aynı isimde "gibi" başlığı da var
11232 entry daha
  • s03b09 - bilanço

    bilanço; italyancada denge kelimesinden gelir. tam da o yüzden muhasebede, borç-alacak dengesini ifade etmek için kullanılır. söz konusu hayatımızın bilançosu ise, bizi biz yapan tüm hesapları devreye sokarız, iyisi ve kötüsü ile.

    kötü yanımız hep vardır, her birimiz biliriz. dahası her birimiz, birbirimizin kötü yanlarını da bilir ama görmezden geliriz. kötü yanlarımız, piyasada üstü kapalı bir pazarlık malzemesidir yani. sen benim için sus, ben de senin için: mutlu, mesut ve iyi hâlimizle yaşamaya devam edelim.

    ortaya bir pazar masası kurulmuşsa, bezirgâna düşen masaya oturmaktır. masa, işlediği sürece sorun yoktur. gelgelelim, yeri geldiğinde masayı devirmek de ticarete dahildir. devrilen bir masada, pazarlık malzemesi tüm değerlerimiz ortaya saçılır. susmamız için bir sebep yoktur artık. içimizde birikenleri dökmenin tam zamanıdır. pamuk ipliğine bağlı insanlık hâllerimiz o kadar ayağa düşer ki, “en kötümüz de buymuş yahu” dedikçe, eli artıran biri muhakkak çıkar ve biz hep daha kötüsüne tanık oluruz. göreceli iyiliğimiz bizi memnun eder.

    hayat böyledir. kötülüklerimizi kabullendiğimiz ve bunların bize dair şeyler olduğunu benimsediğimiz bir oyun gibidir.
3736 entry daha
hesabın var mı? giriş yap