• eddie vedder pearl jam konserlerinde neden yükseklerden atlamayı bu kadar seviyor olabilir?

eğer konserlerini defalarca izlediyseniz, mutlaka gözünüze şu an irdeleyeceğim konu çarpmıştır. bildiğimiz üzere bu aşırı mütevazi abimiz, konser esnasında çok tehlikeli olmasına rağmen, inanılmaz yüksekliklere tırmanmayı ve seyircinin üzerine hiç düşünmeden atlamayı alışkanlık haline getirmiş. bu konu baya ilgimi çekti ve biraz araştırma yapmak istedim.

bu tutkusunun pearl jam' den çok daha öncelere dayandığına dair verdiği sayısız demeç var. seyirci olarak çok fazla konsere ve tiyatroya gitmiş. ara verildiği zamanlarda ise her daim yukarıya baktığından, dekorlara tırmanmanın ve seyircilerin üzerine atlamanın ne kadar eğlenceli olacağını düşünmeden edememiş hâliyle.

kendisi, sahne şovları arasında, sololarda vb grubu beklerken çok sıkıldığını ve zihinsel bir egzersize ihtiyaç duyduğunu, aslında önceleri böyle bir şans yakalamasının imkânsız olduğunu, ama eline geçen ilk fırsatta bunu denediğini ve sanki yıllardır bu anı bekliyormuşçasına heyecanlandığını sıkça anlatır dururmuş. görsel

"herkesi, benimle beraber anı yaşamaya davet etmek istedim. içimdeki tutkuyu ancak böyle yansıtabilirdim. kimsenin hayatını tehlikeye atmak veya yaralamak istemedim ama şunu da itiraf etmeliyim ki, çoğu zaman da işe yaradı, kimsenin bir yerinin kırıldığına şahit olmadım" demiş :). görsel

en meşhurunu ise 1992 yılında hollanda' da gerçekleştirilen pinkpop festivali' nde yapmış ve neredeyse ölümden dönmüş.

özellikle porch şarkısında bu içindeki tutkuyu tamamen dışarı vurmak istemiş. şarkıyı daha önce dinlediyseniz eğer, size yansıttığı duygu, "sadece bir kez hayata geliyoruz ve her an her şey olabilir, o yüzden anın tadını çıkartacağız". zaten pearl jam' i pearl jam yapan şey de size neredeyse tüm şarkılarında bu duyguyu aktarmasıdır diye düşünüyorum.

kendisini peal jam ile ilk kez sahnede bulduğunda kendisine engel olamamış :). görsel

burada eddie abimizin en iyi tırmanışlarının derlemesi dahi var! :)

yetişkin bir sanatçı ve bir baba olarak artık bu fiziksel riskleri almadığından da söz ediyor verdiği demeçlerde. 90' ları bu kadar çekilir kılan, bir çok anımızda bizzat imzası olan birisi için isabetli bir karar olmuş :).

şuraya da bir best of listesi atarak kapanışı yapalım.

düzeltme: linkler yenilendi.
  • eddie vedder liseden okulu terketmiş ve daha sonra bir benzin istasyonunda çalışmaya başlamış ve bu sıralarda bad radio denen bir grupta solist olarak çalışmaya başlamış. daha o senelerden betterman adlı şarkı oluşmaya başlamıştı. daha sonra pearl jam adlı gruba katıldı. çok güzel bir sesi olan eddie okulu terketmesine rağmen öğrenmeye devam etti. kendi çabalarıyla coğrafya, tarih vb. gibi dersleri çalışmış ve bunlardan öğrendiklerini bir deftere yazıp bu defteri hep yanında taşımış. bir konser sırasında eddie'nin ders notlarını taşıyan bu defteri yazdığı şiirleri taşıyan defteri ile birlikte çalınmış.
    eddi'nin bolca para kazanmasına ve bu bilgilere gerek duymamasına rağmen
    okulu bitirmediği için kendi eksiklerini kapatmak için çalışması onun değerini arttırır. ayrıca eddie vedder çoğu yardım kampanyasına katılmış ve yardım için konserlere çıkmıştır. pearl jam'in eğer repertuarına bakarsanız piyasaya sürülen albümlerle sınırlı olmadığını görürsünüz. eddie'nin ve diğer grup üyelerinin çalışmasıyla ve kendilerini durmadan geliştirme içgüdüsü ile repertuarlarını çok genişletmişler konserlerinde ( türkiye konserinde bir daha gelip gelmemeleri belli olmadığından dolayı sadece bilinen şarkıları çalınmıştır) diğer grupların coverlarını ve kendilerine ait olan ortaya çıkmamış ( single ya da albümlerde ) şarkılarını çalarlar. konserlerinde insanlara sadece şarkı çalmazlar onlara eddie ve diğerleri fikirlerini söyler ve bazen konserlerinde ( ben bir olduğunu biliyorum ) şarkıları çalmak için eddie seyircilerden insanları davet ederler. eddie ve pearl jam bu ve burada yazamadığım bir sürü özelliklerinden dolayı erişilmez bir yere sahiptir.
  • bu adami severdim zaten, kandir, candir, bitanedir. ama bu resmini de gordum ya, artik efsanedir gozumde:

