6957 entry daha
  • gelmeyi düşünen ama kararsız olan kişiler kendilerine önce şunu sormalılar: ben muhafazakar biri miyim? muhafazakar diyince aklınıza hemen dindar, sofu insan profili gelmesin. siz türkiye'ye göre gayet modern görünümlü ve yaşantılı olup farkında olmadan muhafazakar olabilirsiniz. burada muhafazakarlıktan kasıt, her şeyi alıştığı gibi yapma eğiliminde olan, yeni deneyimlere açık olmayan, sadece kendi doğduğu kültürü benimsemiş ve tek doğru bellemiş, en ufak kültürel farklılığa tahammülü olmayan, dünya ile bağ kurmak istemeyen demektir. siz farkında olmadan böyle birisi olabilirsiniz. yozgatlı bir dayı olmanıza gerek yok, kadıköylü birisi olarak da tamamen bu profile uyabilirsiniz ama yurt dışına çıkmadan bunu kolay kolay fark edemezsiniz.

    ben yaklaşık 1 senedir almanya'dayım. gördüğüm kadarıyla türkler başka tüm milletlere göre çok çok daha muhafazakar (sorsan hepsi chp'li, ama dediğim gibi bu çok farklı bir olay). özellikle 90 sonrası doğan gençler malum sebeplerden ötürü dünya ile tamamen kopmuşlar ve bunun farkında bile değiller. en çok mutsuz olanlar da bunlar ve bunu almanya'ya bağlıyorlar. halbuki bu genel bir muhafazakarlık durumu ve bu kişiler dünya'nın neresine giderlerse gitsinler mutsuz olacaklar. o yüzden bu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. sadece türk yemeği yiyor, türklerle görüşüyorlar. başka dil duymayı sevmiyorum diyen var ve yurtdışına yerleşmiş, ne kadar ilginç değil mi? bunlar odtü itü ve benzeri üniversitelerin mezunu bu arada. hiçbir yerel etkinliğe katılmıyorlar, dünyanın sanatı önlerine sunulsa bile türk stand-upçı veya şarkıcı gelse de gitsek diye bekliyorlar, ve bu şekilde bir ıstırap hayatı yaşıyorlar. bunların vereceği geri bildirimlere göre karar vermeyin ama kendinize de şunu sorun, acaba ben de böyle biri miyim? türkiye'deki hayatımı nasıl yaşıyorum? yaşam tarzımın her ögesi yerel değerlere körü körüne bağlı mı ve bunu değiştirmek istiyor muyum? yoksa dünya'ya entegre olup, yerel-evrensel bir karma yapmak mı istiyorum?

    şöyle yorumsuz son bir özet geçeyim, daha güzel açıklanamz çünkü. almanya'da doğru dürüst avm yok ve olan da pazar kapalı diye mutsuz olan duymuştum.
1167 entry daha
hesabın var mı? giriş yap