sorunsallar (6)
32705 entry daha
 • evden ziyaret edebileceğiniz sanal müzeler

  evinizin konforunda 3d ve ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müzeleri ve müzelerin içerisinde mutlaka görmeniz gereken eserler.

  evinizin konforunda ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz, yüz binlerce esere ev sahipliği yapan sanal müzelerin içinde görmeniz gereken eserler, sanatçıların merak ettiğiniz yönleri ve daha fazlası bir tık uzağınızda.

  the metropolitan museum of art - new york

  new york'un ikonikleşen the metropolitan museum of art, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri. içerisinde orta çağ sanatını barındıran the cloisters adındaki bölümde; eski doğu, mısır, yunan ve roma dönemlerine ait eserler bulunuyor. avrupa orta çağ koleksiyonuna ait eserler ise manhattan'daki ek binasında yer alıyor. bünyesinde bulunan araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin eğitim sergisinin yanı sıra, pablo picasso, henri matisse ve edgar degas gibi batı sanatının öne çıkan isimlerine ait tablolar da görmek mümkün. canlı olarak gezmesi 2 gününüzü alacak büyüklükteki bu müzeyi, online olarak dilediğiniz an dilediğiniz kadar vakit ayırarak keşfedebilirsiniz.

  the metropolitan museum of art'da mutlaka görmeniz gereken eserleri keşfedin.

  the uffizi galleries - floransa

  floransa'da bir saray ve aynı zamanda da dünyanın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan uffizi galleries'in binası, 1560 yılında cosimo ı de'medici için tasarlandı. medici ailesinin sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müze; leonardo da vinci, sandro botticelli ve caravaggio gibi “usta” isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor.

  uffizi galleries'de mutlaka görmeniz gereken eserleri keşfedin.

  sakıp sabancı müzesi – istanbul

  sakıp sabancı müzesi'nin dijital dünyasını keşfetmeye ne dersiniz? kapıları bu dönem boyunca kapalı olan sakıp sabancı müzesi, bugüne kadar gerçekleştirilen tüm sergileri, koleksiyonları ve daha birçok içeriği sosyal medya kanalları, web sitesi, digitalssm ve google art & culture platformları üzerinden sanatseverler ile buluşturuyor.

  the museum of modern art (moma) – new york

  1929 yılında manhattan'da kurulan museum of modern art (moma), modern sanata adanmış ilk müze olmasının yanı sıra, hala modern sanat alanındaki en etkili kuruluşlardan biri. 1920'li yıllarda sanat dünyasına hakim olan tutuculuk ve kuralcılığa karşı durmak amacıyla kurulan müze, modern sanat alanında eserler veren sanatçıların sığınağı oldu. ilk açıldığında sadece 9 esere ev sahipliği yapan moma, an itibariyle resim, fotoğraf ve video gibi farklı formlarda 200.000'den fazla esere sahip. müzede eserleriyle yer alan sanatçılar arasında ise henri matisse, david hockney, salvador dali ve pablo picasso gibi ikonik isimler bulunuyor.

  rijksmuseum – amsterdam
  moma'da mutlaka görmeniz gereken eserleri keşfedin.

  içerdiği avrupa başyapıtlarıyla ikonik müzelerden biri haline gelen ve dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan rijksmuseum'da, aralarında vermeer ve rembrandt eserlerinin de bulunduğu “hollanda'nın altın çağ ustalık eserlerini” detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

  musée d'orsay - paris

  1900 paris uluslararası sergisi için kurulan musee d'orsay, empresyonistlerin mabedi olarak biliniyor. çoğunlukla fransız sanatına ait, 1848-1915 yılları arasında yapılan resimler, heykeller mobilyalar ve fotoğrafların bulunduğu müzede monet, degas ve renoir gibi empresyonist sanatçıların yanında cezanne ve gauguin gibi post-empresyonistlerin de sanat çalışmaları yer alıyor. sanat eserlerini ve çalışmaları incelemek için sanal müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

  louvre müzesi – paris

  paris'in sen nehri kıyısında yer alan louvre müzesi'nin içerisinde 350 binden fazla eser bulunuyor. doğu avrupa, batı avrupa, mısır, kraliyet bahçeleri ve cam piramit gibi çeşitli bölümlerden oluşan müze, fransız ihtilali'nden sonra açılan ilk müze olmasıyla dikkat çekiyor.

  mona lisa tablosu başta olmak üzere dünyanın en ünlü eserlerinin yer aldığı louvre müzesi yalnızca bir tık uzağınızda.

