6 entry daha
 • yazar suat parlar anlatmıştı ya da onun bir kitabında okumuştum.

  tarih şubat 1969. abd'nin akdeniz'deki eli ayağı altıncı filo istanbul'a gelmiştir. 68 hayaletinin istanbul'da da dolaştığı devirler. altıncı filo askerleri günlerdir denizde dolanmaktan manyaklaşmış olsa gerek, istanbul'a demir atmaya karar vermişlerdir. askerlerin ilk adresi olarak da karaköy genelevi belirlenmiştir.

  istanbul valisi, emniyeti, belediyesi, mülkî erkanı ve sair idareci takımı, günler önceden hazırlıklara başlamış, liman ve genelev boyanmıştır. istanbul'un yöneticilerinden biri bir adım daha atmış ve "amerikan askerlerini buradan hoş hatıralarla yollayacağız inşallah" demiş ve geneleve çekidüzen vermiştir. nihayet askerler karaya ayak basınca protestolar artmış ve hatta bazı amerikan askerleri denize atılmıştır. bu olaylar öncesinde sol gruplar genelevde çalışan kadınları askerlerin gelişini protesto etmeye çağırmışlardır.

  çağrı karşılığını bulur. amerikan askerleri, istanbul yöneticilerinin elleriyle boyattığı, gül suyuyla yıkattığı geneleve dayandıklarında çalışan kadınlar kapılarını açmazlar ve greve gittiklerini söylerler.

  ---/---

  şimdi metin üzerinde çalışmalar ve okuduğumuzu anladık mı

  1- genelev neresi?
  2- pezevenk kime denir?
  3- yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri orospudur?
21 entry daha
hesabın var mı? giriş yap