273 entry daha
 • çok beğendim. elimden bırakamıyorum. telefon bağımlılığımı çözdü resmen. twitter'a girmez oldum. şikayetlerim:

  - pil ömrü özellikle 3d bir oyun oynayacaksanız yetersiz. loop hero gibi bir şey oynuyorsanız rahat 4-5 saat gidiyor ama 3d herhangi bir şey 2 saati anca çıkarır. genel olarak cihaz şarja takılı kullanılacak şekilde düşünülmüş gibi.

  - oled ekran olmaması. cihaz bu hali için bile çok ucuz muhtemelen daha fazla zarar yazmamak için yapmadılar ama görüntü kalitesi dışında açıkçası daha çok pil ömrü için de faydası olurdu.

  - sleep'teyken download'a devam edememesi. en azından bir rest modu olsa iyi olurmuş. iki gündür star wars squadrons indirmeye çalışıyorum gelmek bilmedi bu yüzden.

  - oyunları aynı anda çalışır halde tutması. bu yüzden başka oyuna geçeceğiniz zaman oynadığınız oyun menüsünden çıkış seçip ya da steam'den "bu oyunu ansızın kapat" seçip çıkmanız gerekiyor. aşırı saçma. olması gereken xbox'taki gibi oyunun vaziyetini dondurup diske yazması. geri dönünce de birkaç saniyede resume etmesi. app-tabanlı hibernate gibi.

  - "%100 steamdeck uyumlu" denen oyunların bile uyum problemleri var. mesela terraria'da touchpad'le mouse emülasyonu problemli.

  şimdi de olumlu noktalar:

  - herkesin rahatsız olduğu fan sesi beni henüz rahatsız etmedi. gayet sessiz geliyor. 3d oyunlarda da böyle.

  - usb-c portu sayesinde evin alakasız odalarındaki ipad ya da laptop adaptörüyle şarj edebiliyorum. mucize gibi. yıllarca iphone kullandıktan sonra böyle şeylere sevinir olduk.

  - cihaz büyük, ama çok ergonomik. arada bir avucumun touchpad'lere değmesi yüzünden sapıtma dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadım. açıkçası bu yanlarda tutamaç olan fiziksel butonlu tablet konseptini de çok beğendim. normal tabletten daha kullanışlı geldi. touchpad'leriyle mouse kullanmak da gayet rahat.

  - ekran kalitesi oled olmamasına rağmen çok iyi. ips sanırım. sadece tam siyah ekranda oled olmadığını anlıyorsunuz. ama şöyle hdr'lı mdr'lı oled ekran olsa fena mı olur?
26 entry daha
hesabın var mı? giriş yap