https://web.archive.org/…line.it/foto/1996/pj50.jpg

evet evet, ortam tanidik geliyor di mi? bildiginiz istanbul bogazinda calisan herhangi bir vapur/motor cunku. peki eddie'nin beresinde ne yaziyor bi dikkatli bakin bakayim: "beşiktaş" ! ahahah, eddie bizi diskoya gotur !
  • - so eddie, what do you think about online sharing of your songs over the net? sorusuna

- more power to them. seklinde cevap veren büyük insan.
  • dünyada eddie vedder'ı seven pek çok insanın yanında bir de kendisini allah belleyip, tapan sayıca az, ikinci bir grup insan var. ben o ikinci grup insanlardan birisiyim.

geçenlerde bilgisayar aşırı ısınmadan dolayı kapandı. tekrar açılması için geçmesini beklediğim 5-10 dakikalık sürede eddie vedder'a neden allah gibi taptığımı düşündüm (boş zamanlarımda eddie vedder'ı düşünmem de "neden sevgilim olmuyor?" sorusuna bir cevaptır.). farkettim ki sevdiğimiz her insanı, kendi beğenilerimize göre şekillendirme ve onların yanlış taraflarını törpüleme ihtiyacı hissediyoruz. bütün farklı inanç gruplarının/siyasi grupların atatürk'ü kendi inançlarındanmış/görüşlerindenmiş gibi göstermeye çalışmaları, atatürk'ü sevenlerin onun yanlışlarını da bir takım dış nedenlere bağlama çalışmaları, einstein'ın ateist veya dindar olduğunu ispatlama etkinlikleri, hz. muhammed-hz. aişe evliliğinde, yana yakıla hz. aişe'nin yaşının hesaplanması vs. vs. örnekler sonsuza kadar gidebilir. ben, mesela, ahmet kaya'nın söylediği bütün sözleri -çok rahatlıkla yanlış anlaşılabilecek olanlar da dahil olmak üzere- bir şekilde savunurum. john terry-wayne bridge arasındaki olayda john terry'i savunmaya çalışırım. doğal bir reflekstir bu. "konduramama refleksi". youtubesal olarak gözümdeki en net örneği ise "atatürk öldü biliyor musun?" dur. bu refleksin en uç noktası gibi bir şeydir, birisine ölümü konduramamak. yanlış bir yanı yok, hepimiz yapıyoruz. şunun şurasında insanız. figürlere ihtiyacımız oluyor.

eddie vedder'a allah gibi tapmamın sebebi ise kendisiyle ilgili herhangi bir durumda konduramama refleksimin harekete geçmemesi, buna ihtiyaç duyulmamasıdır. araştırdığım kadarıyla, kendisinin hayatında bana "ya yok. şunu demek istemiş orada." dedirtecek hiçbir nokta yok. bir tane bile. 40 küsur yıllık hayatı boyunca dimdik, (müzikal anlamda olmasa da) aynı çizgide devam etmiş. yarın birisi "eddie vedder, bp sponsorluğunda turneye çıkacakmış." dese, kendisini sevene de, fazla bilmeyene de (dünyada "eddie vedder'ı sevmeyen insanlar" diye bir kümenin varlığını kabul etmiyorum.) "hahahasiktir lan." dedirtecek bir hayat sürmüş. umarım yakın zamanda olmaz, ama öldüğünde de hayatı hakkında önemli bir soru işareti bırakmayacak. arkasından söylentiler, şehir efsaneleri yayılmayacak.

