14 entry daha
  • bunun nedeni türklerin herhangi bir yerde lobi yada diaspora yapma yetenekleri, kültürlerinin olmamasıdır.

    hani derler ye memleketli memleketliyi gurbette sikermiş, bu öylesine komik olsun diye söylenmiş bir söz değil, bunun uğruna kitaplar yazıldı, filmler çekildi. bizim insanımızın bu tarz durumlarda çok ilginç ve anlaşılamaz bir denklem yapısı var.

    bizim insanımız öncelikle devletçidir, bakın bu kendi ülkesi toprakları için geçerli değil, gittiği ülkede de histerik olarak devletçidir, ayak uydurur, bunu yaparken diğer kendi insanını siklemez, gerekirse ayaklarıyla onun üstüne basar ayakta kalmak için, pragmatist olarak o devlete ayak uydurur ve o şekilde yaşar, sorsanız bunu inkar ederler ama bu bir gerçektir. bunun duygusal vicdani sızlamalarını da anlamsız yersiz bayrak asmalarla, kendi ülkelerindeki o an olan milliyetçiyim-sağcıyım ayağı takılan partiyi desteklemekle, laf salatasıyla telafi eder.

    kısacası gurbette kendisi gibi gurbetçiyi siker ve bulunduğu farklı devlete yamanır, vicdani aforizmalarını kendi ülkesindeki sağ partilere güzelleyerek ve destekleyerek bastırır. hiçbir faydaları yoktur, seçimlerde zararları çoktur. bu yüzden de yurtdışında 5 yıldan fazladır yaşayıp dönmeyenlere oy kullanma hakkı verilmemeli diyenlerdenim.
1349 entry daha
hesabın var mı? giriş yap