aynı isimde "bihter" başlığı da var
741 entry daha
 • yakın zamanda utanılacak bir şey yaptıysanız ve kendinizinkini unutmak için ötekinin daha büyük utancına ihtiyacınız varsa izleyin. iyi gelecektir. içip içip ex manite mesaj atmak gibi küçük utançlardan bahsetmiyorum yalnız, sokaklarda çıplak koşma utancının filan ikamesi bu film asdfasd, ulan bu nedir?

  --- spoiler ---

  özet geçiyorum: bizim köşk rutubetli diye dedesi yaşında iktidarsız kocaya varan genç bir kadının, pms döneminde libidosunun aşırı yükselmesi sonucu bir akşam aniden "yaşıycamm bu hayatı" diyerek kocasının yeğeniyle tokuşmaya karar vermesiyle başlayıp, başka bir akşam elinde silahla sıka sıka "feministim bennn çekilin önümden be sekssizler :d" diyerek ortamı terk etmesiyle biten bir freak show. bence yeterli, gerisini okumasanız da olur.

  - bihter, 1920'ler modasına göre giyinen bir 2023 onlyfans kızı. müşteri kitlesi halide edip adıvar fantezisine sahip sanırım, ondan böyle giyiniyor ama replikler, hal ve hareketler twitterda "beni gören erkegler size su bile vermez" diye cıblak foto paylaşan 3. sınıf eskort. batmış bir eski zenginin torunu değil de adnan tarafından kurtarılan kuştepe batakhane gülü gibi. hareketlerde en ufak zarafet, hanımefendilik emaresi yok. şımarık, sakil, kibirli, cahil. farah'ın lakayıt oyunculuğu da bu avamlığı perçinlemiş.

  - behlül, filmin en büyük faili. çamlıhemşinli peyker'e alenen kerkindikten 3 saat sonra bihter'in üzerine çıkmaya, takriben 22 saat sonra da nihal'le evlenmeye karar veren beyaz donlu 1 zibidi. filmin sonu bu açıdan çok mantıklı aslında, böyle bi loser için değil kendini vurmak, saç ucundaki kırıklar bile aldırılmaz. hayır bir iş yapıyorsun düzgün yap boran kuzum. rol sana geldiği gün g*tünün kabak gibi ortada olacağı sevişme sahnesi belli, 2 ay squat yap ve o sete fırıncıların ramazan haricinde çıkardığı susamsız düz pide götünle gelme. çok moral bozan bir görüntüydü, açıp jon snow götü izledik modumuzu yakalamak için. püüüh.

  - dönem atmosferi yaratacağız derken sıçıp batırmışlar. aynı evde yaşayan kadınların en genci belle epoque, en yaşlısı flapper tarzında. firdevs hanım, gündüzün körü etrafta revü kızı gibi dolanıyor. bihter ağzı cikletli bir z kuşağıyken, nihal osmanlı kadın aydınlanmasına ucundan dokunan tek karakter. zaten filmdeki tek osmanlı figür de bu kız. yalnız firdevs'e "bekarlık sorun değil cicim, istesem ayrı eve çıkarım" diye caka satarken, birden pek de göz süzmediği behlül'le evlenmeye karar verip herif kevaşe çıkınca bayılıvermesine anlam veremedim.

  - beşir'i bir insan değil at canlandırıyor. milleti oraya buraya getirip götürmekten kalan zamanlarda köşedeki ağaca bağlanıp geviş getiren bir at. fakat çok kıymetli bir at çünkü behlül bey'in odasının alt katında, adnan beylerle aynı hizada bir odası var. bi akşam çişe kalkınca hooop, behlül'e tırmanmak için merdiven tırmanan bihter'i görüyor. filmde 3 sahnesi filan olan bu at nihal'e aşıkmış, bunu da atlarla konuşan kadın bihter'den öğreniyoruz.

  - diyalogların avamlığını atlatamıyorum. "keşke yumuşayan sadece kalbi olsaydı", hmmm yani adnan 4 saniyede boşalmasa bunların hiçbiri yaşanmayacaktı öyle mi? şu muhteşem sığlaştırmaya bakar mısınız? "anılar biriktirmek istiyorum" ve "masaya kusucamm" diyen bihter'i bir an doğu ekspresinde kompartımanı süsleyip ispirtolu ocakta sıcak şarap yaparak anı biriktirirken hayal ettim. adnan dik tutabilse, vosvosla ege koyları gezmeli anılar birikecekti demek ki wauuv.

  - hey ölmeyen bihter, 30 metre kuşaklı kırmızı elbisenle arap hüsnü gibi havaya sıka sıka "heyy cesurum ben, şimdi tüm istanbul'a feminizm dersi vermeye gidiyorum çekilsenize ayol" diyip uzaklaştıktan sonra ne yaptın, mesela 2 hafta sonra nerede barınıp ne yiyip içiyordun? kampüs cadılarına filan mı katıldın bilseydik keşke, ahahaha.

  --- spoiler ---
337 entry daha
hesabın var mı? giriş yap