55 entry daha
 • diziyi yalnızca ana karakterle empati kurarak izleyen, scarface izlerken mafya eleştirisini anlamak yerine tony gibi olmak isteyen, breaking bad'de de aynı şekilde yıllarca ezilmiş bir adamın içinden, şartlar oluştuğunda nasıl bir psikopatın çıkabileceğini anlatan walter white karakteriyle empati kuran ama mağdur ettiği kimseyle empati kuramayan tek boyutlu insanların görmediği gerçek. skyler did nothing wrong.

  neymiş? walter bunları ailesi için yapmış, skyler minnettar olması gerekirken şikayet ediyormuş. bu dediklerinize walter bile inanmıyor. eğer her şeyi ailesi için yapmış olsaydı bir kaç milyon kazandıktan sonra çıkar giderdi bu işten. sizi bile manipüle etmiş adam inanılmaz bir şekilde.
  (bkz: i liked it i was good at it)

  skyler'ın nasıl bir tehlikenin içine düştüğünü bile öğrenememesi, dizinin sonuna kadar bir belirsizlik içinde yaşamak zorunda bırakılması zamanla onun davranışlarını değiştirmiş ve çocukları için korumacı bir hale getirmiştir. walt gerçekten de ailesi için bir tehdit olmasa bile kesinlikle skyler'ın kontrolünden çıkmıştı ve kendisini de zan altında bırakacak hareketler yapıyordu. bu hareketlerinin de ne hesabını veriyordu ne de doğru olanı anlatıp en azından skyler'a bir seçenek sunuyordu. skyler white rehin alınmış ve manipülasyona uğramış bir kadındı. tıpkı walt ile ilişkiye giren herkes gibi.

  herkes aldatma olayından bahsediyor ama bu aldatma olayı hiçbir şeyin sebebi değil, walt'ın oluşturduğu güvensizlik ortamının ve yüksek gerilimin bir semptomuydu. skyler, walter'ın etkisinden kurtulmak için her şeyi denedi. bu da o hareketlerden biriydi. zaten dikkat ederseniz aldatıp da bunu saklamadı. bunu yapmaktaki amacı walter'ın ondan vazgeçmesini sağlamaktı.

  ted'e para verme konusunda da yine walter'ı korumak için aldığı bir aksiyondan bahsedebiliriz. evet her şeye rağmen walter'ın yakalanmaması için her şeyi yapmaya çalışıp, para aklama senaryosu ve muhasebe becerisiyle ona yardım etti bu kadın. walt egosunun altında ezilip dikkatsizce hareket ederken onun arkasını skyler topladı. bunu da yine çocukları için yaptı tabi. bir şekilde walt'ın güvenli oldukları ile ilgili yalanlarına inanmıştı çünkü. dolayısıyla ted'in bunu mahvetmemesi için ona parayı verdi. eğer ted'i umursuyor olsaydı evine iki tane adam gönderip borcunu ödemeye zorlamazdı zaten.

  ted'e bu parayı vermesi kötü bir fikirdi çünkü walter'ın söylediği yalanlara inanıp, tehlikede olmadıklarını düşünüyordu. yani rahatlıkla ted'e parasını verip bu işi huzur içinde çözebilirdi ve walter o paranın mislini bir haftada tekrar kazanabilirdi. bir gün walter'ın eve gelip bana para lazım yoksa hepimiz öleceğiz diye bodrum katlarında kendini yerlere atacağını öngörememesi onun suçu değil.

  bu kadıncağızın ozymandias bölümünde walter'ın arkasından koşarken bile içiniz sızlamadıysa bu diziyi hangi gözle izliyorsunuz gerçekten anlamıyorum. skyler'dan aptal sarışını oynamasını istediniz, walter'ın söylediği bütün yalanlara inanıp ona güvenmesini ve walter'ın yaptığı hataların bir şekilde gözden kaçmasını umdunuz. ama bu dizi gerçekçi bir dizi ve gerçek hayatta meth pişirirseniz karınıza yakalanırsınız ve ister kanser olun ister korona olun aynı tepkiyle karşılaşırsınız.
82 entry daha
hesabın var mı? giriş yap