  fondation beyeler - basel

  isviçre'de bulunan ve geniş bir sanat koleksiyonuna sahip olan fondation beyeler müzesi, bu dönem boyunca sergilerine ve aktivitelerine dijital ortamdan devam ediyor. 14 nisan'dan itibaren her salı günü beyeler koleksiyonunda yer alan, farklı temalardaki eserler hakkındaki videoları, 15 nisan'dan itibaren her çarşamba günü, ünlü ressam edward hopper eserlerinin yorumlanacağı podcastleri, beyeler küratörlerinin müze içinde gerçekleştireceği turları ve daha fazlasını kaçırmayın.

  fondation beyeler'ın gerçekleştireceği dijital etkinlikler ile ilgili daha fazla bilgiye ınstagram hesabından ve internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

  saatchi gallery – londra

  londra'da bulunan bir çağdaş müzesi olan saatchi gallery, bu sefer de sanatseverleri ınstagram hesabı üzerinden gerçekleştirecekleri canlı yayında bir araya getiriyor. son beş sene içerisinde londra'da en çok ziyaret edilen 20 sergiden 15'nin saatchi gallery tarafından sunulduğunu biliyor muydunuz? interaktif bir şekilde gerçekleştirilecek olan canlı yayınlara katılıp, sanatçılar ve eğitmenler tarafından sanat tarihi ve daha fazlası ile ilgili bilgi edinme fırsatını kaçırmayın.

  los angeles county museum of art (lacma) - los angeles

  amerika birleşik devletleri'nin batı bölgesindeki en büyük sanat müzesi olan los angeles museum of county art (lacma), antik dönemden günümüze uzanan geniş bir tarihi kapsayan 135.000''den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. 1965 senesinde kurulan lacma, los angeles'ın zengin kültürel mirasını ve biricik nüfus çeşitliliğini yansıtıyor. her sene 1.5 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan müzedeki tüm eserleri ve koleksiyonları, online olarak 360 derece turla keşfedebilirsiniz.

  national gallery of art - washington dc

  1937 yılında washington'da kurulan ulusal müze “national gallery of art” bünyesinde claude monet ve jackson pollock' dan vincent van gogh'a pek çok ustanın başyapıt niteliğindeki eserleri yer alıyor. amerikalı iş adamı, devlet adamı, hayırsever ve sanat koleksiyoncusu andew w. mellon'ın pek çok eser bağışladığı bu müzede, 2000'in üzerinde tablo, heykel ve sanat parçaları ile birlikte kendisinin bağışlamış olduğu birçok italyan porselen bulunuyor. sanal müzesinde ise birçok kıyafet görseli içeren 1740-1895 arasındaki amerikan modası sergisi ile hollandalı barok ressam johannes vermeer'in eserlerinden oluşan koleksiyona erişebilirsiniz. ayrıca dünyanın ilk büyük ölçekli, 3d baskılı heykeli de national gallery of art'ın sanal müzesinde bulunuyor.

  solomon r. guggenheim museum - new york

  modern ve çağdaş sanatı toplayıp, koruyan ve yorumlayan guggenheim foundation, mimari ve kültürel açıdan farklı müzeler, sergiler, ve yayınları dijital platformlar ile online olarak ziyarete sunuyor. frank llyod wright tarafından tasarlanan müze, ziyaretçilere google'ın 360 derece sokak görünümü özelliğini kullanarak “ünlü spiral merdivenlerini” gezmesini sağlıyor. ayrıca sanal müze; empresyonist, post-empresyonist, modern ve çağdaş dönemlerin eserlerini de keşfetme imkanı sunuyor.

  art basel - basel

  her yıl basel, hong kong ve miami beach'de düzenlediği gösterimlerle dünyanın en büyük sanat fuarı olarak görülen art basel, 20 mart 2020 itibariyle, bu noktalara bir yenisini daha ekledi: online viewing rooms (online görüntüleme odaları). dünyanın dört bir yanından 223 galerinin eserlerini sergilediği dijital platform olan online viewing rooms, bütün sanatseverlere bu prestijli festivale eşi benzeri görmemiş bir erişim olanağı sunuyor.

  pergamon museum - berlin

  almanya'nın en büyük müzelerinden biri olan pergamon museum (bergama müzesi), 3 farklı bölümden oluşuyor; klasik antik çağ koleksiyonu, antik yakın doğu müzesi ve islam sanatı müzesi. bulundukları bölgelerden toplanıp buraya getirilen ve burada birleştirilen tarihi yapılar ile bu yapılara ait eserler tüm dünyada tarafından biliniyor ve oldukça ilgi görüyor. dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri haline gelen müzedeki bergama zeus tapınağı, milet agora kapısı, babil kapısı ve pergamon altarı gibi pek çok antik eseri online olarak keşfedebilirsiniz.

