sorunsallar (6)
40160 entry daha
  • insanların toplam kemik ağırlığının aslında düşünülenden çok daha az olması.

    ortalama bir erkek bireyin (30 yaş, 80 kilo) toplam kemik ağırlığı 3 kg civarındadır. bu rakam kadınlarda (30yaş, 60 kilo) 2.2 kg a kadar düşer. benim kemiklerim iri demek maalesef artık bir bahane olmayacak. *

    hatta 30 yaş sonrasında bu ağırlık gittikçe azalmaya başlar ve yaş ilerledikçe kemik yoğunluğunun azalması ile birlikte kalça kırıkları gibi sorunlar ortaya çıkar. yaşlıların düşüp kalçasını kırması olarak bilinen olayda bazen kemiğin düşmeden önce kırılması ve yaşlıların bu nedenle düştükleri gözlemlenmiştir.

    kemiklerin bu kadar hafif olmasının nedeni süngerimsi dokudan oluşmasıdır. çoğu kemiğin içinde bulunan gözenekli, bal peteği benzeri malzeme, kemiğin güçlü ancak hafif olmasını sağlar. bu yapı o kadar etkilidir ki derinizin toplam ağırlığı, kemiklerininiz toplam ağırlığının yaklaşık 3-4 katı kadardır. ayrıca kemik dokusunda %5-10 aralığında da su bulunur.

    kas geliştirme faaliyeti yapan bireylerin, kemik yoğunluklarında artış gözlenir. ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, vitamin k, c ve d alımı kemik sağlığı için de önemlidir.
192 entry daha
hesabın var mı? giriş yap