• ankara nefeste sahne alan ve orta caga ait sarkılar soyleyen( ki her sarkıdan once varsa hikayesini ve sarkının ne zamana ait oldugunu anlatırlar kendileri misal bu sarkı 12 yüzyılda güney fransada yazılmış, şarkı derebeyinin at arabasını süren bir genci şöförsün dediler kız vermediler şeklindeki ağıtını anlatır şimdi size bu şarkıyı çalmaya çalışacağız) neyse dinlerken mest olursunuz efendim süperler.ben çok fazla dinlemem ama sanırım loreena mckennitt' ın söylediği birkaç şarkıyı da söylüyorlar.son olarak pazar ve çarşamba geceleri 9' da çıkıyorlar.sevenlerin sahneye yakın oturmaları şiddetle önerilir.tekrar ediyorum süperler.(bkz: tikat tikat)
 • ortaçağ halk şarkıları seslendiren, uzun soluklu olmalarını dilediğim topluluk. müzikleri http://www.ensemblegalatia.com/ adresinden dinlenebilir.
 • kasım ayında darphane de konser vermesi planlanan grup
 • kuğulu park konserinde soğuğa rağmen bizi orada tutabilmeyi başarmış güzel grup. ah bir de yılların chaucer'ına (çoosır diye okunuyor) kooşır demeselerdi...!
 • 55 yaşındaki bir kadini* nefes bar gibi bir yere sürüklemis gecenin en heycanli dinleyicisi yapmis üstüne üstlük gidip kendileirni tebrik etmelerini saglamis gruptur. ne diyelim ellerine seslerine akillarina saglik
 • rose baths in june isimli sarkiyi artik calmayacaklarini soyleyerek dinleyicilerini buyuk uzuntulere gark etmis gruptur.
 • böyle kaliteli underground grup ile böyle hiç tahmin etmeyeceğiniz bir mekanda karşılamanız imkansızdır. ankarayı bilenler bilir ssk, sakarya artık taverna sokağına dönmüştür ve eline gitar alan ya da sokaktan geçerken bile tahammül edemeyeceğiniz şekilde bağıran herkesin gürültü yaptığı bir sokağa dönmüştür. ssk tadını kaybedeli ve hatta limon kapanalı uğramaz olmuştum, taa ki bu grubu tanıyana kadar. nefes barda icra ederler müziklerini.

  evet ortaçağ müziği yapıyorlar. isim olarak ise, mö 3. yüzyılda, orta anadolu'da kurulan ve başkenti ankara (ancyra) olan antik krallık, galatia (yunanca'da gaul ), tercih edilmiş. grubun kullandığı enstrümanların büyük çoğunluğu, dönemin elyazmalarından ve onların içerdiği minyatürlerden yola çıkılarak çizilmiş planlar ve çeşitli ülkelerde yeniden üretilmiş örnekler temel alınarak erkan ketenci tarafından grup üyelerinin yardımıyla yapılmıştır. bu çalgılar arasında: blok flüt ailesi, bansuri, ney, rebec, vielle, fiddle, lute, setar, citole, psaltery, bendir, erbane, djembe, tef, darbuka, davul, çalpara, üçgen ve tambourine bulunmaktadır.

  kuzey buz denizinden ispanyaya geniş bir yelpazede ortaçağ müziği icra ederler. kullandıkları diller: katalan dili, latince, langue d'oc, langue d'oil, eski almanca, ispanyolca, arapça ve judeoespanyol, eski ingilizce, keltçe

  gördüğüm en ilginç ve grubun konseptine yakışan albüm kapakları vardır. ortaçağda albüm çıkarılsaydı kapağı böyle olurdu heralde.

  grup elemanlarına değinmeden edemeyeceğim, hoş sohbet ve mütevazidir bütün elemanlar, solistin ben deyim 5 siz deyin 7 oktavlık insanı aşık eden sesi, blok flüt çalan elemanın muhteşem vokali, şov yaparcasına iki flütü aynı anda çalması, babacan sesiyle şarkıları, tarihlerini, öykülerini anlatan amca, garip garip aletler çalan diğer bütün elemanlar kısaca hepsi tek kelime ile $ukeladır.

  daha detaylı bilgiye ulaşmak ve şarkılarını dinlemek isteyenler için siteleri de mevcuttur: http://www.ensemblegalatia.com/
 • 18 mart 2009 tarihinde odtü kkm * a salonunda konser verecek olan grup.
 • sanırım dinlediğim en iyi türk grubu. allah'ım nasıl bir müzik bu. ne güzel insanlar bunlar.
  dinler dinlemez de ilk işim onlara mail atmak oldu. onlar istanbul'a gelsin biz dinleyelim. olmadı binelim gidelim ankara şehrine. ama görelim...
hesabın var mı? giriş yap