• rock n roll un dünyayı gercekten degistirip degistrmedigi ayri bir tartisma konusu ama rock sanatı acısından degişimin yaratıcılik adişna mi oldugu, yoksa tavizkar bir tavır mı oldugu da rock müziğinin takipcileri arasında baska bir mevzudur.

  24 yıl aradan sonra elde kalan beyin takımıyla (ki kendileri jagger-richards ve lennon-mccartney den sonra bu alemin efsaevi ikililerinde 3. sirayi alirlar) kotardigi yeni stüdyo albümünde kendi mentalitesinden uzaklaşmamak ve eskimişlik görüntüsünü vermeme kaygisini (bizde ve onlarda) bariz tasiyan yepyehi bir albümle karsimizdalar.

  lafi gevelemeden müjdeyi verelim. albüm müzikalite bakimindan oldukca iyi ve dinledikce iyiden içinize siniyor, kendini benimsetiyor. bu arada rock dünyasında gecerli akce; bir grubu dinlemek, takipcisi pek olmamak. yani rockbandlerin donem donem degişime ugramaları, aynı ture sadik kalsalar bile sound adi verilen duyguda olusacak kipirdanmalarin her dinleyici de ayni etkiyi uyandirmayacagi da olagelen bir durumdur.

  eh the who da degişmiş. alameti farikasi olan, kendi ölümünden sonra bile kenny jones tarafindan ayni yetkinlikle devam ettirilen, the who müziğinin agresif durusunu, altyapısini olusturan keith moonun davulu yerini agirlikla akustik gitara terk etmesi albumun karakteristik niteligi oluşturmuş.

  davul derken herhalde yapisinda davulun en etkin oldugu iki gruptan biri (digeri led zeppelin) the who dur.

  zamanın erozyonu abileri müzikalite olarak sarsmasa da herzaman tedirgin edici ataklara sahip, adrenalin yüklü davullar yerini ön planda sükut ile tingirdayan akustik gitara birakmis. eh bu durumla ard arda karsilasmak, tracklisti dolu ama sarkilari hayli cut olan bu albumde biraz yavanlik birakmıyor degil. amcalar takılmışlar işte deseniz bile 50 sinden sonra hafta sonlari cazbantta calmaya baslayan aile babasinin heyecanini tasimadiklarini söyleyemeyiz.

  a man in purple dress, mike post theme, it s not enough, sound round, pick up the peaceve endless wire dakka bir gol bir durumunda olanlar, sonrasi gelirse yine bildiririz.

  kulaklık (disc man, mp3 player) yerine evde rahatta dinlediginizde daha seveceginiz albume biraz zaman ayirin the who ya yeniden isinacaksiniz.

  not: mesela ben özellikle bu yazyi yazarken bayagi eskilerin tadini aldim dinledigim sarkilarin üretildigi tarihi unutayazdim.
 • albume adini veren parca da boyledir;

  we found this pile of paper
  written by that ether man
  he hatched a mad old caper
  he had a mad old plan

  he'd turn us into music
  he'd show us to our portals
  he gathered wire and angels
  to entertain immortals

  out on the endless wire
 • the who'nun en güzel albümlerinden biri.

  özellikle şu parçaların dinlenmesini öneririm:

  black widow's eyes
  it's not enough
  pick up the peace
hesabın var mı? giriş yap