• columbia universitesinden gerard karsenty'nin gerçekeştirdiği bir bilimsel çalışmaya göre mümkün olandır.

  kemik hücreleri ile beyindeki yeni öğrenilen şeylerin hafızalandığı bölüm olan hippocampus arasında mesajlaşmayı sağlayan osteocalcin isimli bir mesaj molekülü bulunmaktadır.

  osteocalcin molekülü kemiklerdeki yenilenmeyi sağlayan osteoblast hücreleri tarafından salgılanarak kan ile beyne ulaşır, bu molekül beynin hippocampus bölgesinin büyüyerek gelişmesini sağlar.

  yeni öğrenilen bilgilerin kalıcı belleğe alınmasını sağlayan bu bölgenin büyüyüp gelişmesi, öğrenilen şeylerin hafızaya alınmasını kolaylaştırır ve bilgilerin kalıcı olmasını sağlar.

  osteoblast hücreleri hareketsiz insanlarda pasif durumdadır. bu hücrelerin aktif hale getirilmesi fiziksel aktivite ile mümkündür. yani hafızanızı kuvvetlendirmek istiyorsanız fiziki olarak daha aktif olmalısınız ve daha fazla yürümelisiniz.

  daha çok yürüyen çocukların, ilerleyen dönemlerde daha çok para kazandığını iddia eden bir bilimsel çalışma * ve ulu önderimiz mustafa kemal atatürk'ün 100 yıl önce söylediği "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" sözü de yukarıdaki mekanizmayı doğrulamaktadır.

  kaynak: nhk world the body belgeseli
  (bkz: yürüyen çocukların daha çok kazanması)
hesabın var mı? giriş yap