5 entry daha
 • inter'in iki 9 numarayla oynamasına rağmen napoli'nin havasını söndürdüğü maç oldu.

  simone inzaghi klasik 3-5-2'sini bu sefer önde lukaku-dzeko, önliberoda ise hakan çalhanoğlu'yla sahaya sürdü. oyun kurulumunda 3'lü savunma düzeninden saparak; hakan'ı hedef olmaktan çıkarmak adına, merkez stoper francesco acerbi'yi sık sık öne atan ve yalancı önlibero gibi kullanan inter, napoli'nin mutlaka anguissa veya zielinski'nin öne çıkışıyla 4 kişi olduğu + geriden +1 (önlibero lobotka) ile desteklediği pres hattını aşan direkt paslar atarak ilerlemeye çalıştı:

  görsel

  napoli'nin oyun kurulumunu ise net bir 5-3-2 şeklinde karşılayan inter, 2.bölge sınırında başlayan bu şekli asimetrik hareketlenmelerle devam etti: napoli sağından ilerlemeye çalışırsa sol kanat-beki federico dimarco'yu sağ bek di lorenzo'ya prese yolladı, ama napoli soldan ilerlemeye çalışırken ise sağ iç nicolo barella'yı sol bek olivera'ya prese gönderdi (sağ kanat-bek matteo darmian napoli'nin tehlikeli sol kanat-forveti kvaratskhelia'yı kontrolde tuttu):

  görsel

  napoli bu karşılamayı, beklerini iç koridorlarda kullanmaya dayalı bir oyunla aşmaya çalıştı; özellikle iki kanat-forvetini çizgide genişken topla buluşturmak isteyen napoli bunu daha etkili olarak kendi sağında yapabildi: sağ bek giovanni di lorenzo'nun sol kanat-bek dimarco'yu, zambo anguissa'nın da sağ içten deplaseleriyle sol stoper bastoni'yi üstüne çektiği anlarda topla buluşan sağ kanat-forvet matteo politano, forvetten fırlayan victor osimhen'i merkez stoper acerbi'yle baş başa bırakacak uzun paslar atma şansı bulsa da bu toplar fazlasıyla kenara gitti hep, direkt kaleye dönük bir top gönderilemedi.

  solda ise sol bek mathias olivera'nın çok daha inisiyatifli bir iç koridor oyunu oldu; sol iç piotr zielinski'nin forvete kayan hareketlenmeleri sebebiyle önündeki alanı değerlendiren olivera, hücuma fazlaca katılan hareketlenmeler yaptı; aynı iç koridor deplaselerini top ters kanattayken de yaptı, seken topları toplamak için. ancak bu deplaseler esnasında kaptırılan toplarda inter, olivera'nın kanatta bıraktığı boşluğa hemen sağ iç nicolo barella'yı salıp uzun toplarla çıkmayı başarınca, olivera'nın çıkışları biraz törpülenmek zorunda kaldı.

  bir süre sonra luciano spalletti oyun kurarken önlibero stanislav lobotka'yı iki stoper arasına çekip bekleri de öne attı. özellikle inter'in sağ kanat-beki darmian'ı arada-derede bırakan bu hamleyle sol kanat khvicha kvaratskhelia direkt olarak inter'in sağ stoperiyle eşleşebileceği uzun topları alacak konuma geldi:

  görsel

  ancak bu toplarda inter'de beklenmedik iki kişinin savunma eforu büyük katkı sağladı; hakan'ın hemen kendi ceza sahasına kadar gelip açı kapaması + edin dzeko'nun bir sol iç oyuncusu gibi ceza sahası önüne kadar geri gelip topun olmadığı tarafı emniyete alması. bu sayede napoli kravatskhelia'nın soldan getirdiği topları ne içeri sokabildi, ne de hızlıca ters kanada aktarabildi.

  bir süre sonra s.inzaghi, ilk topları alan napoli stoperlerine o hizadaki iç oyuncusunu (mkhitaryan veya barella'yı) gönderirken, napoli'nin bekleri topu alır almaz ise kenar stoperlerini (skriniar veya bastoni'yi) göndermeye başladı; iki kanat-bekini de napoli'nin kanat-forvetlerinden ayırmadı.

  napoli'nin bu kurulumu özellikle kendi kalesine yakın yerlerde oyun kurarken riskli hale geldi: lobotka'nın iki stoper arasına girdiği anlarda inter hakan çalhanoğlu'nu öne prese gönderip, pres çizgisini de takım halinde öne çekti. bu şiddetli pres karşısında napoli merkezdeki anguissa-zielinski bağlantısını kaybetti + beklerine attığı çaresiz uzun toplardan istediğini alamadı:

  görsel

  nitekim inter akan oyunda top napoli'nin setine dönüştüğü anlarda 2.bölge sınırında başlayan karşılamalarında da bu dizilime isimlerden bağımsız (5-2-3) devam etti ve napoli'nin merkez bağlantısını tıkamayı başardı. bunda ana etkenlerden biri de, duruma göre öne çıkan orta sahanın (hakan, barella veya mkhitaryan'ın) yerine geriden mutlaka bir stoperin +1 olarak çıkıp alan daraltmasıydı.

  ikinci yarı inter'in bu karşılama şekilleriyle devam etti; napoli oynamaya çalışan, inter ise sürekli karşılık veren taraf gibi bir durum oluştu ve inter napoli'yi yine oyun kurarken kenarlara sıkıştırarak erken kaptığı toplarla avlama şansları yakaladı.

  ancak oyun kurulumunda daha sade bir 3'lü savunma şekli korundu, acerbi daha geride durdu. napoli'nin ön alan presini aşmak adına kenar stoperlerin (milan skriniar ve alessandro bastoni'nin) daha cesur top taşımalarının başladığı bu anlarda oyun hareketlenmeye başladı; napoli'nin kaptığı toplarda uzun oynadığı osimhen'e göz açtırmayan merkez stoper francesco acerbi başta olmak üzere herkesin performansı bir tık arttı ve momentumu kendilerine çeviren sekans başladı:

  napoli'nin ileriye uzun oynadığı topta acerbi'nin osimhen'den aldığı faul sonrası oyunu başlatan inter'in sağ kanada açtığı top napoli'nin müdahalesiyle taca çıktı. tacı kullanıp hemen ters kanattan yardıran sol kanat-bek dimarco'ya oynayan inter, onun açtığı ortada dzeko'nun kafasıyla 1-0 öne geçti.

  bu golden itibaren napoli iyice eridi gitti, tek önemli pozisyonunu 90. dk'da yaratılan bir karambolde buldu, ama artık çok geçti.

  evet bu sezon napoli dünya kupası arasına girene dek çok formdaydı, nitekim serie a'daki ilk yenilgileri oldu bu, ama yaşadıkları aslında çoğu takıma da ipuçları verecek kadar net bir tıkanmaydı. dolayısıyla bence bu maç napoli adına bir kırılma olabilir, toparlarlarsa güzel, ki özellikle şl'de eşleştikleri frankfurt'u elemeleri halinde bu havayı kısa süre için yeniden yakalayacaklardır, ama olur da toparlayamazlarsa tepe taklak aşağı inebilirler.
hesabın var mı? giriş yap