1301 entry daha
 • hem sportif, olarak hem de parasal olarak tarihinin en kötü dönemini geçiren ankara’nın 100 yaşındaki köklü kulübü.

  şu an da yaşananların tohumları, 2006’daki seçim skandalı ve aynı günlerde levent bıçakçı döneminde başlayan ‘puana para’ gibi uygulamalarla anadolu kulüplerinin kasalarına tarihlerinde hiç olmadığı kadar para girmeye başlamasıyla atıldı.

  zaten o günlerden itibaren kulübün hem puan cetvelindeki sırası, hem de yapılan transferlerin sayılarının artması, sezon başı gelenlerin neredeyse yarısının sezon ortasında gönderilip yeniden transferler yapılması gibi hareketlerle cebinde para sürekli aşağıya doğru seyretmeye başladı.

  cavcav’ın ölümünden bir gün önce, ulusal basına defalarca ‘oğullarımdan birinin başkan olmasını isterim ama ikisi de futboldan anlamıyor’ dediği oğullarından birini ayak oyunlarıyla başa getirmesi çöküş için katalizör etkisi yaptı.

  2017-2021 arasında kulüp iki kere küme düştü bir kere geri geldi. ama asıl bu süre zarfında, *kimilerine göre cavcav ailesinin parası olan, +70 milyon kasa, -130 milyon lira oldu. böylece kulüp 1970-1983 yılları arasındaki en büyük buhran döneminden sonra ilk kez eksi kasaya dönmüş oldu.

  murat cavcav’ın gidişinin ardından ise iki isim ön plana çıktı. biri ilhan cavcav ölmeden bir gün önce istifasını istediği ve oğlunu yerine atayacağını söylediği niyazi akdaş. bir diğeri de arda çakmak. niyazi bey ipi göğüsledi ve başa geçti. ama 40 yıllık tek adam döneminin ardından yaşanan bu dönem, hem ekonomik olarak, hem de masaya yumruk vurabilecek kadar güçlü olamayan yönetim nedeniyle kulüp adeta sudan çıkmış balık gibiydi.

  çünkü ilhan cavcav döneminde kulüp bir yandan kendi yağında kavruluyor ama bir yandan da ilhan bey’in “küçük olsun benim olsun” tavrı nedeniyle köklü ama camiası büyümeyen aksine küçülen bir hal alıyordu. içinde bulunulan eksi kasa olayında da yıllardır mücadele ettiğimiz bu saçma “küçük kalma” taktiğinin kulübe ne kadar büyük zarar verdiğini çok daha iyi anlıyorduk. transfer yasağının kalkması için başvurulan hiç kimse gençlerbirliği’ni ciddiye bile almadı!

  şu anda kulüp düzlüğe çıkmak için debelenip duruyor ama sezon başında transfer yasağının kaldırılmaması nedeniyle açık ara tarihinin en kötü dönemini yaşıyor. 16 maçta sadece 7 puan alan kulüp en büyük 2. lige düşme adayı. hem de 100. doğum günün kutlarken.

  devrenin bitimine 2 hafta var ve arda güler’den gelen para ve isim sponsorluğu ile transfer yasağının kaldırıldığı söyleniyor. devre arasındaki dokunuşlarla en azından bu yıl küme düşmeden atlatabilecek miyiz göreceğiz.

  * ilhan cavcav gençlerbirliği’nin başına geldiği 80’lerin ilk yıllar dışında kulübe cebinden para vermedi. aksine, 2006’ya kadar, hepimizin takdir ettiği “kulübün kendi yağında kavrulması” sistemini getirdi.
34 entry daha
hesabın var mı? giriş yap