129 entry daha
 • aşı karşıtı ekip bir süredir kendisini güçlü hissetmek için kendilerine havalı isimler verip (anti vax) aşı için de "deney sıvısı" gidi aklınca küçümseyici ancak gerçekle alakası olmayan isimler takmaktaydı. kendi dogmatik mutlak karşıtlıklarına o kadar gömülmüş durumdalar ki bu insanlar hiç bir koşulda hiç bir bilimsel veriyi veya onayı kabul etmezler çünkü kendilerini başka insanlardan bilgili, özel ve üstün hissetme gayretleri boşa gidecek ve kendilerini aptal hissedecekleri için kendi yobazlıklarına daha da sarılmış durumdalar.

  - fda onayladı diye sevindiniz ama önceden niye oldunuz? salaksınız yani...

  aşı için dünya sağlık örgütünün küresel pandemi ilan edişinin ardından yaklaşık 9-10 ay sonra üretilebilen aşı "acil kullanım onayı" ile 2 aylık acil kullanım deneme süresi prosedürü ile onaylandı. evet, insanlar küresel salgın döneminde bir "deney sıvısı" almadılar. faz 3'ü tamamlanmış ve acil kullanım onayı almış, binlerce kişi üzerinde denenmiş bir aşıyı uyguladı.

  - aşı 3-4 yıl içinde üretilir.

  hayır. sars covid virüsü zaten önceden keşfedilmiş ve izolatı çıkarılmış bir virüs olduğu için 2020 yılının ilk çeyreğinde izole edildi ve ileri bilimsel gelişmeler ışığında eldeki kimi farklı aşılardan türetilmiş ve faz 3 çalışmalarını şeffaf şekilde tamamlamış ve ardından acil onayı almış, üstüne de normal aşı çalışmalarının prosedürüne girerek 6 ay daha zaman geçerek 16 yaş üstü 40.000 kişi üzerinde deney/kontrol grupları oluşturularak daha uzun bir sürede onaylanmıştır.

  evet, aşı artık diğer aşılar gibi onaylanan süreci aynen geçirmiştir. bu sürecin sonunda sars covid 19 virüsüne karşı %91 etkili olduğu açıklanmıştır. virüsün izole edilip aşı üretilmenin çalışmalarının başladığı dönem itibariyle 18 aydan daha uzun bir sürede aşı hazır edilmiştir.

  bunların sonrasında hala insanlara ve bu duruma kulp takanlar var. onlar -yukarda dediğim gibi- çok büyük laflar edip ardından "gerizekalı konumuna düşmek istemedikleri, bu konuda gurur yaptıkları için" konuşmaya devam edeceklerdir.

  bundan sonra aşı karşıtları bu tavırlarına devam ettiklerinde tutarsızlığın binbir türlü versiyonunu göreceğiz. "deney sıvısı" lafı da yeni yeni kullanılıyordu halbuki. tüh... tüm o bilimsel olmayan safsatalar boşa gitti. şimdi seyreyleyin altyapısı olmayan saçmalıkları...

  yine de ortadaki durum pozitif bilimlerin dünyaya katkılarının bir göstergesidir. salgınla mücadelede ise bir dönüm noktasıdır.
58 entry daha
hesabın var mı? giriş yap