77 entry daha
 • friends'in özellikle 3. sezonundan itibaren diziyi komikleştirmek, sahneleri daha vurucu hale getirmek için karakterlerde mevcut özellikleri biraz daha karikatürize etme göze çarpar. diyaloglar belli klasik punch-line'larla sona erer, espriler o karakterlerden beklendiği şekildedir vs. komik midir, komiktir, orası ayrı.

  seinfeld'de; örnek veriyorum üstad-ül loser george costanza'nın "my father's gay" sözüyle mideye kramp sokma olasılığı olan meşhur sahnede, "do you wanna have sex right now? do you wanna have sex with me right now?" cümlesine gelene kadar, oyuncuların hislerini yansıtmasındaki çıkış, oyunculardaki artan anlık panik dozu vs vs inanılmazdır. adamı girdap gibi sahnenin içine çeker; sağlam oyunculuk gerektirir. jason alexander resmen döktürür o sahnelerde; ve ki daha nicesinde.

  karikatürize demişken; kramer'ın tavırları dizideki en abartılılardır, en karikatürize olanlardır. ancak onlar da sürekli kendini yeniler, bu da özgün bir oyunculuk gerektirir. "bak yine böyle yapacak, bak yine şöyle yapacak" derseniz resmen çarpılırsınız bu oyuncu için. sonradan diziye eklenen avukatı dahi tam kramer'lık ve süper bir karakterdir; onun karakterinin bir uzantısı gibidir. seinfeld'de yenilenme vardır, dizi hiçbir zaman yan gelip yatma yeri olmamıştır.

  daha analiz edilecek olursa, en önemli özelliği olan "sit" kısmını, yani durumların kurgusunu ve hepi topu 20 dakikalık bölüm sonunda bir çırpıda çözülmesini geçtim; sadece karakter analizi bile yapsanız friends seinfeld'in yanında muhteşem bir kremalı süslü kat kat pastanın yanında bir avuç unun kaldığı gibi yavan kalır.

  ek: daha uzatmayayım diyorum ama jerry ve elaine'in kadın erkek arkadaşlık ve seks ilişkilerine değindiği bir kaç bölüm bile dizinin konu olarak aslında ne kadar derinlere girip bunu ne kadar sade, güzel ve komik bir şekilde verdiğinin birebir ispatı gibidir.

  bi gidin allahınızı severseniz.
161 entry daha
hesabın var mı? giriş yap