114 entry daha
 • uzun yıllardır etsy kullanıyorum, bu konuda danışmanlık verdim. toplam olarak aşağı yukarı 12k parça satış, 70k dolar kadar ciroya vesile olmuşumdur. dolayısıyla az çok bildiklerimi paylaşayım.

  etsy'de zaten var olan, satılmakta olan bir ürünü siz de satmak istiyorsanız mutlaka üzerine +1 koymalısınız. ben özgün ürünler geliştirmenizi tavsiye ederim.

  etsy müşterilerinin çoğunlukla kullandığı; kredi kartı, apple pay, giro pay vs. gibi ödeme sistemleri etsy payments başlığında birleştirilmiş. türkiye, etsy payments eligible bir ülke değil. hobi olarak satacak ve ciddi bir gelir beklemeyecekseniz eğer shopier , iyzico gibi sistemler ile ödeme alabilirsiniz. biraz daha fazla satmak için ucuz bir batum seyahati + 20 - 30 dolar masraf ile kişisel paypal hesap sahibi olabilirsiniz. burada bir katakulli yok, herşeyiyle yasal. etsy payments sahibi olmadan satacaksanız eğer ya ürününüz unique ve alternatifi olmayan güzel bir ürün olacak, ya da ciddi bir gelir beklemeyeceksiniz. aksi halde:

  etsy payments almak için etsy eligible ülkelerden birinde şirket sahibi olmanız gerekiyor. üç seçenek önereceğim.

  ingiltere'de şirket kurmak : seçenekler arasında en masraflı yoldur, online olarak yapılabilir. toplam masrafınız 1000 euro'yu geçebilir. ancak ilerde ingiltereye gidip yerleşmek gibi bir planınız varsa buradan yürüyün.

  stripe atlas ile şirket kurmak : ilk masrafı 500 dolar, açılış süreci 3 haftadır. ein numaranız gelince amazon hesabı açabilirsiniz. etsy için bir de itin numaranız olmalıdır ( individual taxpayer identification number ) bunun masrafı da +100 dolar, bekleme süresi +7 haftadır. ankaradaki bir kaç danışmanlık firması itin no ile ilgili güzel hizmetler veriyor.

  estonya'da şirket kurmak : işte biz bunları hep yazılarımızda anlattık. seçenekler arasında en ekonomik ve hızlı yoldur. toplam masraf 530 euro, bekleme süresi 3 haftadır. şirket hazır olduğunda banka hesabı (holvi artık e-residency firmalara destek vermiyor) paysera, n26 gibi online başvuru kabul eden bankalardan alınabilir. kurumsal bir iban'ınız olur, kartınız adresinize gelir. sonra ver elini etsy.

  mağaza açmadan önce etsy'de bir buyer hesabınız olsun. hatta bu buyer hesap ile biraz gezinin, beğendiğiniz ürünleri fav'layın. bir gezinti geçmişiniz oluşsun. inanması zor olabilir ancak bu bile mağaza seo'nuzu etkiliyor. etsy, bir takım kurallara göre hareket eden robotik tüccarlar, al-sat'çılar vs. değil, gerçek kişiler ile çalıştığını bilmek istiyor. seo algoritması da buna göre bazı mağazaları alenen kayırıyor. başka bir önemli konu, mağazayı açarken satış istatistiğinin müşteriye gösterilmesi ayarını kapalı hale getirin. ayarlar panelinde "want shoppers to be able to see these?" "no, hide them." seçili olmalı. mağaza açıldıktan sonra mağaza konumunuzu da asla müşteriye göstermeyin. müşteriler bu konuda gereksiz bir önyargı gösteriyor "bu mağaza benim ülkeme ürün göndermiyordur" diyerek vazgeçiyor. konumunun neresi olduğunu belirtmeyen mağazalar, diğerlerine göre çok daha fazla satış yapıyor.

  ürün girişi yaparken ne başlık, ne de açıklama, ilk önce tag'lerden başlayın çünkü diğer herşey bu tag'lere göre şekillenecek. 13 etiket hakkınız var. ben kendi formülümü paylaşayım. örnek olarak da kanvas tablo diyelim.

