293 entry daha
 • ön edit: yeni ötv matrah düzenlemesiyle birlikte yaris'in benzinli modeli tekrar yüzde 50 ötv dilimine geçti. artık en pahalı versiyonu 256 bin tl. alınır.

  fiyatı nasıl 280 bin olur açıklayayım. mevcut vergi sistemine göre bir aracın vergisiz fiyatı 130 binin altındaysa yüzde 50 ötv diliminde yer alır. baz donanımlı yaris'in de büyük ihtimalle vergisiz fiyatı 130 bin tl'nin altındaydı o yüzden vergiyle beraber 230 bine satılabiliyordu. ancak tl'nin değer kaybından dolayı, veya lojistik masrafının artmasından dolayı, veya aracın kendi fiyatının artmasından dolayı vergisiz fiyat 130 binin üzerine çıkmış. bir aracın vergisiz fiyatı 130 binin üzerine çıktığında ise ötv oranı yüzde 50'den yüzde 80'e çıkıyor. bu durumda da vergilerle beraber eskiden 230 bin tl'ye satılabilen otomobil şu an 279 bin tl'ye satılmakta. yani aracın güncel fiyatının büyük bir kısmını vergiler oluşturmakta. bu da şu anlama geliyor; artan şey aracın fiyatı değil, vergisi. yani fiyat 230'dan 279'a çıkmış gibi görünse de toyota'nın bu araçtan elde edeceği kar ve sizin otomobilin kendisi için ödeyeceğiniz para hemen hemen aynı.

  yüzde 80 ötv dilimine girmeden bu aracı alabilenler doğru bir tercih yaptı güle güle kullansınlar, ancak artık bu araca yüzde 80 ötv vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. o kadar vergi verecekseniz en azından yaris hybrid veya jazz hybrid alın derim.

  vergi artışında sırada vision donanımlı corolla var gibi görünüyor bu arada. otomatik viteslisi sınırda şu an.

  (bkz: vergi performans açısından en makul araba)

  not: okuyan olur mu bilmem ama buradan toyota türkiye'ye de bir tavsiyede bulunayım. sattığınız araçların vergili fiyatlarının yanında vergisiz fiyata da yer verin de insanlar ödediği paranın ne kadarının vergi olduğunu bilsin. vatandaş bilinçlenmiş olur, siz de vergi artışı durumlarında böyle gereksiz eleştiriler almamış olursunuz.
32 entry daha
hesabın var mı? giriş yap