sorunsallar (7)
10475 entry daha
 • siz bu ülkeye gelip kaçak yaşayıp kaçak çalışmayın tabii ama ben "dünyada yasal ve çalışma izni olmadan rahatça yaşayabileceğiniz bir ülke yok" kısmını tartışarak abd'nin böyle bir ülke olduğunu iddia edicem.

  kaçak olarak neler yapabileceğinize ve haklarınıza bakalım:
  17 eyaletten ehliyet alabilirsiniz.
  çalışırken itin sayesinde payroll'da olup cash yerine paycheck ile ödeme alarak vergi ödeyebilir, ödediğiniz bu vergiler üstünden tax refund alabilir ama karşılığında social security benefits'den yararlanamazsınız. (kaçakken oluşturduğunuz bu vergi geçmişini ssn aldığınızda aktarabilirsiniz.)
  itin ile llc kurup iş sahibi olabilirsiniz.
  itin mortgage ile ev sahibi olabilirsiniz.
  devlet okullarına, devlet ve özel üniversitelere kayıt olup okuyabilir ama okurken federal financial aid alamazsınız.
  https://www.ncsl.org/…student-tuition-overview.aspx
  https://www.informedimmigrant.com/…umented-student/
  federal public benefits'den yararlanamazsınız ama california gibi progressive eyaletlerde onların state ve local programlarından yararlanabilirsiniz.
  2023 mayıs'a kadar ehliyet ile iç hatlar uçuşu gerçekleştirebilirsiniz.
  ifade ve din özgürlüğü, adil muamele görme, mahremiyet ve amerikan vatandaşlarının sahip olduğu diğer temel haklara sahipsiniz.
  yasal göçmenler ve vatandaşlarla aynı işçi haklarına (yasal min. wage ve overtime) sahipsiniz. (fair labor standards act)
  olur da yakalanırsanız ve sınır dışı işlemleriniz başlatılırsa; hakim önüne çıkma, avukat tarafından temsil, savunma hakkı, tercüman, sınır dışı kararına dair açık ve ikna edici kanıt sunulması gerekliliği gibi haklarınız var (fourth, fifth, sixth amendments)

  abd, kaçaklara, 'suça karışmadığınız ve iyi çocuklar olduğunuz sürece benim belirlediğim alanlarda oynamanıza hem göz yumarım hem de izin veririm' diyor çünkü onlara ihtiyacı var. çünkü onlar olmasa, ülkedeki tarım, tamir/bakım, inşaat, turizm/yemek/servis, tekstil, temizlik, çevre düzenleme/biçme vb. gibi amerikanların yapmak istemediği işleri yapacak insanlar da olmayacak. onlar olmasa, onlardan alınan ve karşılığı verilmeyen yıllık $20b federal, $12b state&local vergi ve onların sağladığı daha birçok katkı da olmayacak.

  debe editi:
  bankada hesap açma sorulmuş: itin ile bankada hesap açabilir, secure credit card alarak kredi geçmişi ve kredi skoru oluşturabilirsiniz. ama ssn'iniz olmadığı için oluşturduğunuz kredi skoruna ssn edinene kadar erişemezsiniz.

  vergi verip nasıl yakalanmıyorum sorusu sorulmuş: irs ile department of homeland security arasında bilgi alışverişi yasal değildir.
  bu da abd'nin 'size ve sizden alacağım vergiye ihtiyacım olduğundan kimlik bilgilerinizi göçmenlik kurumu ile paylaşıp kendi ayağıma sıkmam' deme şeklidir.
1028 entry daha
hesabın var mı? giriş yap