18 entry daha
  • posta kanunu ile gerçekleşen bu olayın çok öncesinde gayrimüslimler dahil olmak üzere kent halkı, zaten kenti istanbul olarak adlandırıyordu. ne istanbul'un tarihini silmektir bu, ne de kuru bir dil milliyetçiliğidir. istanbul halkının kullandığı ad, kentin resmî adı olmuştur sadece. üç büyük imparatorluğun başkenti, eski dünya adasının göbeği ve göz bebeği olan kentin tarihi, ad değişikliğiyle falan silinmez, tam tersine başka milletlerin miklagardur, carigrad gibi verdiği adlarla beraber zenginleşen tarihi yüceltir.

    tüm dünya bunu 1930'dan sonra nasıl benimsedi derseniz de, istanbul adı daha kolay değil mi sizce de? internette avrupa'nın fakir, geri ve dinci ülkelerinden fırlama, babasından kontör dilenip gigabayt alan ergen trollerle çok vakit geçiriyor olabilirsiniz ama constantinople diye yırtınmaktansa istanbul demek daha kolay.

    meseleye siyaset ve tarih girmezse olmaz zaten, ama dilbilimdeki endonim ve egzonim kavramları, hem istanbul adını, hem de başlıkta örneği verilen kaliforniya, almanya, londra gibi adları açıklamaya yeter de artar. ayrıca her dilden her dile bir sözcük geçtiğinde fonetik değişiklikler olacaktır.
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap