• rachel's* yapar biz dinleriz.. 'music for egon schiele'..
 • takinti halinde, kendisini veremli gibi gosteren, hatlarinin abartildigi, gozlerinin kocaman, yanaklarinin cokuk cokuk oldugu otoportreler cizmistir.
 • schiele'nin desenleri, eskizleri, ve tablolari, viyana'da museums quartier'de bulunan leopold museum'da hayranlikla izlenebilir. özellikle kadin betimlerinde,keskin linear hatlarla yuvarlak kivrimlari nasil olup da böyle ustaca biraraya getirebildigine $a$mamak elde degil. kent-kasaba tablolari olaganüstü; insan tasvir ederken takindigi agresif tutumdan uzakla$ip, belki de kendine kurmak istedigi hayati yansitir gibi. ilk zamanlarina ait cali$malari klimt'e oldukca yakin olmakla beraber, kisa süre icinde kendi ki$iligini ortaya koyabilmi$ oldugu gözlenebilmekte. kendini resmettigi tablo etkileyici oldugu kadar ürkütücü de...
 • cizdigi tum portrelerde kadin, cocuk ya da erkek olsa bile elleri yerine kendi ellerini cizen avusturyali ressam. resimlerinde zayif, gucsuz bedenler gorulur, erotizmden uzaktir, narsizmi cok ii kullanmıstır, on bes yasındayken babasinin frengiden olmesi onu cinselliğe hem yakinlastirmis hem de nefret ettirmistir (on bes yasindayken frenginin ne oldugunu bilmesi tartisilir). bi sevgilisinden intikam almak icin onu ve kendini cizmistir sarmas dolas bi yatakta ve kadinin gozlerini cizmemisdir oysa belki de en ii yaptigi seydir goz cizmek ama nokta koymustur sadece kadinin gozlerine. sevdigi insan 1918 yilinda olunce egon schiele de gripten, ispanyol gribinden uc gun sonra vefat etmistir.
 • 1890’da avusturya’da dogmus önemli bir ressam. yapitlarinda birazcik alternatife kacmis, en azindan yapitlari zamaninda fazla pornografik bulunmus ve bu yüzden cezalandirilmis bir sanatci. rachel’s adli amerikali grup schiele’nin hayatini yansitan tiyatro oyununun müziklerini yapmis ve 97de piyasaya çikmistir bu “music for egon schiele” adli album.
 • sürekli olarak zayıf, kemikli, dayak yemiş ve zafiyet geçirmekteymiş gibi görünen insan çizimlerinden otoportreleri de nasibini almış şaşırtıcı, yetenekli, tuhaf ressam kişi..
 • 28 yil yasamasina ragmen schiele, kısacık yaşamında 3000'den fazla çizim ve 300'e yakın tablo üretti

  egon schiele'nin son yapıtı, aynı zamanda kendi ölüm yılı da olan 1918'de karısını çizdiği bir portredir. bu portrenin çizildiği günün ertesinde, karısı ölür. öldüğünde 6 aylık hamiledir. schiele de, aynı yıl, doğum gününden 3 gün sonra yaşamdan ayrılır.
 • kimin portresini çalışırsa çalışsın kendi ellerini, kollarını ve bacaklarını çizer; bu yüzden kadınların kolları ve bacakları dahi kaslı, erkeksi ancak gene de müthiş kışkırtıcıdır. belki en büyük yeteneklerden biri değildir evet ama eserleri çok ilgi çekicidir. ayrıca jack nicholsona çok benziyor, büyük dedesi olabilir, kimbilir, ikisinde de aynı cinsten bir sapkınlık gözlemlemekteyim...
 • freud'ün psikanalitik teorilerinden esinlenerek, bilinçaltini, psycheyi resmetmeye çalisti schiele.
  "psikolojik portreler" yapmak istedigini belirten ressamin sanat hayati bu dogrultuda expresyonizmle baslayip, otoportrelere yöneldi.
  tablolarinda bol renk ve cinsel anatomiyi kullanmasi, egri bügrü insan figürlerini bos arka planlar üzerine resmetmesi, zamanin klostrofobik viyana burjuvazisi ile kendi ruh halinin çatismasini simgeler idi.
hesabın var mı? giriş yap