan hidayet'in enbiey'e gittiği yıllarda öğrendiğimiz bir bilgi olan peja stojakovic'i dağlarda tepelerde idman yaptırarak yetiştirmesini duymamızdan beri kendisine olan saygımız (en azından kurtluğuna ve oyuncu yetiştirme becerisine) bir kat daha artmıştır. nitekim, yaş ortalaması gün itibariyle sadece 24 olan sırp takımını önce bu ortalama 23'ken 2009 avrupa basketbol şampiyonasında final oynatıp sonra da 2010 dünya basketbol şampiyonasında yarı finale çıkarmak her babayiğidin harcı değildir. bu kadar övgüye karşın tipik sırp koç çirkefliğinin en güzel örneklerini de sergiler sahada duşko ve hakemler de genelde yaşına hürmeten göz yumar onun çemkirişlerine.

  şahsi anekdot olarak ise kendisiyle berlin'de 2009 euroleague final 4 finalini tribünde yanyana izlemişliğim ve "ben bu adamı bi yerden tanıyorum ama nerden nerden" diye düşünüp düşünüp ertesi gün jetonumun düşmüşlüğü vardır. lucy liu ile yattım kadar çarpıcı olmasa da bu da böyle bir anımdır.

  son olarak da tip olarak enemy of the state filmindeki gene hackman'ı fena halde andırmaktadır dusko. caps'leri de koyalım da tam olsun:

  gene hackman vs dusko ivkovic
 • boyu 2 mt. ye yakın sırp mucit nicola tesla'nın akrabası. evet ilginç.
 • 2010 dünya şampiyonası sonrası görevi bırakıcak bogdan tanjevic'in yerine geçmesini gönülden istediğim koç. yugoslav ekolünden vazgeçmemek gerekiyor sanki.
 • o bu değil de adamda 5 kişilik kulak memesi var arkadaşım.
 • 11 eylül 2010 türkiye sırbistan basketbol maçı'nda tereciye tere satmak deyimini uygulamalı olarak öğrenen şahsiyet.
hesabın var mı? giriş yap