• duvarda yaşayan, iri yapılı, kaplumbağa misali sırtı yere getirildiğinde doğru düzgün çalışmayan, yatak odasında bulunmasına pek sıcak bakılmayan, kız isteme sekanslarında uzun uzun incelenen, pille beslenen, duvarda kesinlikle kalıcı bir iz bırakan ortak kullanıma açık saatgillerden bir saat türü. (bkz: guguklu saat)
 • eski tipte olanları müthiş gürültü çıkaran,gece yattığınızda tik takları sanki kafanızda yankılanan saatler.hele birde tam uykuya dalar gibi olursunuz saat bir anda delirir diiiiinnnnnggg doooooonnng diye saat başını haber verir.birde saat kaç olduysa o kadar vurmaya başlar,işte o zaman insan duvar saati katili olabilir.bu tip saati olan evlerde yatıya kalmamaya azami dikkat göstermek gerekir.
 • big brother'ın portresi gibi bişii. asıyosun duvara, devamlı sana bakıyor, devamlı üzerinde bi kontrol iddia ediyor, bişiilere geciktiğini, bişiiler yapmanın vakti geldiğini hatırlatıyor.

  hiçbişii yapman gerekmediği zamanlarda da zamanın sen hiçbişii yapmadığın halde akıp gittiğini ima ediyor.
 • kolu kaldırıp saate bakmak yerine bir göz devinimiyle saati öğrenmenin kolaylığını kanıtlayan form.
 • saat camiasinin en ihti$amli uyeleridir. duvara sabit bir $ekilde monte edildigi ve genelde kurcalayani olmadigi icin azami boyutlara cikartilabilen turlerdir. birbirinden degi$ik $ekil ve dizaynlara sahip olabilirler. kediye benzetilmi$ duvar saatleri oldugu gibi, buyuk sarkaclari olan devasa duvar saatleri de me$hurdur. bazilarinin altinda kurmak icin buyuk agirliklar asilidir. saatin cali$masi icin ihtiyac duydugu enerjiyi sagladigi bu buyuk agirliklar muhtelif araliklarla cekilerek duzenege enerji saglanir. lakin bu agirlikla cali$an modellerinin belirli araliklarda kurulmasini zorunlu kilmaktadir. cok ses cikarmalari ve tamirlerinin diger saatlere gore daha me$akkatli olmasi onlari gunumuzde demode hale getirmi$tir. gunumuz modasi daha hafif ve kucuk duvar saatleridir. bu modeller genellikle pille cali$an ve pek ilgi alaka beklemeyen saatler oldugu icin asildigi duvarda pili tukenene kadar ilgisiz alakasiz kalir.
 • kumarhane lerde kesinlikle olmayan nesne.
 • bunlarin en korkuncu zannimca saniye ibresi kesik kesik degil de hic durmadan ilerleyen turudur. zamanin nasil akip gittigini gozler onune serer resmen. kum saati misali.
 • isyerinde olanlari 5 dakika ileriye yada geriye alinarak sabaha gec kalanlarin, aksam biraz erken gitmek isteyenlerin ilaci olan zaman gostergeci.
 • klasik bir sanduka icinde mekanik olanları saat başı ve yarımlarda ding dong seklinde calar.
  ceyrek gece ve ceyrek kala calanları daha cok kafa utuler.
  kaliteli olanlarında; kadranın 12 hizasında bir surmesi vardır bu kapatılınca otmesi sona erer.
  bir kurulması ile genellikle 15 gun calışırlar 30 gunluk olanları da mevcuttur.

  bir insan boyu kadar olanlarına grandfather clock adı verilir.
hesabın var mı? giriş yap