334 entry daha
 • kalecilik eğitimi almış, ve kalede bir çok maça çıkmış biri olarak kısaca bir analiz yazısı yazaym.

  öncelikle bahsedeceğim konu, cüsse olarak ufak bir kaleci. 1.87 boyu ile fenerbahçe'nin son dönemde kaleye geçirdiği en ufak tefek kaleci olacak. bunun hem artıları hem de eksileri var. mesela altay'ın boyu 198, volkan'ınki 191'di. ama mesela efsane rüştü'nün de boyu 187'ydi. yani kesinlikle kafa takılacak bir konu değil. daha çok nasıl faydalanabiliriz, ona kafa yormalıyız.
  mesela bu özelliği sayesinde;

  - çabukluğu yüksek bir kaleci, ayakları da düzgün sayılabilir. mesela savunmayı önde kurduğumuz maçlarda, savunma arkasına atılan toplara rakipten önce ulaşarak uzaklaştırabilir.

  - ufak cüssesi onu çevik yapıyor. tek hamleli değil, aynı zamanda bir hamle sırasında kolay bir şekilde yön değiştirebiliyor. yere yattığı pozisyonlarda hemen kalkıp ikinci hamleyi yapmadada başarılı.

  - eksi yönü olarak da, kısa boyu sebebi ile yüksek toplarda genellikle yumruklamayı tercih ediyor. tuttuğu toplarda da bir güvensizlik sezdim. zaten bir yan top hatasında portekiz'e maç hediye etmiş bir kaç yıl önce.

  - benzer şekilde uzaktan şutlarda topu genellikle tokatlamayı tercih ediyor. kaleciden seken topları tamamlayarak atılan goller izleyebiliriz.

  teknik özellikleri haricinde kişiliğini merak edenleri de şuraya alalım. modric'e göre hata yapmaktan korkan birisi. bu durumun savunma oyuncularını gerdiğini söylüyor. yani, maçın başında yaptığı bir hata sonrasında maç boyunca kafasının orada kalmasının mümkün olabileceği yorumunu yapıyorum bu noktada. yani fenerbahçe taraftar baskısı altında ezilebilir. aman dikkat.
2087 entry daha
hesabın var mı? giriş yap