177 entry daha
 • sürücü olarak bir süredir yaptığım uygulama.

  öncelikle kısa mesafe kimi aldıysam “allah razı olsun taksi çağırıyoruz gelmiyor” diyorlar.

  kullananların büyük kısmı kadın ve bitaksi uygulamasını bir kısmı silmiş. “zaten çağırsak da gelmiyorlar. taksimetre aç, bahşişle çağır yapsak bile güzergahı beğenmiyorlar” diyorlar.

  kendi aracımla çıkmıyorum lpg'li bir aracım daha var. gayet temiz tutuyorum. sıcaklarda her daim klimam açık. dolayısı ile insanlar tercih ediyor.

  yolculuk bittiğinde birbirinize puan veriyorsunuz. bu sürücü için oldukça önemli olduğu gibi yolcu için de önemli. çünkü ben 4 puan aşağısını kabul etmiyorum. bir kere 3 puanlı bir yolcu kabul ettim ecel terleri döktüm. camı açıp dışarı bağırmalar küfür etmeler. çakallar işaretledikleri yerin çok ilerisinde indiler az para vermek için.

  onun haricinde tagı kullananlar nezih insanlar hem sohbet muhabbet oluyor hem de üç beş bir şey kazanıyorsunuz.

  not belirteyim: beni bu uygulamaya arkadaşım alıştırdı :) şu an 4 üniversite mezunu arkadaş ara sıra uygulama açıyoruz :)

  edit: çok soran olmuş araç bağlanıyor mu diye. evet yakalanırsanız ve yanınızdaki kişinin yolcu olduğundan şüphe ederlerse ikinizi de arabadan indiriyorlar sizi öne yolcuyu arkaya alıyorlar ikinize de birbiriniz hakkında sorular sorup çapraz sorguya alıyorlar. cevaplar eşleşmeyince 20 bin tl ceza ve 60 gün araç trafikten men yiyor. cezayı martı ödüyor ama aracı 60 gün çıkaramıyorsunuz yedieminden bunu da belirteyim.

  edit 2: genellikle kadınların puanı daha düşük oluyor. sebebini söyleyeyim 50 liralık yer için 10-15 dakika bekletiyorlar özel şoför gibi muamele ediyorlar. arıyoruz geldik diye açmıyorlar. ben özellikle bekliyorum alıp yolculuk bittikten sonra 1 puanı basıyorum. kimse sizin özel şoförünüz değil.
  geçen bir tanesi de aramış yok efendim ben çağırdım ama geleceğiniz yer aslında burası değildi size telefon numarası vericem o kişiyi arayacaksınız onun dediği yere gideceksiniz. bir de hanımefendi telefonda beni azarlıyor. gideceği yer 65tl lik mesafe. telefon numarasını istedim. sonra yolculuğu iptal edip başka yolcu aldım. cidden erkeklerle daha düzgün yolculuk yapılıyor. çileden çıkarıyorlar insanı.

  edit 3: yakıt fiyatları artmaya devam ederse martı fiyatlara güncelleme yapmazsa ara vermek zorunda kalacağım.

  sorun şu: çağrı 55 tl 4 arkadaş çağırmışlar onları almam için gideceğim yer 8 dk. gösteriyor. bırakacağım yer 3 dk. arıyorlar: abi yokuşu çıkmak istemiyoruz geliyorsun değil mi? yok kardeşim gelmiyorum yokuşu çıkın bir zahmet.

  edit 5: yakıt fiyatları sebebiyle ara verdim. taksi ile 450 tl tutan yer tag ile 280 lira oluyor. yolcu için harika. keşke kurtarsa ama bilin ki taksiciler en ucuz araçları kullanırken bizim altımızda 1,5 2 milyonluk araçlar var ve full klima açık temiz araçlar. sadece gideceğim güzergahta birileri olursa alıyorum. o da kırk yolda bir denk geliyor. haricinde tag ücretlere zam yapana kadar ara verdim. zira bu araç sadece yakıt tüketmiyor. daha çok km yapmak daha çabuk bakıma girmesi ve alt takımın daha kolay bozulması demek. bunlar eskiden ucuzdu ama şimdi çok pahalandı. üstelik siz taksi değilsiniz bıraktığınız yerden yeri geliyor geri dönüyorsunuz. yakalanma riski de cabası. km yapan aracın da değerinin düştüğünü hesaba katmıyorum. yoksa yolculardan yana %99 şikayetim yok çok nezih insanlar sohbetleri keyifli ve bu işi yapmanın ana sebebi.
  i

  umarım tag güncelleme yapar çünkü istanbul'un buna ihtiyacı var. sevgiler.

  edit 6: laf edenleri istanbul trafiğinde 60tl lik ücret ile 10 dakika yolcuyu almaya gidip 2 dakikalık yere yarım saatte gitmeye davet ediyorum. arabamı vermeye hazırım ama benzini kendi dolduracak bakalım kurtarıyor mu kurtarmıyor mu? lpg li aracımı sattım benzinli araç var altımda. ben bu uygulama ile geçineyim demiyorum. yakıtı doldursam yeter bana. varsa gözü kesen buyursun.

  tag indi bindiyi 90 liradan başlatsın yine yaparım. mevzu sadece 60 tl indi bindi ücreti de değil. yokuş çıkmamak için, üç sokak öteye gitmek için 4 tane ergenin kekonun araca doluştuğu görünce ne demek istediğimi anlarsınız. şu anki fiyatlar müşteri kalitesini de inanılmaz düşürüyor.

  edit 7: indi bindi 66 tl oldu martı 6 liralık zam yapmış indi bindi ve ücretlendirmeye gelen yoğun eleştirilerden ötürü :) ama gidilecek mesafeye baktığınızda hala aynı fiyat. eskiden de ataşehirden acıbadem'e 110 liraya götürüyordu şimdi de 110 lira e ne anladım bu işten :)
55 entry daha
hesabın var mı? giriş yap