3 entry daha
 • tiksindirici/iğrenç borç
  uluslararası hukuk , iğrenç borç olarak da bilinen, gayrimeşru borç , diyor yasal bir teoridir ulusal borç bir uğradığı despotik rejim uygulanabilir olmamalıdır. dolayısıyla, bu tür borçlar, bu doktrin tarafından, devletin borçları değil, onlara katlanılan rejimin kişisel borçları olarak kabul edilir. kavram, bazı açılardan, baskı altında imzalanan sözleşmelerin geçersizliğine benzer.

  1800'lü yıllara dayanan öncüllere ve ekonomi , felsefe , siyaset bilimi , tarih ve hukuk gibi çeşitli alanlardan gelen desteğe rağmen , iğrenç borç uluslararası hukukun bir parçası değildir ; aslında, "ulusal veya uluslararası mahkeme, odious debt'i egemen bir yükümlülüğü geçersiz kılma gerekçesi olarak gösterdi." bunun yerine, uluslararası hukuk, hükümetleri seleflerinin maruz kaldığı tüm borçlardan kesinlikle sorumlu tutmaktadır.

  tarih
  tiksindirici borç kavramı , bir rus göçmen hukuk teorisyeni olan alexander nahum sack tarafından 1927 tarihli bir incelemede resmileştirildi . iki 19. yüzyıl precedents- dayanıyordu meksika 'nın uğradığı borçların reddi imparator maximilian ve tarafından inkar abd'nin ait küba tarafından alınan borçların sorumluluk ispanyol sömürge rejimi .

  sack şunu yazdı:

  bir despotik rejim, devletin ihtiyaçları veya çıkarları için değil, daha ziyade kendisini güçlendirmek, halk ayaklanmasını bastırmak için vb. bir borç aldığında, bu borç tüm devletin halkı için iğrençtir. bu borç milleti bağlamaz; bu, rejimin bir borcu, hükümdar tarafından daraltılmış kişisel bir borç ve dolayısıyla rejimin ölümüyle birlikte düşüyor. bu iğrenç borçların devlet topraklarına bağlanamamasının nedeni, devlet borçlarının hukuka uygunluğunu belirleyen şartlardan birini, yani devlet borçlarının katlanılması ve ihtiyaçlar için ve devletin çıkarları. borç verenlerin bilgisi dahilinde, ulusun ihtiyaçlarına ve çıkarlarına aykırı amaçlarla sözleşmeye bağlanan ve kullanılan iğrenç borçlar, ulus için bağlayıcı değildir - onları sözleşmeli hükümeti devirmeyi başardığında - bu borçların sağlayabileceği gerçek avantajların sınırları içinde. borç verenler halka düşmanca bir eylemde bulundular, kendisini despotik bir rejimden kurtarmış bir ulusun, yöneticinin şahsi borçları olan bu iğrenç borçları üstlenmesini bekleyemezler.

  çuval, (1) borç verenin (2) borcun rızası olmadan yapıldığını ve (3) halkın menfaati olmadan gerçekleştiğini bilmesi gerektiğinde bu tür borçların icra edilemez olduğu teorisini ortaya attı. benzer borç reddinin birçok örneği vardır. [8] hakem olarak hareket eden baş yargıç william howard taft , kosta rika'nın federico tinoco granados rejimi tarafından yapılan birleşik krallık borçlarını ödemek zorunda olmadığını tespit etmek için doktrini kullandı .

  resepsiyon
  kanadalı bir çevre ve kamu politikası savunuculuğu kuruluşu olan probe ınternational'ın yönetici direktörü ve odious borçlar: gevşek borç verme, yolsuzluk ve üçüncü dünya çevre mirası kitabının yazarı patricia adams, "alacaklılara yalnızca aşağıdaki amaçlar için borç verme teşviki vererek şeffaf ve kamu yararına olacak şekilde, geleceğin tiranları ordularını finanse etme yeteneklerini kaybedecek ve böylece teröre karşı savaş ve dünya barışının davasına daha iyi hizmet edilecektir. " bir de cato enstitüsü politika analizi, adams tarafından yapılan borçlar önerdi ırak sırasında saddam hüseyin para silah, baskı araçlarının ve sarayları harcandığını çünkü hükümdarlığının iğrenç idi.

  ekonomist seema jayachandran ve michael kremer tarafından 2002 yılında yazılan bir makale bu konuya olan ilgiyi tazeledi. bu fikrin, diktatörlerin daha fazla borçlanmasını engellemek için yeni bir ekonomik yaptırım türü yaratmak için kullanılabileceğini öne sürüyorlar . jayachandran jubilee hareketinin 10.yıl kasım 2010 yılında yeni öneriler önerdi küresel kalkınma merkezi içinde washington, dc daha sonra, kredi yaptırımlar modeli küresel gelişmeler merkezi tarafından adapte edilmiş ve bir dizi başka önerinin temelini oluşturmuştur. bazıları doktrinin uluslararası kalkınmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor . diğerleri doktrinin daha da fazla borcun iptal edilmesine izin vermesi gerektiğini düşünüyor.

  uygulama
  aralık 2008'de ekvador devlet başkanı rafael correa , ekvador'un ulusal borcunu temerrüde düşürmeye teşebbüs etti ve onu gayri meşru iğrenç bir borç olarak nitelendirdi, çünkü daha önce yozlaşmış ve despotik rejimler tarafından ihale edildi. borç ödemeye devam etmeden önce borç mektuplarının fiyatını düşürmeyi başardı.

  devrilmesinin ardından haiti 'ın jean-claude duvalier 1986 yılında, çok taraflı kurumlara borçlu haiti'nin borçlarının iptal etmek çağrılarda, haksız iğrenç borç çağırarak vardı ve haiti daha iyi eğitim, sağlık ve temel altyapı için fon kullanabilirsiniz. şubat 2008 itibariyle, haiti borç iptali kararı'nın abd temsilciler meclisi'nde 66 ortak sponsoru vardı . abd'de çeşitli kuruluşlar yayınlanan eylem uyarıları haiti borç iptali kararı etrafında ve bir kongre mektup abd hazine , jubilee abd dahil haiti adalet ve demokrasi enstitüsü ve pax christi abd.

  kaynak
50 entry daha
hesabın var mı? giriş yap