• yıllar sonra gelen edit: ne güzel goygoy dönmüş buralarda. farkında olmadan sarkazm yaparak aşı karşıtları ile bir tutulmuşuz. sonuç olarak internette her gördüğünüze inanmayın.
    1- dünya yuvarlaktır.
    2- aşı olun.

şu video şurada dursun. araştırmalarımıza başlayalım.
    https://www.youtube.com/embed/ecvdfuwhbku

edit: adamın görüşleri her ne kadar saçma sapan da gelse bazılarına katılmamak elde değil.

basitçe ele alalım. iki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir doğrudur.

mesela daha az benzin gittiği için fazladan 1 kg bagaj için sizden para talep eden havayolları firmalarının bazı yerlere neden doğrudan değil de alakasız yerlere uğrayarak gittikleri. sonuçta havada sizleri engelleyecek herhangi bir dağ,taş,deniz gibi doğa koşulları yok.

tek gerçek var; birileri bizleri çok fena kandırıyor.
  • teori değildir. teorinin bilimsel tanımının hiçbirini karşılamaz. düz dünya bir kanun değildir ve kanun olmayan bir şeyin teorisi de olmaz.

onun dışında şu cahilliğe 5 dakika dayanabildim. ilk 5 dakikada atmosferin ne boka yaradığını bilmeden mal mal konuşan bi hıyar vardı.
  • nasa durur mu, yapıştırmış cevabı:

goes-16

bu fotoğrafı yeni paylaştı nasa. bugüne kadar ki en yüksek çözünürlüğe sahip olan dünya fotoğrafı. sahra çölündeki toz katmanından güney amerika'daki fırtına oluşumuna kadar her şey görünüyor. yeni nesil dünya gözlem uydusu goes-16 tarafından çekildi. talkshowa katılan bir medyum kılıklının kel kafasıyla çekilmedi yani.
  • youtube da 7/24 dünya yayını yapan uydu var o kadar şeye bakmış ona bakmamışmı? (video eski olabilir o kadar dikkat etmedim)
  • mö 6.yy'da pisagor dünyanın yuvarlak bir gezegen olduğunu, bir merkez etrafında döndüğünü ve bir ekseni olduğunu söylemiş. sonra eratosthenes dünya'nın tam küre olduğunu varsayarak çevresini ölçmüş.

biruni dünyanın küre şeklinde olduğundan ve kendi ekseni etrafında dönüyor olma ihtimalinden bahsetmiştir. "madem dönüyor biz niye fırlamıyoruz peki?" diye soranlara "bu hayatımda duyduğum en salakça soru, gerzek misiniz? elbette yer çekimi var" demiş. bunu soranlar 10.yy'da yaşıyor bu arada, 21.yy'da hala aynı soruyu soran ve hatta bu soruyu bile soramayan milyonlarca insan var.

neyse, kopernik ve galilei filan derken tüm bu dertlerin 16.yy'da bitmesi gerekiyordu. bitti de esasen ama hala 3 yaşındaki çocuğun sormayacağı soruları soruyorlar. hiç öğrenme kapasitesi yok bu insanlarda. onlar için üzülemiyorum bile. ciddi bir şekilde bunu savunan insanların götüne teleskop sokup "bir daha düşün" demek istiyorum.
  • yeterince yüksek bir yere çıkıp ufuk çizgisini izleyerek kendi kendinize çürütebilirsiniz.
    zaten biraz fizik biliyorsanız yüksek bir yere çıkmadan da kendi kendinize düşünerek çürütebilirsiniz.
    tabii yeterli görsel zekaya sahipseniz güneşin dümdüz bir yükseklikte değil de sabahtan öğlene kadar yükselip öğleden sonra alçalamasından da dünyanın küre olduğunu anlayabilirsiniz.
  • video silinmiş ama bir sürü benzer video var youtube'da.
    asıl hezeyan olan bu iddialara ciddi ciddi inanan çok büyük bir kesimin olması. çok cahil bir toplumuz ya biz. internet kullananı da cahil kullanmayanı da.

çok zor bizim durumumuz. içler acısı.
  • sosyal medyada çok konuşulmaya başlanınca araştırıyım dedim bu insanlar neye inanıyor diye. gerçekten bu kadar saçmalayabilirlerdi. en komiğide, neymiş efendim dünyanın bittiği kutuplarda bekleyen silahlı birlikler varmışta gelenleri vuruyorlarmışta bilmem ne... gülmek isteyen araştırsın *
hesabın var mı? giriş yap