  national museum of modern and contemporary art - seul

  kore'deki national museum of modern and contemporary art, 1969 yılında kore'nin modern ve çağdaş sanatı ile farklı zaman dilimlerinde oluşturulmuş uluslararası sanat eserlerini barındıran tek müze olarak kuruldu. pek çok koreli çağdaş sanatçının yaklaşık 7000 adet sanat eseri bulunan müze, geçtiğimiz yıllarda jeff koons ve pablo picasso gibi isimlerin sergilerine ev sahipliği yaptı. müzenin daimi koleksiyonunda ise joseph beuys, andy warhol, georg baselitz, jörg ımmendorff, niki de saint phalle, jonathan borofsky ve michelangelo pistoletto gibi uluslararası kabul gören sanatçıların eserlerinden oluşan bir koleksiyon da yer alıyor. google 360 derece sanal tur sayesinde bütün bu çağdaş sanat eserlerine dünyanın her yerinden erişilebiliyor.

  van gogh museum - amsterdam

  amsterdam'da bulunan bir diğer sanat müzesi; van gogh museum. vincent van gogh'un tüm dünyadaki en büyük sanat koleksiyonuna sahip olan müzede, sanatçının 200'den fazla resmi, 500 çizimi ve 750'den fazla mektubu bulunmakta. ayrıca 19. yüzyıl sanat tarihine ait çeşitli konularda da sergiler görmek mümkün. online olarak sanatçının eserlerini incelerken, van gogh'un okuduğu kitaplar ve van gogh'un aşk hayatı adlı sanal sergileri de keşfedebilirsiniz.

  british museum - londra

  british museum koleksiyonu, iki milyondan fazla yıllık insanlık tarihini ve kültürünü kapsıyarak londra ve hatta dünyanın en çok gezilen müzeleri arasında yer alıyor. 5 farklı kıtanın tarih boyunca sahip olduğu rosetta taşı, parthenon heykelleri ve mısır mumyaları gibi dünyaca ünlü tarihi objeleri interaktif tarih çizelgesi üzerinden keşfedebilir, sergileri interaktif olarak deneyimleyebilirsiniz.

  national museum of anthropology - meksika

  1964 yılında meksika'da açılan national museum of anthropology, meksika'nın ispanyol öncesi medeniyetlerinin tarihine ve arkeolojisine adanmış durumda. aztek takvimi olarak da bilinen güneş taşı, 16. yüzyıl aztek xochipilli heykelciği ve maya uygarlığına ait eserler gibi önemli antik eserlerin de dahil olduğu 23 sergi odasıyla ünlenen bu müze de online keşfedilebilen müzeler arasında.

  masterart vr - maastricht

  sanat simsarları, galeriler, müzeler ve diğer sanat kuruluşları için sanal turlar hazırlayıp sunan bir platform olan masterart vr, insanları evde kalmaya teşvik etmek amacıyla sitesini ücretsiz erişime açtı. dünyanın en prestijli art fuarlarından olan tefaf maastricht 2020'de yer alan birbirinden değerli eserlerden bir seçkiyi de dünyanın dört bir yanındaki sanat tutkunlarıyla paylaşan masterart vr, sizi de sanatın büyülü dünyasına bekliyor.

  the royal academy of arts – londra

  londra'da bulunan the royal academy of arts, birçok önemli sanatçı ve akademisyenler tarafından yönetilen özel bir sanat enstitüsüdür. birçok değerli sergi ve sanat eserine yer veren the royal academy of arts, bulunduğumuz bu dönem sürecinde kapılarını misafirlerine kapatmış olsada, ailecek veya bireysel olarak picasso dahil olmak üzere online takip edebileceğiniz birçok sergi ve aktivite sunuyor.

  fondation louis vuitton - paris

  fondation louis vuitton, kapalı olduğu bu süreçte, çeşitli sergi ve konserleri ile ziyaretçileriyle dijital ortamda buluşuyor. sanat ve kültürü destekleyen louis vuitton vakfı'nın her hafta gerçekleştireceği 3 etkinliği oturduğunuz yerden takip etmeye ne dersiniz?

  fondation louis vuitton'un sunduğu etkinlikleri ve daha fazlasını ınstagram hesabı, facebook sayfası ve youtube kanalından takip edebilirsiniz.

  kaynak
7654 entry daha
hesabın var mı? giriş yap