sorunsallar (6)
 • sabitlenmiş entry
  son günlerde 20 eylül’de dünyayı değiştirecek gizemli bir olaydan söz ediliyor. bir süredir kafa yorulan farklı ihtimaller verilen bu olay ne çıkar ne çıkmaz muamma ancak 28 eylül’e kadar sürecek, şaşırtacak öyle bir olay var ki…

  20-28 eylül tarihleri arasında yapı kredi mobil’den ‘seyahatim+’ kodunu söyleyerek müşteri olursan geriye sadece 29 eylül’de yapı kredi’den gelecek sürpriz haberi beklemek kalıyor.

  bu gizemli olayı merak edenler için linki bırakıyorum.
 • 32120 entry daha
  • bosh kelimesinin türkçe'den ingilizce'ye geçmesidir. üstelik bu geçiş 1834 yılında gerçekleşmiş.

   ingilizcede argo bir kelime olan bosh, saçma, anlamsız, boş laf anlamında kullanılıyor. sözlüklerde kelimenin kökeni olarak da türkçedeki boş kelimesine işaret edilmiş. örneğin online etymology dictionary ve an etymological dictionary of modern english kitaplarında da sözcüğün türkçeden geçtiği belirtiliyor.

   an etymological dictionary of modern english: görsel

   online etymology dictionary: görsel

   the telegraph gazetesinde ingilizcedeki argo kelimeler üzerinde yazılan bir yazıda da bosh kelimesinin türkçedeki boş kelimesinden türediği belirtiliyor. öte yandan bazı kaynaklarda eş sesli bir kelimenin kökeni olarak almancaya işaret edilmiş.

   ingilizcede “saçma konuşma” anlamında kullanılan sözcük, ilk olarak 1834 yılında britanyalı yazar james justinian morier’in “ayesha, the maid of kars” (kars'ın hizmetçisi ayşe) adlı kitabında birden fazla kullanılmış. kelime, yazarın diğer kitaplarıyla da popüler hale gelmiş. görsel

   türkçe kökenli bosh kelimesini ingilizceye kazandırdığı, yazarın özgeçmişinde de belirtiliyor. yani kelimenin ingilizceye 19. yüzyılda girdiğini söyleyebiliriz.

   boş kelimesine türkçe kaynaklarda ilk olarak 10. yüzyılda rastlanıyor. aslında serbest, salık, kayıtsız anlamlarına geliyor; “içinde bir şey olmayan” ya da “saçma, yersiz” anlamlarını sonradan kazanmış.

   kaynak: teyit.org
  8767 entry daha
  hesabın var mı? giriş yap