  3-4 etiket o ürünün spesifik taraflarını anlatmalı. mesela tablomuzda güzel bir manzara görüyoruz. bu ürünün spesifik etiketleri manhattan, skyline, skyscraper, sunset vs. olabilir.

  7-8 etiket ürünün yer aldığı kategoriyi ve genel arama terimlerini vermeli. canvas, canvas wall art, canvas poster, wall decor, wall hangings vs. vs.

  1-2 tanesi de müşterinin o ürünle ilgili hayal kurmasını sağlayacak kelimeler olmalı. bu yalnız etsy için değil e-ticaretin bütünü için önemli. mesela gift for her, best birthday gift, cool wall decor vs.

  13 etiket hakkını sonuna kadar kullanalım. sonra bu kelimeleri harmanlayarak bir başlık oluşturuyoruz. aynı şekilde açıklamayı yazarken de bu kelimeleri en az birer kez kullanmaya gayret edelim. kelimeler hem başlıkta, hem açıklamada, hem de tag'lerde olduğunda ilan güçleniyor. her bir ilan başına ürün resmi hakkını sonuna kadar kullanalım. ürün kişiselleştirilebilir bir ürün olmasa dahi küçük dokunuşlar yapılabilir hale getirelim çünkü custom etsy'de her zaman avantajlı. dolayısıyla ilan girerken custom edilebilir şekilde işaretleyeceğiz.

  eğer ürün gamınız küçük varyasyonlar ile değişiyorsa aynı ürünü kopyalayarak sadece spesifik taraflarını değiştirebilir, zamandan kazanabilirsiniz. seo aracı olarak aynı anda marmalead ve erank tavsiye ediyorum. kelimeleri bu araçlar ile keşfedebilirsiniz.

  ürün fiyatınızı konumlarken, 15 - 20 dolardan daha yüksekte bir ürün satıyorsanız içine mutlaka hediye payı ekleyin. mesela 27 dolarlık bir ürüne, size 2 dolara mal olacak bir hediye bulup ekleyin ve fiyatını 29 dolara konumlayın. müşteri paketini açtığı zaman hiç beklemediği bir hediye görsün. bu küçük dokunuş yorum sayısını çok hızlı arttıracak, buna paralel olarak satışlarınız da çok hızlı yükselecektir.

  mağazanızda çoklu dil çevirisi mutlaka açık olsun. ürünler fav'landıkça ve ziyaret aldıkça arama sonuçlarında yükseliyor. dolayısıyla her cuma akşamı reklamı aktif edin. günlük 10 - 15 dolarla sınırlayın. pazartesi sabahı kapatın. bu hem satışları arttıracak (insanlar çoğunlukla haftasonu alışveriş yapıyor) hem de olağan günlerde arama sonuçlarında görünmeyecek kadar arkalarda olan ürünlerinizi, (fav aldığı için) önlere taşıyacak.

  eğer ürününüzü hazırlayıp kargoya vermeniz bir günü geçiyorsa aracı kargo firmalarını seçebilirsiniz (pikargo, gamma international vs.) ancak kısa sürede paketinizi hazırlayabiliyorsanız ptt turpex kullanın (cp değil turpex) turpex esasında dhl 'dir. paketiniz önce upim'e ulaşır, oradan dhl teslim alıp uçağa götürür. hızlıdır, ucuzdur. ptt memuru size turpex kodu verecektir. uluslararası bir geçerliliği yoktur. "waybill no almak istiyorum" diyin. zaten çıktı aldığı kağıtlardan birini size verecektir. işte o numara uluslarası dhl takip numarasıdır. ayrıca, memur adresinizi sisteme girerken %70 ihtimalle hatalı yazar. size verdiği evraktan adresi mutlaka kontrol edin. yanlış bir yer varsa düzelttirin.

  sanırım şimdilik yeterli.
372 entry daha
hesabın var mı? giriş yap