eddie vedder, hayatı boyunca dimdik, sade ve güzel bir şekilde yaşadığı için, bir de beni kendisini elaleme karşı savundurtacak bir duruma girmediği için kendisine allah gibi tapıyorum. çok delikanlı adammış. (bunları okuyunca bir rahatladı, bir rahatladı sormayın).
  • yıllara göre eddie vedder:

1989-91
    1992-95
    1996-00
    2001-03
    2004-09
    2010-13

şarap sever:

1
    2
    3
    4
    5

kadife ceketini pek sever:

1
    2
    3
    4

arada çılgın atar:

1
    2
    3
    4
    5

sahnede devleşir:

1
    2
    3
    4
    5

ve son olarak tumblr özel:

1
    2
    3
    4
    5

7 yıl sonra gelen edit: ölü linkler canlandı.
  • pearl jam kariyeri black'ten ibaret olan bir insan olarak diyorum ki bu adam sahtekar :(

bir sefer adam yakışıklı, karizmatik ve 200küsür entryde belirtildiği gibi peygamber gibi bir şey. badim visibilia bile messi abartılıyor diyor ama eddie vedder'e toz kondurmuyor. onunla beraber ben de tapıyorum neredeyse bu adama.
    bu adam black'i nasıl yapmış diye düşündüm geçen... mantıklı bir açıklama bulamadım. dünya üzerindeki şu an varolabilen herhangi bir kız eddie vedder'i bu şarkıyı yapacak kadar üzemez bi kere. mesela biz de aşık oluyoruz, yeri geliyor platonik olayına giriyoruz, bazen ayrılıyoruz, acı falan cekiyoruz biz normal insanlarız ama eddie vedder öyle değil lan. i know someday you'll have a beautiful life, `i know you'll be a star
    in somebody else's sky` , but why, why, why...
    vaaahaaaay vahaaaay derken adam öyle bir söylüyor ki amınakoyim sanki dersin aşkından gebermiş, hayatının kazıgını yemiş, terkedilmiş falan. sen eddie vedder'sin büyük düşün esprilerine girmeyeceğim ama eddie bu şarkıda bize yalan satıyor, biz de hissediyoruz. dürüdüpdüp dürüri bile tüyleri diken diken ediyorsa yapacak bir şey yok. inanılmaz güzel lan...
  • dünyanın en güzel sesli adamlarından biri olmakla beraber karakteri ile de bi rock star nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını en iyi veren insan. danimarka daki festivalde ölen hayranları için hüngür hüngür ağlaması, kendi konser biletlerinin fiyatlarını fazladan tutan bilet firmasıyla savaşması, aman her gün röportajım yayınlansın aman her hafta klip çekelim de gündemde kalalım gibi takıntıları aşmış olması, olağanüstü içten ve duygusal lirikler yazması ile gönlümüzde taht kurmuş öpülüp başa koyulası sevilesi sayılası şahsiyet.
  • pearl jam in vokalisti tam chris cornell olacakken tesadüf eseri gruba dahil olmuş ve chris in yerini almış,iyi ki de almış vokal tanrısı,diyaframını,rezonansını siktiğimin,eşi benzeri olmayan special edition modeli insanı.
  • grunge ın patladıgı yıllarda nirvana ile anlamsızca ve zorla sidik yarışına sokturulmus ve nirvanayla kıyaslanamayacak kadar iyi oldukları halde zamanın mtv si tarafından yenik ilan edilmiş,kurt'ün intiharıyla ebediyen yenilgiye mahkum olmus talihsiz grubun mükemmel vokali.tabi bu durum zamanında onların ne kadar skindeydi bilinmez.
hesabın var mı? giriş yap